Myynnissä venäjäntoy pentu

Toytsyt

Toivottavasti sain huomiosi , sillä pentuja ei ole myynnissä mutta pyytäisin katsomaan alla olevasta linkistä miltä näyttää huonosti hoidettu koira , kiitos. En voi käsittää ihmisiä

http://www.likazing.com/miracle-dog/

Ps. Kiusaaja katsoisitko jalostustieto kannasta Chihuahua > kasvattajat lueppa esimerkiksi kennel helmiäisen pentumäärät . Rekisteröityjä joo . Mutta mieti kun viime tammikuussa oli 4 nartulla samaan aikaan pennut. Miten ehtii asiallesesti hoitaa. Pitäisihän jonkun puuttuu kennelliiton tukemaan pentujen tekoon?

9

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voivoijalämminleipä

      Yhdenkään kennelin pentuemäärä ei tee sinun toiminnastasi yhtään sen hyväksyttävämpää. ei edes niiden pahimpien pentutehtaiden pentuemäärä oikeuta sinua tai ketään muutakaan tehtailemaan, etenkään paperittomia joita ei ole edes terveystutkittu.
      en todellakaan ymmärrä mitä haet takaa näillä aloituksillasi?
      toistat itseäsi jatkuvasti ja yrität saada rekisteröityjen koirien kasvattajat huonoon valoon, miksi?
      meinaat että toimintasi näyttää siten paremmalta??
      ehei, ei se noin toimi


      käy kasvattajakurssit, osta rekisteröidyt rotukoirat joiden taustat olet tutkinut tarkkaan, käytä näyttelyissä, tarkeissa, seuraa luonteita ja varmistu että ovat sekä luonteeltaan että terveydeltään sopivia jalostukseen.
      jalostuksen tarkoitus ei ole lisätä rodun yksilöiden määrää, vaan edistää rodun tilannetta kaikinpuolin, eli se puoli pitää ehdottomasti huomioida ja teetä ne pennut vasta kun nartut on täyttäneet 2 vuotta ja näkee sen terveyden ja myös luonteen puolesta enemmän kuin sinun alle 2-vuotiaista nartuistasi. -tai siitä surkea luonteisesta uroksesta joka on kaikkien pentujesi isä
      ja ennenkaikkea; rekisteröi kaikki pentueet, niin jää jälki kaikista pentueistasi sen sijaan että tehtailet niitä paperittomia pilvin pimein
      eipähän ole sitten kenelläkään nokan koputtamista kun toimit kennelliiton sääntöjen mukaan

    • pirpirpirrrrr

      Jos olet huolissasi, soita kennelliittoon, ihemttelen,mikset ole sitä jo tehnyt?

    • kasvattajamyos

      Neljällä, mitä ihmeellistä siinä on. Osahan voi olla sijoitustoiminta (jos tiedät mitä se tarkoittaa) ja saattaa olla sovittu että nauttia pysyy pentuineen haltijan luona. Monesti kasvattajalla on kuitenkin paremmat tilat, taidot ja mahdollisuudet kasvattaa pentue luovutusikään saakka.
      Ja vaikka pentueet olisivat kasvattajan luona niin tuskin edes samaan aikaan kaikki. En ymmärrä mitä ihmeellistä tuossa on.
      Paperittomat puuhat ovat sitten jo aivan toinen juttu.
      Itse kasvatan muita eläimiä jotka kerran vuodessa saavat "poikasen" ja laumanvartija toimii vahtikoirana tilalla. Miksi joku ei saisi kasvattaa koiria. Kummia kirjoituksia.

    • tohtorinn

      Niin siis juurikin Kennelliiton sääntöjen mukaan kasvatetut pennut ovat varmaan turvallisempia valintoja ostajallekin vaikka hakisi vain aivan seuraksi itselleen.

    • 1640

      Akoittaja tehkööt valituksen eläinsuijeluun kummastakin jos kerran on huonosti hoidettu. Ei täällä palstalla kannata nimettömänä huudella.

    • enrapsuta

      Pitäisiköhän aloittajan tosiaan soittaa jonnekkin kun noin huolestuttaa?

      Osa niistä mainituista nartuista voi olla sijoituksessa, jossa myös pennut syntyneet. Kaikki voivat olla myös kotona ja perheeseen katsos voi kuulua useampikin henkilö (eikä se kasvattaja) jotka eläimistä huolehtivat. Esimerkiksi oman koirani kasvattajan eläkkeellä oleva äiti muuttaa heille aina pentueen synnyttyä, jotta voi olla apuna ja tukena.

    • mikähäh

      mitä tuo kiusaaja tuossa kirjoituksessasi tarkoittaa? kuka kiusaa ja ketä? :D
      onko tämä aloittaja joku sekarotuisten piskien "kasvattaja" aka tehtailija ja miksi on kateellinen rekattujen koirien kasvattajille???
      nyt putosin ihan kelkasta :D

    • Veers

      voivoijalämminleipä

      Mene hoitoon, sulla on sun kuvitelmat, voithan kuvitella vaikka kuun olevan juustoa... vaikka se ei sitä ole. Mutta muiden ei tarvitsisi kärsiä sun hallusinaatioista.

      Se kasvattaako joku rekisteröimättömiä vai rekisteröityjä ei kerro mitään. Se että jollain on rekisteröity pentu tarkoitraa vain sitä että sö tiedät pennun lähisuvun. Se ei kerro koiran luonteesta , ei siitä miten kasvattaja huolehtii pennuista. rekisteröinnin edellytys on vain se että vanhemmat on rekisteröityjä.

      Rekisteröinnin edellytyksenä ei ole mitkään rokotukset, ei viralliset tutkimukset (niin yllättävää, vain pevisa rodut vaan tarvii tietyt tutkimukset rekisteröintiin ). Rekisteröinnin edellytyksenä ei ole hyvä hoito,ei laadukas ruoka,eikä edes madotus.

      Koeta ymmärtää että rekisteröinnin edellytys on vain rekisteröidyt vanhemmat, näin ollen se ei takaa mitään.

      Se jos jollain on rekisteröimättömiä pentuja, ei myöskään kerro yhtään mitään.

      Mutta paskan puhuminen muista kertoo sinusta aika paljon :-D

      • kxdhnku

        Kai sinä edes sen verran hoksaat, että vastasit ITSELLESI, ITSESI TEKEMÄÄN ALOITUKSEEN? Vellit ja muusit näemmä pahasti sekaisin, oli kyse mistä hyvänsä.

        Kätevästi puheesi aihe on vain rekisteröity vs. rekisteröimätön, vaikka todellisuudessa täällä ovat KAIKKI (siis muut paitsi sinä) puhuneet pikemminkin siitä, mikä erottaa vastuullisen kasvatuksen vastuuttomasta tehtailusta. Myös rekisteröimättömiä pentuja on mahdollista kasvattaa vastuullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe