Olen 23v tyttö ja mulla on kuukautiset ollu lähes aina (yli 10v) epäsäännölliset, enimmillään ne on siirtynyt yli kuukauden eteenpäin. Yhden kerran on ollut neljänä kuukautena lähes paivälleen ajallaan. Normaalisti ne on 1-2 viikkoa myöhässä, lähes aina. Sit kun kuukautiset tulee niin ne kestää 7-9 päivää eli on normaalia pidempään, mutta vuoto on runsaimmillaan ensimmäisen päivän aikana.
Hyvin harvoin on kuukautiskipuja joten särkylääkkeitä ei tarvitse syödä.
Haluaisinkin tietää, että voiko näin epäsäännölliset kuukautiset aiheuttaa lapsettomuutta?
Jos joku TIETÄÄ asiasta niin vastaisitko? KIITOS!!
Hyvin harvoin on kuukautiskipuja joten särkylääkkeitä ei tarvitse syödä.
Haluaisinkin tietää, että voiko näin epäsäännölliset kuukautiset aiheuttaa lapsettomuutta?
Jos joku TIETÄÄ asiasta niin vastaisitko? KIITOS!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
diagnoosi sinulla on?PCO?Jokin muu?
Syyhän tuohon pitää selvittää ellei sitten ole jo selvitetty.Onko sinua miten paljon tutkittu?
Mitä tulee lapsettomuuteen niin siihen ei kukaan osaa antaa vastausta.
Voi olla,että jos sinulla on siellä takana jokin sairaus,se aiheuttaa lapsettomuutta,epäsäännölliset kuukautiset sinällään eivät sitä tee,sinun on vain vaikeampi tulla raskaaksi kuin jos kiertosi olisi säännöllinen.
Mutta,ellet ole ollut tutkimuksissa niin nyt on aihetta mennä.
Mullakin on aina ollut epäsäännöliset menkat! Apua.. en ole ajatellut sen enempää koko asiaa. Tietääkö joku enemmän, mitä tutkimuksia lääkärissä tehdään?
http://www.schulzmedia.no/mei/OMetusivu.htm
Tuolta ylläolevasta osoitteesta voi löytyä apua raskauden suunnitteluun erityisesti teille, joilla on epäsäännölliset kuukautiset. Kuukautisten epäsäännöllisyys ei kai sinänsä aiheuta lapsettomuutta, mutta tietysti hedelmöittymisen todennäköisyys on pienempi, kun ovulaatioitakin tapahtuu harvemmin.
Soitin terveyskeskukseen ja kysyin onko syytä olla huolestunut jos on epäsäännölliset kuukautiset, niin sieltä sanottiin, että ei. Toisilla vaan on.. Ei sitä hirveen helposti ruveta tutkimaan.
Eikä mun ainakaan ole ollut vaikea tulla raskaaksi. Kaksi lasta ja ekalla kerralla tärpännyt.. Vaikka olen kans "kärsinyt" 13 vuotta epäsäännöllisyydestä. Enkä ole koskaan asiaa mitenkään tutkituttanut kun epäsäännöllisyydelle ei voida tehdä mitään.. (Ilman esim e-pillereitä..) Kierron pituushan on KESKIMÄÄRIN 28 päivää..
Ensinnäkin, kaikilla ei ole se "normaali" kierto se 28 päivää, mikä kirjoissa sanotaan. Kiertoasi voi häiritä sekin, kun stressaat sillä, että kiertosi on "liian pitkä". Esim. jos kiertosi on 32-37 päivää pitkä, voidaan puhua varsin säännöllisestä kierrosta.
Mikä on mielestäsi normaali vuodon kestoaika? Minulla kertaa 8 päivää enkä pidä sitä epänormaalina. Se on minulle normaali. Kiertoni on myös hyvin epäsäännöllinen, mutta silti olen tullut kohtalaisen helposti raskaaksi.
Sama kävi minullakin mielessä aloittajan viestiä lukiessa.
"Normaalisti ne on 1-2 viikkoa myöhässä, lähes aina."
Tuohan nimittäin kuulostaa ihan säännölliseltä kierrolta: jos aloittaja kuvittelee kierron olevan aina tasan sen 28 päivää, mutta "se on aina myöhässä", niin silloinhan hänen kiertonsa on ihan säännöllinen 35-42 päivän kierto. Vähän pitkä, mutta kivemmaltahan tuo kuullostaa kuin meikäläisen 21-26 päivän kierto 7-8 päivän vuodolla... Minulla siis "parhaimmillaan" hurjat 13 vuodotonta päivää välissä...
MULLA KUUKAUTISET TULLEET VIIMEKSI MARRASKUUN ALUSSA..
EI IKINÄ NÄIN PITKÄÄ VÄLIÄ OLE OLLUT VAIKKA EPÄSÄÄNNÖLISET OLLEET AINA. EN OLE SYÖNY PILLEREITÄ KUIN JOSKUS 18-VUOTIAANA,NYT OLEN 31V.
RASKAUSTESTEJÄ OLEN TEHNYT 2..MUT NEGAT.
VÄLILLÄ ALAVATSAAN VIHLEKSII JA VÄLILLÄ PISSILLÄ KÄYDESSÄ PAPERIIN JÄÄ VERTA..
EN TIEDÄ MIKÄ MÄTTÄÄ,TORSTAINA LEKURIIN...
Kiitos kaikille vastanneille, oli helpottavaa kuulla, että epäsäännölliset kuukautiset voi olla "normaalia". En ole käyny missään tutkimuksissa joten onhan se mahdollista että jokin on vialla, mut ei se niin helppoo oo mennä tutkimuksiin...kuitenkin aika arka aihe.
Niinhän ne monet tuntuvat ajattelevan, että jos on epäsäännölliset kuukautiset, niin se on jotenkin liitetty lapsettomuuteen.
Mulla ainakin kokemus on osoittanut aivan päinvastaista. Mulla on aina ollut epäsäännölliset kuukautiset ja niin pitkä kierto että on välillä jäänyt kuukauden väliinkin.
Silti tulin raskaaksi jo elämäni toisessa yhdynnässä.