Toivottavasti sain huomiosi , sillä pentuja ei ole myynnissä mutta pyytäisin katsomaan alla olevasta linkistä miltä näyttää huonosti hoidettu koira , kiitos. En voi käsittää ihmisiä
http://www.likazing.com/miracle-dog/
Ps. Kiusaaja katsoisitko jalostustieto kannasta Chihuahua > kasvattajat lueppa esimerkiksi kennel helmiäisen pentumäärät . Rekisteröityjä joo . Mutta mieti kun viime tammikuussa oli 4 nartulla samaan aikaan pennut. Miten ehtii asiallesesti hoitaa. Pitäisihän jonkun puuttuu kennelliiton tukemaan pentujen tekoon?
Myynnissä venäjäntoy pentu
9
390
Vastaukset
- voivoijalämminleipä
Yhdenkään kennelin pentuemäärä ei tee sinun toiminnastasi yhtään sen hyväksyttävämpää. ei edes niiden pahimpien pentutehtaiden pentuemäärä oikeuta sinua tai ketään muutakaan tehtailemaan, etenkään paperittomia joita ei ole edes terveystutkittu.
en todellakaan ymmärrä mitä haet takaa näillä aloituksillasi?
toistat itseäsi jatkuvasti ja yrität saada rekisteröityjen koirien kasvattajat huonoon valoon, miksi?
meinaat että toimintasi näyttää siten paremmalta??
ehei, ei se noin toimi
käy kasvattajakurssit, osta rekisteröidyt rotukoirat joiden taustat olet tutkinut tarkkaan, käytä näyttelyissä, tarkeissa, seuraa luonteita ja varmistu että ovat sekä luonteeltaan että terveydeltään sopivia jalostukseen.
jalostuksen tarkoitus ei ole lisätä rodun yksilöiden määrää, vaan edistää rodun tilannetta kaikinpuolin, eli se puoli pitää ehdottomasti huomioida ja teetä ne pennut vasta kun nartut on täyttäneet 2 vuotta ja näkee sen terveyden ja myös luonteen puolesta enemmän kuin sinun alle 2-vuotiaista nartuistasi. -tai siitä surkea luonteisesta uroksesta joka on kaikkien pentujesi isä
ja ennenkaikkea; rekisteröi kaikki pentueet, niin jää jälki kaikista pentueistasi sen sijaan että tehtailet niitä paperittomia pilvin pimein
eipähän ole sitten kenelläkään nokan koputtamista kun toimit kennelliiton sääntöjen mukaan - pirpirpirrrrr
Jos olet huolissasi, soita kennelliittoon, ihemttelen,mikset ole sitä jo tehnyt?
- kasvattajamyos
Neljällä, mitä ihmeellistä siinä on. Osahan voi olla sijoitustoiminta (jos tiedät mitä se tarkoittaa) ja saattaa olla sovittu että nauttia pysyy pentuineen haltijan luona. Monesti kasvattajalla on kuitenkin paremmat tilat, taidot ja mahdollisuudet kasvattaa pentue luovutusikään saakka.
Ja vaikka pentueet olisivat kasvattajan luona niin tuskin edes samaan aikaan kaikki. En ymmärrä mitä ihmeellistä tuossa on.
Paperittomat puuhat ovat sitten jo aivan toinen juttu.
Itse kasvatan muita eläimiä jotka kerran vuodessa saavat "poikasen" ja laumanvartija toimii vahtikoirana tilalla. Miksi joku ei saisi kasvattaa koiria. Kummia kirjoituksia. - tohtorinn
Niin siis juurikin Kennelliiton sääntöjen mukaan kasvatetut pennut ovat varmaan turvallisempia valintoja ostajallekin vaikka hakisi vain aivan seuraksi itselleen.
- 1640
Akoittaja tehkööt valituksen eläinsuijeluun kummastakin jos kerran on huonosti hoidettu. Ei täällä palstalla kannata nimettömänä huudella.
- enrapsuta
Pitäisiköhän aloittajan tosiaan soittaa jonnekkin kun noin huolestuttaa?
Osa niistä mainituista nartuista voi olla sijoituksessa, jossa myös pennut syntyneet. Kaikki voivat olla myös kotona ja perheeseen katsos voi kuulua useampikin henkilö (eikä se kasvattaja) jotka eläimistä huolehtivat. Esimerkiksi oman koirani kasvattajan eläkkeellä oleva äiti muuttaa heille aina pentueen synnyttyä, jotta voi olla apuna ja tukena. - mikähäh
mitä tuo kiusaaja tuossa kirjoituksessasi tarkoittaa? kuka kiusaa ja ketä? :D
onko tämä aloittaja joku sekarotuisten piskien "kasvattaja" aka tehtailija ja miksi on kateellinen rekattujen koirien kasvattajille???
nyt putosin ihan kelkasta :D - Veers
voivoijalämminleipä
Mene hoitoon, sulla on sun kuvitelmat, voithan kuvitella vaikka kuun olevan juustoa... vaikka se ei sitä ole. Mutta muiden ei tarvitsisi kärsiä sun hallusinaatioista.
Se kasvattaako joku rekisteröimättömiä vai rekisteröityjä ei kerro mitään. Se että jollain on rekisteröity pentu tarkoitraa vain sitä että sö tiedät pennun lähisuvun. Se ei kerro koiran luonteesta , ei siitä miten kasvattaja huolehtii pennuista. rekisteröinnin edellytys on vain se että vanhemmat on rekisteröityjä.
Rekisteröinnin edellytyksenä ei ole mitkään rokotukset, ei viralliset tutkimukset (niin yllättävää, vain pevisa rodut vaan tarvii tietyt tutkimukset rekisteröintiin ). Rekisteröinnin edellytyksenä ei ole hyvä hoito,ei laadukas ruoka,eikä edes madotus.
Koeta ymmärtää että rekisteröinnin edellytys on vain rekisteröidyt vanhemmat, näin ollen se ei takaa mitään.
Se jos jollain on rekisteröimättömiä pentuja, ei myöskään kerro yhtään mitään.
Mutta paskan puhuminen muista kertoo sinusta aika paljon :-D- kxdhnku
Kai sinä edes sen verran hoksaat, että vastasit ITSELLESI, ITSESI TEKEMÄÄN ALOITUKSEEN? Vellit ja muusit näemmä pahasti sekaisin, oli kyse mistä hyvänsä.
Kätevästi puheesi aihe on vain rekisteröity vs. rekisteröimätön, vaikka todellisuudessa täällä ovat KAIKKI (siis muut paitsi sinä) puhuneet pikemminkin siitä, mikä erottaa vastuullisen kasvatuksen vastuuttomasta tehtailusta. Myös rekisteröimättömiä pentuja on mahdollista kasvattaa vastuullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1403200Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from992522Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä532368Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276882297Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72086Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue291595Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81330- 831317
Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling341229- 691127