Aliarvostettu Hannu Salakka

SalakkaFani.P

Sattumalta käsiini osui Salakan romaanit. Luin ne kaikki. Siinä oli vasta huippukirjalija.

Onko kellään mitään tietoa mihin salakka kuoli 48- vuotiaana? Tai että millainen kaveri oikein oli kyseessä, kovasti ei näemmä pitänyt itsestään meteliä... Ihmeen vähän hänestä muutenkaan puhutaan. Taitaa olla Suomen aliarvostetuimpia kirjailijoita.

Nykyään ei taida kukaan mitään osata kirjoittaa.

4

2562

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkao

      Hannu oli koneteknikko, mutta kirjoittaminen vei miehen mennessään. Hieman hän oli sellainen erakkoluonne. Oman käden kautta taisi lähtö tulla. Olen se opettaja jonka sijaiseksi Hannu parka "joutui" ja kirjoitti kokemuksestaan kirjan Valveunivaeltaja ensimmäisen jutun. Ymmärtääkseni kirjan loppuosakin perustuu hänen omiin kokemuksiinsa. Kirjahan loppuu sanoihin "Mutta tiesin myös, että aikaa minulla ei enää paljoa olisi". Kirja oli hänen toiseksi viimeinen julkaisu. Viimeinen julkaisu oli Tauko ennen laulua runokokoelma joka käsitteli lähestyvää kuolemaa ja elämän tyhjyyttä!

    • eimäkelä

      Salakan surullisesta kohtalosta kertoo ystävä ja kustantaja Hannu Mäkelä muistelmateoksessaan "Muistan - Otavan aika" (2015). Mäkelä vahvistaa SalakkaFanin näkemyksen: Salakka jäi kovin aliarvostetuksi.

    • bdfbreh9hhdfbj

      AP:lle kysymys: itsekin juuri Mäkelän innostaman luin Salakan proosaa. Minut jätti täysin kylmäksi. Miten on, osaatko kertoa mikä minulta meni ohi? Mitä Salakan proosassa on sellaista että se vetoaa? Minusta se oli jotenkin tavanomaista kolhoa perusproosaa, jota julkaistiin paljon 1970-1980-luvuilla ja joka on sittemmin unohdettu. Ihan hyvässä hengessä kysyn, ehkä saat minut vielä Salakan tekstin puolelle!

      • AnttiVee

        " Minusta se oli jotenkin tavanomaista kolhoa perusproosaa, jota julkaistiin paljon 1970-1980-luvuilla ja joka on sittemmin unohdettu."
        Hyvin määritelty. Silloin lahjakkuuden korvasi äärivasemmistolainen ideologia. Se ajanjakso oli pohjanoteeraus suomalaisessa kirjallisuudessa, ja se heijastuu muös tähän aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe