Kylläpä osaan - hehehe

Nolasin_ittein

Piti työssä tehdä excel-taulukoita, samaan tauluun useampi, ja niistä sitten koontitaulukko, jossa summattiin alataulukoiden lukuja. No, olinpa minä osaava, kun käytin Summa-funktiota ja ynnättävien välissä plusmerkkiä! Toimi se, mutta kaava on väärin tehty. Hehehe, kyllä nyt saavat taas nauraa!
Pahastako minä ex tempore muistin että puolipiste, tai sitten vain ynnämerkin jälkeen pistetään suoraan lukuja plussaten.

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noloa.nolottaa.aina

      Aika nololta vaikutat muutenkin, kun tulet joutavia tänne spämmäämään.

      • no_juu

        Niin no, spämmi niin kai. Mutta se nyt kuitenkin oli hienoa, että kaava toimi, vaikkei se mennytkään excelin sääntöjen mukaan! Excel taitaa olla älykäs.


      • nolottaa-pirusti
        no_juu kirjoitti:

        Niin no, spämmi niin kai. Mutta se nyt kuitenkin oli hienoa, että kaava toimi, vaikkei se mennytkään excelin sääntöjen mukaan! Excel taitaa olla älykäs.

        No ei se ainakaan tänne tullut sämppäämään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1924
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      76
      1402
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1364
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1087
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1016
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      941
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      804
    8. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      785
    9. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      775
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      745
    Aihe