Käytän Estrogel geeliä ja Terolut keltarauhashormoonia (12-15 pv/kk). Tyhjennysvuoto tuli vuoden verran ihan säännöllisesti mutta nyt sitä ei ole tullut kolmeen kuukauteen. Onko tämä vaarallista? Tarvitaanko koko vuotoa? Hoito on sopinut minulle erittäin hyvin ja pitänyt kaikki vaihdevuosioireet poissa.
Onko vaarallista jos tyhjennysvuotoa ei tule?
5
968
Vastaukset
- lekuriin
Kannattaa varmaan käydä lääkärillä ja ultrata limakalvo. Kai jompi kumpi lääke ei tehoa kovin hyvin. Ei niitä keltiksiä huvikseen kirjoitella, että jos limakalvo kasvaa, niin sen mun ymmärtääkseni pitäisi vaihtuakin aina joskus. Kuulemma jotkut kyllä vetävät Terolutit vain esim. kerran kolmessa kuukaudessa, jos ei ole tarvetta enempään.
- Ymmällään
Kävin lääkärissä ja hän totesi, että ei ole haittaa vaikka tyhjennysvuotoa ei tulekaan. Hän katsoi ultralla että limakalvo ei ole paksuuntunut. Voin siis jatkaa molempien lääkkeiden ottamista kuten ennenkin. En kaipaa vuotoa yhtään. Hyvä jos jäivät pois.
- lekuriin
Hyvä kun selvisi. Sulla jostain syystä sitten tuo estrogeeni ei kasvata limakalvoa. Useimmiten se tekee niin.
- kyöstijokatietää
On....?
- Janome
Eikös vuotojen loppuminen kokonaan jossain vaiheessa kuulu asiaan, vaihdevuosi-iässä siis? Luulisi, että jossain vaiheessa Terolutinkin vaikutus "lakkaa" eikä menkkoja enää tule. Vai olenko ihan hakoteillä? Nyt ekan kerran itselleni kävi niin, että söin Terolut-kuurin eikä menkkoja ole kuulunut, vaikka kuurista on jo toista viikkoa. Olen ajatellut, että johtuu estrogeenin heittelystä... Miten on? Onko jollain tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841666Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691571Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2761317Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57895
- 66864
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841- 42838
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44801