Alkukausi on ollut poikkeuksellisen hyvä. Joukkueen kasaamisessa on kuitenkin taas myös epäonnistuttu. Ulkomaalaishankinnat ovat olleet jälleen kerran pommeja ja sen lisäksi joillekin eläkeukoille maksetaan satatonnia per maali.
Sarjasijoitus on nyt myös hyvä. Se antaa kuitenkin aivan väärän kuvan. Kerholla on vain 5 kolmen pisteen voittoa ja sijoitus on lähinnä voitettujen jatkoaikojen ansiota. Kuitenkin pitkässä sarjassa nuo jatkoaikavoitot muistuttavat kolikonheittoa, voitot ja tappiot niistä menevät pääsääntöisesti tasan. Kerholle on tulossa tasaisella tahdilla alle 20 kolmen pisteen voittoa. se ei tule riittämään kymmenen parhaan joukkoon.
Suuren pettymyksen ehkäisyyn olisi reagoitava nyt, sillä joukkueessa on potentiaalia vaikka mitaleille pienin hienosäädöin. Ehdotan, että klenkkaukkojen sopparit puretaan kaikessa hiljaisuudessa ja käydään niillä rahoilla AHL.ssä ja Mestiksessä ostoksilla. Otetaan nälkäisiä nuoria ja terveitä työmyyriä tilalle. Esim Miika Franssila ja Oula Uski ovat tehoja tekeviä mutta samalla puolustavia hyökkääjiä. Ei olisi eka Oula, joka kannattaa hankkia. Menestys on tarjolla nyt, jossei tunteilla vaan toimitaan.
Sarjasijoitus on nyt myös hyvä. Se antaa kuitenkin aivan väärän kuvan. Kerholla on vain 5 kolmen pisteen voittoa ja sijoitus on lähinnä voitettujen jatkoaikojen ansiota. Kuitenkin pitkässä sarjassa nuo jatkoaikavoitot muistuttavat kolikonheittoa, voitot ja tappiot niistä menevät pääsääntöisesti tasan. Kerholle on tulossa tasaisella tahdilla alle 20 kolmen pisteen voittoa. se ei tule riittämään kymmenen parhaan joukkoon.
Suuren pettymyksen ehkäisyyn olisi reagoitava nyt, sillä joukkueessa on potentiaalia vaikka mitaleille pienin hienosäädöin. Ehdotan, että klenkkaukkojen sopparit puretaan kaikessa hiljaisuudessa ja käydään niillä rahoilla AHL.ssä ja Mestiksessä ostoksilla. Otetaan nälkäisiä nuoria ja terveitä työmyyriä tilalle. Esim Miika Franssila ja Oula Uski ovat tehoja tekeviä mutta samalla puolustavia hyökkääjiä. Ei olisi eka Oula, joka kannattaa hankkia. Menestys on tarjolla nyt, jossei tunteilla vaan toimitaan.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Ole nyt hiljaa. Sähän olet pihalla asioista kun lumiukko.
Mitä helvetin väliä? Mietiskeleekö joku ihan oikeesti tollasia? Otan osaa.
Jääkiekkokaupunki ei ole aina pelkkää kehumista.
Kerho kerho.torilla tavataan taas
Näin juuri, tehdään toristakin tapahtumapuisto.
Tänään tulee kunnolla lättyyn Kärpiltä. Ostakaa nyt Kerho jostain kunnon kakkosmolari. Saa vaihtaa 0-3 tilanteessa. Ei yhellä molkella pärjää koko kautta. Naurettavaa amatöörimeininkiä. Vai vielä huipullekin oltaisiin matkalla? V**** mä repeen!
Turpaanhan se tuli ja mahalasku jatkuu. Tarkkaan en ole katsonut, mutta jos alapuolella olevat ottaa rästipeleistä voiton, niin sijoitus on tällä hetkellä yhdestoista..pikanen lasku tuolta sijalta kaksi. Helppo on pudota kokoajan kuin nousta. Peli on hyvää, mutta tehot puuttuu ja ylivoima on todella luokatonta. Kohta on pakko todeta, että joudutaan taistelemaan paikasta säälipleijareihin. Se tuttu ja turvallinen tunne. No, huomenna sitten taas, näillä näkymin pataan jälleen kerran:)
Pravda kertoo puolueettoman totuuden
Pravda on sun perseessäs. Eniten nautit keskiviikosta ahterissa kera tummelin:) Vaihda edes päivää, niin voit saada paremman orgasmin tosta sun pravdasta. Tosin, eihän sulla ole mitään muuta elämää, kun tää palsta ja pravda. Hommaa edes tekopillu mitä jynssäät joka toinen päivä:)Joo, kirjoita seuraavaksi, että pravda kertoo puolueettoman totuuden.Hyvin sä vedät minimuna, mutta nauti siitä. Pravda kertoo joskus sunkin minimunasta puolueettoman totuuden, millin tarkkuudella:)Ei ihme että olet sinkku, kuitenkin naiset tarvitsee enemmän kuin 29milliä ja puhutaan kovasta. Pravda kertoo puolueettoman totuuden:)
Alkoiko Pravdanne taas tyypillisen kirjoittelunsa? Peli oli hyvää mutta palkintoa ei saatu --linjalla. Se kaavoihinsa kangistunut kirjoittelijakin pitäisi vaihtaa.
Nyt ei kulje, pitäisi saada voittava maalivahti jostain.
Paljon teidän Kehonne on viime kaudesta petrannut ainakin kuluvan harjoituskauden perusteella, no tiistaina Tappara käy mittaamassa Larmin taidot, on poika Myllyniemeen verrattuna ihan eri tasolla, mutta poikahan se vielä on, eli taso heittelee hiukan pelien välillä.
Edelleen veikkaan Kehon olevan kuuden sakissa tai ainakin sijoilla 5-7 runkosarjan päättyessä. Nyt keskikastissa yksi tappio saattaa tiputtaa kuusi pykälää sijoitusta.
Kärpät on vahvasti nousussa ja tehnee isoimman hyppäyksen joulutaukoon mennessä, veikkaan sitä sijalle kolme, kun joulutauko koittaa.
Tänään saipa-hpk ja vetoon saipalle 3,4,5 ja kerholle 2,3
Älä veikkaa enää :)
Kyl kun kattelee tota kerhon matsia, niin ei ihme et suunta on alaspäin. Pelin taso alkukaudesta on mennyt pahasti alaspäin ja isot miehet pelkää tehdä maaleja. Erä vielä ja sitten on yksi tappio lisää alamäki putkessa.
Hoopeekoo, paskempaa ei oo.
Miten+menee+Hpk+niinkuin+omasta+mielestä+tällä+hetkellä?+Ainakin+kun+katsoo+kuntopuntaria,+niin+päin+vittua:D+5+pelin+puntari+ja+7+tehtyä+maalia,+hyi!+Omiin+menny+15,+hyh+hyh:D+Pisteitä+kertyny+2,+0,4+pistettä+per+matsi,+hyi+hyi+hyi:D+Ylivoiman+prosentti,+6,67%,+täyttä+PASKAA:D+Alivoima+taitaa+olla+ainoa+mikä+tällä+hetkellä+toimii?+Toimiiko+edes+bussi+millä+liikutte?
Taitaa pantse jo huokailla sohvalla. Taasen paskaduunit odottaa.
2 viime viikkoa on kuulemma treenattu kun hullut kevättä silmällä pitäen. Muutama peli menee väkisinkin vihkoon, mutta keväällä punnitaan kovat jengit.
Joo Tappara kuulemma etsii tasaväkistä finaaliparia.
Tistaina mennään jatkoajalle. Joukkueiden pelirytmi on loppua kohti paraneva. Veikkaan 4-4 varsinaisella peliajalla.
No näillä koko syksyn näytöillä se ei ole kerho:)Maltti on valttia, mutta kerho on se joka sukeltaa ja pahasti:)
Pennanen sen sano. palkataan eläkeukkoja eikä maalintekijöitä, prkle
Kyllä Hölmökerhon hyvin menee! Kun nyt vaan vielä häviäisivät 6-7 otteluu, ni huupeekuu on sarjataulukossa siellä missä sen kuuluukin olla! Hienosti pelattu pojat!🤘🏾🤘🏾🤘🏾
Ens viikolla kun otetaan pataan tapparalta, jukureilta ja hifkiltä, niin näyttää jo hyvältä:D Alkaa taistelu säälipleijareista ja jäädään niistäkin ulos muutaman pisteen erolla:D No, projekti viidessä vuodessa mestariksi etenee, mutta ensin tarvis edes päästä pudotuspeleihin. Tän hetkisillä tilastoilla ei ole asiaa edes veteraanikiekon pariin:D Kiva odotella kahden rämpivän kohtaamista, Lukon ja Kerhon, hyvin keretään vielä vaihtamaan sarjasijoitusta keskenään:D
Saako Tappara maalihanat auki jo ekaan erään vai tuleeko sille ohipeli?
No, Kerholle 1,2 Tapparalle 5,6,7 Pitkävetoon.
No, voihan sitä hassutella noinkin. Mutta rahaa sillä ei saa.
Tuossa ylempänä on oikea tulos vetoon :)
No suunnilleen samaa on pelattu, mutta tapparalle 6,7 ja 8. Kerhon alamäki varmuudella jatkuu ja tilastojen valossa on tulossa ihan kohtuullinen selkäsauna. Sitä kerho kaipaiskin, jos vaikka pikkasen herättäis:)
49-48 päättyy tänään ja Tero Peura tekee ratkasevan maalin ajassa 59.59 rystyvipillä omasta siniviivasta taklattuaan ensin Timo Sutta ja karvattuaan tältä kiekon pois
Ei yltänyt Keho tasuriin, mutta jotain huomioita.
Tappara ei aivan kaikkeaan laittanut peliin, virkamiestaso riitti hyvin. Voittomaali oli kuin punakoneelta.
Kuka on opettanut Keräselle tuon susikäsisyötön? Kaksi samassa pelissä ei ole sattumaa.
Jäähyjen kalastelu oli räikeimmillään toisessa erässä, jossa mestarikapteeni Peltola joutui turhaan jäähylle.
Keho yritti ensimmäisessä erässä ihan hyvin, mutta kyllä tässä nyt sellainen isät vs pojat -meininki oli.
Hieman tylsä ottelu juuri epätasaisuudesta johtuen. Pennasellanne on vielä paljon töitä tehtävänä.
Tai toivottavasti Pennasella on töitä enää hyvin vähän jäljellä.
Hyvä kun kerho sai taas mitä halusi. Jos ei ole kunnollista halua voittaa otteluita ja maalinteko on tuskaa, niin joutaa häpeemään. Nyt jo voi jokainen pelaaja ja valmennus katsoa peiliin ja miettiä mikä on ylivoima. No tappara näytti mitä se on. Huomenna taas jatkuu ja yhdessä yössä ei muutosta tule, joten eiköhän jukurit huomenna ota pisteet maalein 4-1. P.S seurajohto voisi kaapata kerhoon jostain pari kovanluokan maalintekijää, koska nykyiset pelurit eivät niitä kykene tekemään. Rämmitään nyt vielä vähän aikaa, kyl tää jo vähän hymyilyttää:)
Hyvin menee pojat, olemme ylpeitä teistä, jatkakaa vaan samaa linjaa!
Tätä meininkii on odotettukin!
HPK-puolueen Uskotaan ja Toivotaan linja on Kerhossakin. Jatketaan vaan työntekoa samalla kaavalla ja uskotaan ja toivotaan että kohta niitä maaleja tulee. Uskotaan ja toivotaan että parkkitaloon tulee autoja, Toivotaan ja uskotaan että tapahtumapuistossa soittaa joskus joku JNE. YMS. ETC.
Tää on vähän tällänen toivotaan toivotaan kylä. Tänään illalla taas toivotaan, et kerho pääsis voiton makuun. Ei se toivomalla tule. Onkohan hpkn pelaajat jo kirjoittanu joulupukille? Tulihan sinne nyt nuori Vesalainen, mut ei se mikään sateentekijä ole ja kykene avaamaan muiden pelaajien solmuja päästä. Kannattasi harkitai ihan ammattiauttajan apua solmujen poistoon. Hästäkillallaturpaantaas.
Mummo voisi auttaa.
KerhoJEEE Jukureiden käsittämättömän lopputunaroinnin seurauksena tuli pari pojoo. Muuten peli on kyllä saamatonta. Valmentaja penää tehoja kärkimiehiltä. Viltissä miettien saadaan kyllä joka ukko tekemisen raivoon. Tai jos se valmentaja oppis joskus hieroon vähän kuvioita vastustajan mukaan.
Valmentaja sekoittaa pakkaa koko ajan.Mitkä ketjut huomenna Hifkiä vastaan.Ei hpk materaali huonoa ole mut annettas pelata ketjut eheinä.Et Pennanen ei koht vakuuta jos ei pelit parane.
Toivottavasti lätkään vaihdettais jalkapallomaalit. Ei enää menis kerhollakaan kudit toistuvasti ohi. Voisi siis osua pari tolppienkin väliinkin.
Pelaajaa vaihtuu ja ovi käy kun Stoccan herkun pyöröovi. Ilmeisesti tänä vuonna reagoidaan floppeihin kiitettävän nopeasti. No, liigaa takana kolmannes ja Kerholla vasta 5 voittoa. Todellinen sijoitus 11-12 nyt. Tolla jengillä pitää pystyä parempaan. Lukko, Kärpät ja Jyp ovat aloittamassa valmentajan vaihdot. Kerhoko odottaa taas helmikuulle? Jos ei olla viivan yllä ennen joulua, on se mielestäni valmentajan vaihdon paikka.
