Ikkunan äänieristys yksinkertaisesti?

1234567asdfg

Hei voiko ikkunan äänieristystä mitenkään parantaa ihan simppelein ja halvoin konstein ilman mitään rakentamista tai muuttamista (ei ole sallittua, enkä pahemmin osaakaan). Auttaako esim. reunojen ympäröiminen pyyhkeille jne. samaan tyyliin kuin lämpöeristetäänkin. Tai onko muuta vastaavia konsteja?

7

7203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 101929384

      Ääni kulkee pienestäkin rakosesta. Tiivisteet kunnossa?
      Massa vaimentaa. Paksumpi ikkuna, paksut, painavat ikkunaverhot.

    • Lasinikkari

      Hei, tiivistä ikkunat solukumi- tai silikonitiivisteellä vain sisemmästä ikkunapokasta. Ulkopuolinen ikkunapoka ei saa olla täysin tiivis jotta kosteus ei tiivisty lasin pintaan. Tavallisen ikkunalasin tilalle voi vaihtaa äänieristyslasin (laminoitua lasia paksummalla kalvolla) joka mahdollisesti kattaa tarvittavan db-luokituksen. Myös eristylasielementeillä saadaan ääneneristystä. Kysy asiasta ammattilaisilta lasiliikkeestä. Pelkän reunuksen tiivistys ei riitä sillä ikkunalasi päästää sen äänenvärähtelyn läpi.

    • eikuulumitään

      Tässä paras ja halvin keino: Mällää sanomalehteä suussas ja tunge sitten paperiräkä rakosiin. Vähän haisee, mutta äänet kaikkoo.

    • Porno-Jalmari

      Ruiskuta ikkunan väliin uretaania. Äänet vaimenevat, et vain enää näe ikkunasta läpi.

    • kehvelisentään

      Asumme kovan liikenteen lähellä, rekkaliikennettä ym, mitenkähän saisi ikkunoihin paremman eristykset, tässä ei ole desibeli ikkunoita vaikka pitäisi olla mielestäni.
      Kuinka kalliiksi tulee laittaaa desbelit ikkunat?
      Entä saako nykyisiin ikkunoihin halvemmalla lisäeristyksen ja millä hinnalla?

    • Anonyymi

      Olisko järkevä asentaa bitumimattoa tuuletusikkunaan?

    • Anonyymi

      Ikkunatiivisteiden vaihto auttaa. Kannattaa panostaa silikoonisiin ikkunatiivisteisiin, kestävät kauemmin ja ovat muutenkin paremmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4528
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2551
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2394
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1732
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1407
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1277
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe