Lapin Alueen Kummitustalot/vastaavat

DarkAngel88

Kävimme tutustumassa Aatsingin hylättyyn vanhainkotiin. Kaikin puolin jännitävä paikka; Rappaukset valuivat seinissä, hirveästi löytyi tavaraa 90-luvun alusta. Jopa vanhojen asukkaiden vaatteita jne. Tunnelma oli aavemainen.

Tiedättekö Lapin alueella, sanotaan vaikka Oulusta ylöspäin, vastaavia hylättyjä kummitustaloja/laitoksia (joihin pääsee sisälle) jotka voisivat olla paranormaaleista asioista ja muutenkin urban exploringista kiinnostuneille ihmisille hyviä?

7

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuseka

      Sodankylän torin vieressa on kolme hylätyä taloa joissa on paljon kirjotusta ja sellasta sinne on viety penkejä ja se toimii kesäsin nuorten tupakka paikana

    • tyrnävältä2

      "Sama vika Atsingissa", näinhän sanoi jo Päätalon joku nuoruuskaveri (Kurtti Väini?!). Missä tämä Aatsinki sitten on??

    • JiveBunny

      Ranualta löytyy todella aktiivinen kummitustalo (poltergeist).

      • F8A3BH

        @Jivebunny... Voitko sanoa missä se on ja voiko siellä käydä ilman että joku naapurissa asuva tulee ajamaan pois? Olisi tosi kiinnostavaa käydä sellaisessa talossa katsomassa mitä "viboja" tulee yms. Itse olen aikuinen ja vain vastuullista toimintaa olisi luvassa. Jos et halua kertoa julkisesti niin laitanko sähköpostin tänne?


    • Jos joku haluaa harrastaa vanhoissa ja hylätyissä rakennuksissa vierailemista elämysmielessä, kannattaa niihin mennä yöllä ja yksinään.

      Enkä nyt tarkoita mitään yötöntä yötä, vaan sellaista aikaa vuodesta, kun on öisinkin pimeää ja hiljaista.

      Tässä vaiheessa on tietenkin sanottava, ettei hylättyihin rakennuksiin meneminen ole turvallista päivällä, saati sitten yöllä. Sinun lisäksesi siellä saattaa olla ihan kuka tahansa, ihan lihallisessa olomuodossaan ja sen mukaisissa tarpeissaan.

      Toisaalta hyvin harva viitsii viettää aikaansa luotaantyöntävissä ja hylätyissä rakennuksissa. On siis hyvinkin mahdollista, että olet siellä tosiaan yksin. Mikäli siellä kuitenkin on joku, täytyy hänen olla jotenkin outo.

      Suosittelen riskeistä huolimatta kuitenkin yksinään menemistä ja vieläpä yöllä, koska ihmisen aistit toimivat silloin eri tavalla kuin seurassa ja päiväsaikaan.

      Kokemus tulee ainakin olemaan jännittävä ja erikoinen. Oman säväyksensä tuo jo suljettuun laitokseen sisäänpääseminen. Joudut kenties murtautumaan sinne.

      Kun koluat jonkun suljetun kunnalliskodin/vanhainkodin/hoitolaitoksen kerroksia ja varsinkin sellaisen kellareita taskulampun valossa, et voi olla miettimättä paikan historiaa, mitä kaikkea näkemissäsi huoneissa onkaan voinut tapahtua.

      Ikkunat ovat luultavasti peitetty vanereilla tai laudoilla. Kuun valoa saattaa pilkistää läpi sieltä täältä. Kellarikerroksessa, jos sellaista on, ei valoa paista senkään vertaa. Tunnet vain hiljaisuuden painon ja hylätyn rakennuksen tunkkaisen tuoksun.

      Taskulamppusi valokiila paljastaa ympäristöä vähän kerrallaan ja kuuloaistisi terävöityy ennenkokemattoman tarkaksi. Saatat jopa kuulla oman sydämesi lyönnit. Omien askeleittesi äänet kaikuvat koruttomilta seiniltä ja kaikki näyttää lohduttomalta, hylätyltä ja kuolleelta.

      Kaikki mitä taskulamppusi valokiilassa näet, on omiaan nostattamaan niskakarvasi pystyyn, kaatuneita sänkyjä, romua, sotkua. Välillä saatat huomata seinään kiinnitetyn piirroksen, jossa suurempi ihmishahmo pitää kädestä kiinni pienempää ihmishahmoa. Karu ympäristö saa kuvan herättämään pikemminkin levottomuutta kuin hellyyttä. Kaikki on vain jotenkin väärin.

      Kerran minulle sattui tällaisella retkellä, että kuulin ensin yhden kumahduksen, kuin kiviseinään olisi lyöty painavalla lekalla. Yritin huhuilla, että oliko rakennuksessa mahdollisesti joku muukin. Vastausta ei kuulunut. Sen sijaan kumahtelua alkoi kuulua enemmänkin ja kiihtyvällä tahdilla.

      On sanomattakin selvää, että korjasin luuni nopeasti ja ryntäsin ulos. Jostain syystä kumahtelua ei ulkona enää kuulunut. En tosin viitsinyt viettää kovin pitkää aikaa korva rakennuksen ulkoseinässä kiinni, vaan painelin tukka pystyssä kotiin.

      Luonnollisin selitys kokemukselleni on, että rakennuksessa oli joku toinen henkilö tai porukka, joka päätti aamuyöllä alkaa moukaroimaan seinää jostain syystä. Hylätyissä rakennuksissa saattaa olla ihan minkälaisia kulkijoita tahansa. Mitään muuta meteliä tämä henkilö taikka porukka ei kuitenkaan pitänyt.

      Olisi ehkä pitänyt tutkia rakennus läpikotaisin, mutta jos siellä oli joku moukarin kanssa, lienee parempi etten häntä kohdanut.

      Rakennuskompleksi purettiin muutama vuosi sitten. En sen vuoksi kerro tarkemmin, missä se sijaitsi tai mihin sitä aikoinaan käytettiin.

      • PiruPimeässäIrvistää

        Kävin kerran hylätyssä ja pimeässä tehtaassa tutkimassa vähän joka paikkaa ja olihan siellä mielenkiintoisia paikkoja. Mm. vanha sauna (pimeä koppi) ja yhdessä paikassa törötti paksut entiset ilmeiseti voimavirtakaapelit seinästä kuin lonkerot. Hengenvaarallisia kohtiakin oli. Paljon rautapiikkejä ja jopa mustia aukkoja lattiassa jossa ainakin 2m pudotus ja rautareunat... Paikka alkoi "järkyttämään" vasta myöhemmin kotona kun nukkumaan laittaessa mietti että minkälaisessa paikassa sitä tulikin oltua... Vähän erilaista kuin kotosalla!


    • Anonyymi

      Tuolla aatsingin vanhainkodin ulkopuolella on/oli vanha saunarakennus jossa kerrottiin kummitelleen kun siellä pestiin vanhusten ruumiita kun he kuolivat ja palasivat kummittelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe