Kamerani on ca 40 D ja optiikkani Tamron SP 70-300/4-5.6 mm Di VC USD (Painoa yht 1.6 kg). Liikun mielelläni luonnossa ja kameraa pitänyt siellä mukana lähes aina 70 luvun puolivälistä alkaen mutta nykyisin se jää useammin pois.Toivoisin kevyempää (ikääkin jo on myös minulla)ja olen miettinyt superzoomia. Panasonic Lumix DMC-FZ300 olisi yksi vaihtoehto. Onko teissä ketään joka siirtynyt super zoomeihin? Kiinnostaisi kokemukset.
kalusto kevyemmäksi
5
137
Vastaukset
- ilea
40d on jo ikivanha malli, sillä ei hyviä kuvia saa. Ja ko. suttuzoomi vain pahentaa tilannetta. Suosittelen esim Canon EOS 5D Mark IV ja siihen Canon EF 300mm f/2.8 L IS II USM. Painoa on kyllä mutta sillä saa jo laadukkaita kuvia.
- 1tuuman_kenno
Ostaisin kyllä isommalla sensorilla olevan kameran, jos superzoomi ei ole välttämätön esim nämä:
https://www.fotokoch.de/Canon-PowerShot-G9X-schwarz_61714.html?prepage=digitalkameras-digitale-kompaktkameras.html tai https://www.fotokoch.de/Sony-CyberShot-DSC-RX-100_53477.html?prepage=digitalkameras-digitale-kompaktkameras.html
Molemmilla hintaluokka on n 400 € - tämmöistä
On ollu superzoom, mutta ei tällä hetkellä. Noita pikkukennoisia en menisi ostamaan, vähintään tuuman kennolla joku superzoomi, joissa kuvanlaatu on jo kohtuu hyvä. Jos nyt pitäisi joku superzoomi laittaa, niin lähtisin miettimään Panasonicilta FZ1000 tai Nikonin uutuus Nikon DL 24-500mm. Molemmissa on polttoväliä tuohon tarpeeseen ihan mukavasti ja paino tippuisi nykyisestä runko objektiivi yhdistelmästäsi puoleen.
- vuosimallia56
Itse asiassa FZ 1000 oli myös vaihtoehtona ja kennon koko puoltais sitä. Elektroniset etsimet arveluttaa. Joskus vuosia sitten jotain superzoom mallia kokeilin ja etsinkuva oli surkea mutta varmaan kehittyneet ovat niistä ajoista.
- Canoniti_____minäkin
Kelvollinen kinovastaava 400 mm ja runko painaa aina paljon. Tuo käyttämäsi runko on hyvä ja kelpaa yhä moneen käyttöön. Zoomista en viitsi sanoa mitään. Tarvitsetko oikeasti 400 mm kinovastaavuutta?
Superzoomit jättäisin väliin. Niillä voi saada kuvan hyvässä valossa hyvällä onnella.
Tämän hetken paras yleisesti saatavissa oleva pokkari on Fujin X100T. Se tulee kohta tarjoukseen, koska malli uusiutunee ensi vuonna. Siinä on kiinteä 35 mm kinovastaava objektiivi.
https://www.dpreview.com/search/?query=x100t&product=fujifilm_x100t
Jos haluaa kevyempää järkkäriä, niin silloin Olympus ja Panasonic sekä Fuji tulevat kyseeseen. Kun ostaa kelvollisen teleobjektiivin, se kuitenkin painaa aina paljon! Jos tarkoitus on ottaa vain tunnistuskuvia linnuista, niin siihen käy halpa peilitelekin. Tuossa on esimerkiksi Samyangin 300 mm.
https://www.topshot.fi/product/8094/samyang-reflex-300mm-f63-ed-umc-cs-musta-peiliteleobjektiivi-mft
Minulla on tuo sama Fujin bajonetilla. Objektiivi on todella pimeä ja pehmeä, kuten kaikki vastaavat peilitelet. Mitään lentokuvia tuolla ei oteta kuin sattuman kaupalla. Laatuero nykyaikaiseen f/2.8 tai f/4.0 teleen on aivan käsittämätön, mutta niin on koko ja painokin.
Tuosta kolmikosta Pana on paras videokuvauksessa ja Fuji valokuvissa. Olympus kelvollinen molempiin. Fuijn APS-C kenno on suurempi kuin Olyn ja Panan käyttämä MFT, mikä näkyy hämäräkuvauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522196
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971443Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3421436- 1711308
- 681081
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59950Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31939Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27872Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849