"Emme saa asumistukea, koska talo on oma. Kela voisi avustaa korossa, mutta korko on nyt niin alhainen, että emme saa mitään. Talo on vanha, ja se on koko ajan jostain rikki"
Eihän ok-taloja pitänyt tämän palstan viisaiden mukaan korjata kuin muutamalla kympillä vuodessa, jos sitäkään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001946531.html
Eihän ok-taloja pitänyt tämän palstan viisaiden mukaan korjata kuin muutamalla kympillä vuodessa, jos sitäkään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001946531.html
Vastaukset 20
Vanhimmat
Emme tarvitse tukia. Asumme omakotitaloissa siksi, etteivät köyhät juokse pihalla. Ei tuo tuon kummempaa ole
On perheitä tosiaan jotka ovat tiukalla taloudessa.
Omakotitalossa on aina vähän laittamista ja kun on jo venhempi niin sitä laittamista voi olla enempikin ja kun sitä on sieltä täältä niin summat karkaavat.
Tämän takia se ei ole oikein hyvä asumismuoto,koska rahaa valuu oikeasti asioihin jotka ei näy missään välttämättä.
Voisivatko hakea seurakunnalta ruokapusseja eli avustusta säännöllisesti.
Pyöriä olisivat minulta saaneet ilmaiseksi 3 kpl jos olisivat kelvanneet.
Ei tässä oikein pysty kuin nostamaan käsiä ilmaan ja toivottamaan naiselle vaan henkistä voimavaroja.
Tätä tää on nykyään,kertoillaan suomessa että kaikki on omilla kansalaisilla niin hyvin,mutta mitään ei anneta apuja kun henkilö sitä oikeasti vaikka sosiaalitoimistossa esittäisi,siis oman maan kansalaiselle.
Narsisteja on oikeasti verrattain paljon 35v- ylöspäin olevissa miehissä ja tämä on tosi,useinpien aviomiehet on noita.
Kyllä kai se elämä vielä opettaa nöyrtymään heidätkin tavalla jos toisella.
Risoo tämä suomi kuinka se jättää heikot,oman onnensa nojaan,ja sitten naapurin varakkaampi vanha ukko ei edes auta vaikka näkisi tilanteen,voihan sitä kirjekuoren laitta postilaatiikoon antaa ylimäärisestään niin kuin vähän kolehtina.
Niin minä olen tehnyt vaimoni kanssa,jos nään jotain sellaista ja minulla on mahdollisuus antaa niin annan .
Uudessa omakotitalossa ei ole mitään laittamista.
Ja sinun mukaasi -87 rakennettukin on uusi.
Onhan siinä perää että omakotitalo voi olla halvempi ostaa jossain tapauksissa ,neliöitä saa asumiseen enemmän samalla rahalla mitä esim:huoneiston kohdalla.
Esim:talossa on 100m2 ja kaksiossa 55m2 niin on siinä ero,lisäksi saa pihan ja ehkä varaston tai tallin ym.
Mutta huoneistossa on yleensä vastike joka kaksion kohdalla voi olla 200 euron tuntumilla,tällä maksaa jo sähköä aikatavalla.
Tietynlainen vapaus on myös ok-taloissa,et tarvitse miettiä käytävillä tai pihalla muita,autokin saa maata lumihangessa jos haluaa.
Huoneistot on hyviä ehkä vanhemmille ihmisille mutta toimivat ja ahkerat ihmiset saattavat valita ok talon asumismuodokseen.
Taloyhtiöissä remontit rahoitetaan taloyhtiölainoilla, joihin saa täyden asumistuen. Ok-taloissa remontit rahoitetaan henkilökohtaisella lainalla, johon ei saa asumistukea senttiäkään.
Hä? Miten joku voi olla noin pihalla? Ei yhtiölainaan mitään asumistukea saa. Rahoitus ja käyttövastikkeet erotellaan aina asumistuessa.
Miten talo voi olla koko ajan rikki jostakin? Ilmeisesti henkilö ei ymmärrä alkeellistakaan kiinteistön ylläpitoa.
Ok-talo ei sovi kädettömille olmeille, nakkisormityhjäpää-tuomasembuskoille, useimille naisille ja vammaisille, mutta muuten ainut toimiva aikuisen asumisvaihtoehto.
