Miten voidaan junttilaan rakentaa ratikkalinjasto? Tuo olisi pitänyt rakentaa stadiin. Siis uusi linja vaikka pajamäkeen.
Tampereelle ratikka
Jakkkkkkeeeee
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Stadiin, mutta tamperelaisten rahoillako?
Helsinki käyttää 300 miljoonaa siltaan, jossa muutama ratikka ajelee edestakaisin. Länsimetrosta tuli jo varsinainen tuhlauksen muistomerkki. Tampere polttaa nyt 380 miljoonaa tarpeettomaan uuteen järjestelmään, joka ei ikinä maksa itseään takaisin ja pysäyttää bussiliikenteen kehittämisen. Ja saapa nähdä miten pitkälle budjetti siellä riittää.
Tämä vihreä hulluus on näköjään ottanut kouriinsa kaikki suuret kaupungit. Tärkeintä on saada aikaan mahdollisimman kallis liikennejärjestelmä, jossa käyttäjiä viedään juuri sinne minne kiskot on rakennettu. Siltä linjalta ei poiketa sivuun, vaikka olisi asiaakin.