Mä olen ollut aina vähän pyöreä.Mulle ei siitä ole koskaan ollut mitään haittaa.Kavereitakin on aina riittänyt.En osaa mitenkään häpeillä isoa kokoani ja pukeudunkin aina muodikkaasti ja rohkeasti.Olenkin useasti vähän ihmetellyt monien "sairasta" luuloa että jos on muutama "ylimääräinen kilo niin se on elämän hirvein asia.Tsemppiä kaikille.
miettikääs!
Tyttö
12442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jatka samaa rataa...
Ei siitä nuorena vielä ole haittaa, mutta mieti kun olet 45v ja kuolemassa johonkin sydän ja verisuoni sairauteen, että olisiko kannattanut laihduttaa. Mieti sitä!
Tässä vaiheessa tekis mieli näyttää sulle keskaria ja sanoa, että ime tätä!!!!!!!!!
Muutama ylimääränen kilo ei kyllä aiheuta mitään tauteja. Se on muutama kymmenen kiloa jotka aiheuttaa. Ja sitä paitsi, on terveellisempää olla hieman ylipainoinen kuin alipainoinen.
Pienikin ylipaino lisää riskiä sairastua ja tottakai alipaino on myös vaarallista. Sitä en ole väittänytkään. Sanoin vaan totuuden ei siitä tarvii suuttua
No mikä on sun mielestäs ylipainoo sitten?
Mitäs jos on vaikka 165cm pitkä ja painaa 60kg, niin onko se jo ylipainoo? Onhan siinä hieman liikaa, mutta ei se kuitenkaan ole ylipainoo minun mielestä...ylipainoo on mielestäni esim 165cm ja 70kg...
165/60 on normaali painoinen, eikä se ylipaino ole mikään mielipide asia. Silloin on ylipainoa jos painoindeksi on yli 25 ja miks sä haluut että mä imen sun sormias
Pieni ylipaino ei yleensä aiheuta mitään haittaa terveydelle, ja sydän- ja verisuonisairauksien riskiä kohottaa vasta huomattava ylipaino (painoindeksin oltava yli 30). Lisäksi esim. tupakointi voi lisätä sydän- ja verisuonitautien riskiä enemmän kuin edes sairaalloinen ylipaino (painoindeksi yli 40). Ylipainon suurimmat haitat ja riskit kohdistuvat yleensä tuki- ja liikuntaelimistöön painon aiheuttaman rasituksen takia.
Paino indeksi on nimen omaan laskettu niin että, kun painoindeksi on yli 25 siitä on terveydelle haittaa. Vai väitätkö tosissasi, jos mies on 180cm pitkä ja painaa 100kg ,että siitä ei olisi terveydelle haittaa. Sillä silloin indeksi on n.30
...niin tai ajattele jos joudut paistinpannulle. Silloin ei tarvitse käyttää yhtä paljon rypsiöljyä.
useimmat miehetkin pitävät hieman pyöreistä naisista. Lihava on tietysti eri asia, mutta tikkujalkainen vinkuheinä ei ainakaan minun päätäni käännä... =)
Mua rupeaa ärsyttään se että kaikki pikkutytöt kyselee sitä onks ne liian lihavia. Parempi mun mielestä on että ihmisestä löytyy vähän muutakin kuin luuta ja nahkaa. Eikä muutama liikakilo maailmaa kaada, vaan se jos niitä liikakiloja on useampia kymmeniä. Ihmisen sisin on kuitenkin tärkein, vaikkapa muutaman liikakilon kanssa höystettynä!!
bullea lihapulla