Heräähän tähän päivään ja katsoppa kuinka pitkä soppari Pennasella on. Ei taida potkuja tulla. Pelihän on ollut erittäin laadukasta edellisvuosiin nähden. Ongelma on nyt ollut maalinteko. Maanantaina siihenkin on luvassa helpotusta, kun julkistetaan pari uutta kovanluokan pelimiestä. Tosiasia kuitenkin on tuokin, että voittosarake on aika himmee tällä hetkellä ja kausi etenee yllättävän nopeasti kohti kevättä. Tehokkuuteen tarvitaan muutos ja ylivoimaan iso muutos. Tällä kaavalla jos jatkuu, niin tammikuussa ollaan suoraan sanottuna sarjataulukossa kusessa. Seuraava kolmannes ratkaisee kevättä paljon.
Antti miettisen tilalle vois kyllä laittaa pahvinuken.mies on kun patsas vaihtoaitiossa
On ihan tyypillistä HPK:lle että sen pelin todetaan viikosta toiseen olleen hyvää. Varsinkin paikallinen sanomalehti jaksaa kehua. Mutta ilman pisteitä asiasta voi olla toistakin mieltä.
No tuosta Kehon pelistä paistaa semmoinen iloinen viipotus. Muuta ei tällä hetkellä olekaan lukuunottamatta ripeitä käsiliikkeitä.
Jos nyt hommaatte ne pari maalintekijää, tilanne ei välttämättä parane, pitää olla todella kova pelaaja, joka tuohon viipotukseen osaa hypätä mukaan.
Koutsi on junnu, ja siinä on vaaransa, jos sinne joku jämerä maalinsylkijä saatas.
Tästä on huonoja esimerkkejä.
Nykyjoukkue uskoo hiukan Pennaseen vielä, uusi pelaaja voi hajottaa iloisen viipotuksen koheltamiseksi.
Syksyn jatkoa, katsotaan maaliskuussa, mikä on tilanne kun harjoitukset on saatu alta pois.
Peli kun on hyvää pelillisesti ja maalinteko tehotonta, niin ne ovat kaksi eri asiaa.
Pravda kertoo puolueettoman totuuden.
Miten varma näiden 2 lukkohyökkääjän tilanne on?
Lukon c junnuista tulee hyökkääjä ja pakki. Maanantaina julkistetaan:)
Voi hitto, Hifk sai Aaltosen ja Luttisen kehiin. Se tietää rajusti pataan Kerholle.
Sitä kyllä ihmettelen että Veikkaus antaa Hifkillä ilmaista rahaa? Mutta en tietenkään siitä valita. Lohduttaahan voitokas pitkävetolappuni sentään jotain kun lompsinillalla kotiin ritarilta 2-5 tappio silmäluomissani ja puoli kerhoravintolaa tyhjäksi imeneenä murheeseen.
Ifk on niin sekaisin kokonaisuutena, että ei se pitkälle pötki, vaikka jonkun Hpk:n vielä voittaisikin. Pääseekö uusi "vahvistus" Myllyniemi maaliin? mitäs siihen sanot?
Kerhoa vastaan Myllyniemikin torjuu nollan.
Miten sijoitit voittorahasi, kaljaan arvatenkin? No, eipähän tullut pahaa krapulaa.
Pranda kertoo puolueettoman totuuden.
Hoopeekoon touhut on ihan persiistä. Naisten lentopalloo on kyllä kiva kattella.
Ei enää kun tuli ne typerät hameet.
Joo, se kyllä anto vähän takapakkia lajille, mut on se siltikin kivaa kattella.
Hieno peli 19.11. HIFK:iä vastaan. Hyvä HPK!!!
Tänäään julkistetaan jotain suurta. Onko kerhoravintolan listalle tulossa joku uusi kunnon pihvi?
Olihan nuokin julkistetut uutiset jotain. Mutta missö viipyy sellanen maalintekijä tässä tehottomuuden keskellä? Vai onko Pennanen löytänyt porukalle sihdin kohdalleen? Alkaisivat veteleen tarkotuksella ohi, niin silloin vois mennä maalia kohti:)
Pantse takasin.wileeni uuniin
Kapanen osu jo tyhjään maaliin!!
Alku sekin! Hieno voitto kuitenkin. Tosin ylivoima on todella luokatonta. Tarvisko hankkia pari kunnon yv peluria? Ylivoima on täyttä paskaa ja voitto tuli tänään ilveksen tehottomuuden ansiosta.