Jo ihan perustason tietämyksellä omakotitalossa pärjää ilman ongelmia. Jos edes auttavasti osaa pitää silmänsä auki ja nenänsä valppaana, havaitsee mahdolliset ongelmat helposti. Omasta kun kannattaa pitää huolta jo selkeän asumismuklavuudenkin takia. Kuka viitsii tehdä mitään kasarmeilla.
Loordin ok-talossa ei ole laitettu tänä vuonna mitään, ei edes parilla kympillä kun mitään ei ole hajonnut.
Kerrotko miten taloyhtiölainoihin saa asumistukea?
Hakemalla sitä Kelalta. Taloyhtiölainoja maksetaan taloyhtiölle rahoitusvastikkeena, ja se katsotaan Kelalla asumismenona siinä missä hoitovastikekin, huomioiden kuitenkin Kelan hyväksymät enimmäismenot. Jos ottaa henkilökohtaisen pankkilainan ja maksaa taloyhtiölle lainan kerralla pois, siitä Kela hyväksyy vain korot.
Ok-talossa asuva ei voi maksaa lainoja taloyhtiön kautta pois rahoitusvastikkeena, koska ei ole taloyhtiötä.
Typeryksen houreita. Vain hoitovastike huomioidaan.
Näin...
Tosin omakotitalokin voi muodostaa taloyhtiön. Tulee vähän enemmän paperihommia tuosta, mistä johtuen sitä ei varmaankaan yleensä tehdä.
Kaikki vastikkeet huomioidaan.
http://www.kela.fi/kohtuulliset-asumismenot_osakeasunto
Arvoasukas ei ole huomannut että omakotitalojen hinnan romahdus tuli jo 2008, Tällähetkellä ei edes kannata remontteja tehdä, Koska naapurissa on myynnissä remonttikustannuksen summalla 82 rakennettu ok.Talo, Ainakin Tammela Forssa Ypäjä seudulla on jo taloja joita saisi omakseen kun maksaa vuotuisen kiinteistöveron, Ei omakotitalo ole hajaasutusalueella enää mikään sijoitus johon kannattaa panostaa, ennemmin ottaa sen minkä saa ja häipyy kaupunkiin vuokralle, siihen saapi sitten kaikki tuet,
Nooh, omakotitalossa asuu se, kenellä on varaa.
Korvessa sijaitseva vanha talo voi olla halpa hankkia mutta kallis ylläpitää ja työssäkäynti voi olla mahdotonta tai ainakin kallista. Vanha talo jossain isolla rantatontilla voi silti olla aivan unelma, jos voi tehdä etätyötä ja on varaa pitää vanhaa taloa. Jos talo on uusi, sijainti on työssäkäyntialueella ja palvelut on lähellä, niin talo on tietysti kalliimpi. Uudehkossa, velattomassa talossa on kyllä edullista asua, mutta ensin pitää olla rahaa ostaa tai rakentaa se uusi talo.
Mutta harvoin tulee mietittyä, mitä maksaa, jos on varaa kuitenkin. Ei ok-taloissa yleensä siksi asuta, että se olisi halpaa vaan siksi, että moni haluaa oman pihan ja oman rauhan.
Omakotitaloon saa usein helpommin toimeentulotukea kuin asumistukea. Vaikka asumistukea ei saisi omakotitaloon lainkaan, toimeentulotukea voi samaan omakotitaloon varsinkin isolapsisemmissa perheissä olla tulojen ja menojen puolesta oikeutettu aika isoillakin summilla.
Tukipäätökseen vaikuttavat omakotitalon kaikki asumiskustannukset ja korjauskulut on kelan mukaan vakio alle 100€ / kk, mutta asunto-osakkeessa todellisten kulujen mukaan, ne voi olla vaikka kymmenkertaiset ok-taloon verrattuna. Onhan tässä suuri vääryys ja epäoikeudenmukaisuus, vaikuttaa jotenkin vasemmistolaiselta politiikalta.
Toimeentulotuki maksetaan eri perustein ja se voidaan evätä monilla muilla laskennallisilla konsteilla, joten näitä kahta tukimuotoa ei kannata vertailla keskenään.
Mikä siinä on, että yhteiskunnan tukien pitäisi muodostaa toimeentulon perusta omillaan toimeentulemisen sijasta? Itsestään vastuunkantavien aikuisten tulee itse sovittaa menonsa tulojensa mukaiselle tasolle.
Eikä tuloiksi oletusarvoisesti tule laskea tukikaavakkeilla haettavat tai muutoin yhteiskunnan maksamat etuudet.