Aliarvostettu Hannu Salakka

SalakkaFani.P

Sattumalta käsiini osui Salakan romaanit. Luin ne kaikki. Siinä oli vasta huippukirjalija.

Onko kellään mitään tietoa mihin salakka kuoli 48- vuotiaana? Tai että millainen kaveri oikein oli kyseessä, kovasti ei näemmä pitänyt itsestään meteliä... Ihmeen vähän hänestä muutenkaan puhutaan. Taitaa olla Suomen aliarvostetuimpia kirjailijoita.

Nykyään ei taida kukaan mitään osata kirjoittaa.

4

2328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkao

      Hannu oli koneteknikko, mutta kirjoittaminen vei miehen mennessään. Hieman hän oli sellainen erakkoluonne. Oman käden kautta taisi lähtö tulla. Olen se opettaja jonka sijaiseksi Hannu parka "joutui" ja kirjoitti kokemuksestaan kirjan Valveunivaeltaja ensimmäisen jutun. Ymmärtääkseni kirjan loppuosakin perustuu hänen omiin kokemuksiinsa. Kirjahan loppuu sanoihin "Mutta tiesin myös, että aikaa minulla ei enää paljoa olisi". Kirja oli hänen toiseksi viimeinen julkaisu. Viimeinen julkaisu oli Tauko ennen laulua runokokoelma joka käsitteli lähestyvää kuolemaa ja elämän tyhjyyttä!

    • eimäkelä

      Salakan surullisesta kohtalosta kertoo ystävä ja kustantaja Hannu Mäkelä muistelmateoksessaan "Muistan - Otavan aika" (2015). Mäkelä vahvistaa SalakkaFanin näkemyksen: Salakka jäi kovin aliarvostetuksi.

    • bdfbreh9hhdfbj

      AP:lle kysymys: itsekin juuri Mäkelän innostaman luin Salakan proosaa. Minut jätti täysin kylmäksi. Miten on, osaatko kertoa mikä minulta meni ohi? Mitä Salakan proosassa on sellaista että se vetoaa? Minusta se oli jotenkin tavanomaista kolhoa perusproosaa, jota julkaistiin paljon 1970-1980-luvuilla ja joka on sittemmin unohdettu. Ihan hyvässä hengessä kysyn, ehkä saat minut vielä Salakan tekstin puolelle!

      • AnttiVee

        " Minusta se oli jotenkin tavanomaista kolhoa perusproosaa, jota julkaistiin paljon 1970-1980-luvuilla ja joka on sittemmin unohdettu."
        Hyvin määritelty. Silloin lahjakkuuden korvasi äärivasemmistolainen ideologia. Se ajanjakso oli pohjanoteeraus suomalaisessa kirjallisuudessa, ja se heijastuu muös tähän aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe