anna mustaihoisille ihmisille siellä ihmisarvoa (edelleenkään), miksi ovat rasistisia mustia ja myös intiaaneja kohtaan-miksi?
sanokaapa miksi amerikkalaiset eivät
akusttie
24114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Siksi, että Amerikkalaiset ovat suurelta osin Eurooppalaisia.
Eivät Afrikkalaisia.
H.
Eurooppalaisten yli-vertainen älykkyys loi Amerikan.
Siksi heillä on joitain oikeuksia enemmän.
Intiaanit keskittyivät nahkansa värjäämiseen.
Ja muidenkin nahkojen.
Minunkin isäni suku-haara on isää lukuun-ottamatta kuulunut nahkureihin.
Niihin jotka eivät värjänneet.
H.
Tietämättömyys, ymmärtämättömyys ja omistamisen halu teki osasta siirtolaisia rasisteja ja esti arvostamasta itselleen vieraita, pelottaviakin asioita, ihmisiä ja ilmiöitä.
Harvemmat arvostivat ja kunnioittivat vieraita ihmisiä, suuri osa taisi pelätä kaikkea uutta ja vierasta. Moni teki paljon raskasta työtä, eikä ehtinytkään tutustua uusiin asioihin.
Jotkut typerät, sivistymättömät ja tietämättömät eurooppalaiset pitävät itseään jollain kummallisella tavalla erinomaisina ja ylivertaisina, vaikkeivät edes osaisi kirjoittaa sanaa oikein.
"Yli-Vertai-Siako"
Amerikan aikojen alussa sana "rasismi" oli täysin tuntematon.
Arvaapa mikä kansa keksi tuon sanan, ja keitä kohtaan?
H.
Suomen kielikin on useimmille siellä ihan vierasta edelleen.
Kysymys on kummallisesti asetettu. Ketkä "amerikkalaiset" ei anna arvoa kenelle? Eurooppalaisten jälkeläiset ovat nyt jo vähemmistössä ja "valkoinen" mies ei enää ratkaise esim. vaalien tuloksia.
Onhan amerikkalaisilla mustaihoinen presidenttikin, joten ehkä aloittajalla on väärä käsitys asiasta.
Rasistiset, typerät valkoihoiset muodostavat omia ryhmiään ja heitä on eri puolilla maailmaa, mm. Yhdysvalloissa, Etelä-Afrikassa, Euroopassa ja yllättävän paljon Suomessakin, myös tällä palstalla.
Oletko sinä kaaliaivo tutustunut edes itseesi? Kommenttisi perusteella vielä vajaampi.
"Totisestisanoistakin" vastaa ja kommentoi sitten ylläpidon poistamaa viestiä, ei "annatkoitsearvoa"-viestiä.
Koska he tuntevat itsensä arvottomaksi, eivätkä keksi mitään pätemisen keinoa. Heidän mielestään valkoihoisuus on heille arvokas asia ja he pitävät itseään mustaihoisia parempana. Ainoa alue, jossa he voivat kokea paremmuutta.
Älykkyyttä, pätevyyttä, koulumenestystä, kunnon työuraa ei ole, eikä mitään muuta aluetta, jolla voisi tuntea itsensä toisia paremmaksi tai edes yhtä hyväksi kuin muut ihmiset.
Puhuuko siinä nyt valkoihoinen itsestään, vai mikä sinun ihonvärisi on?
Olen syntyperäinen suomalainen, vanhan kulttuurisuvun jäsen ja olen oppinut arvostamaan kaikkia ihmisiä ihonväriin tai muihin ominaisuuksiin katsomatta.
""on heille arvokas asia ja he pitävät itseään mustaihoisia parempana. """
Mutta MIKSI se on parempaa?
No ilmankos sitten valkoihoisena tiedätkin niin hyvin minkälaisia valkoihoiset ovat:
"""""Älykkyyttä, pätevyyttä, koulumenestystä, kunnon työuraa ei ole, eikä mitään muuta aluetta, jolla voisi tuntea itsensä toisia paremmaksi tai edes yhtä hyväksi kuin muut ihmiset.""""
Älä kuitenkaan kuvittele kaikkien valkoihoisten olevan niinkuin sinä.
Tekstistäsi ei oikein pääse siihen johtopäätökseen, että arvostaisit "kaikkia ihmisiä ihonväriin tai muihin ominaisuuksiin katsomatta".
Mutta esiteltyäsi ominaisuutesi "vaaleaihoisena" se on ymmärrettävää, hyvin ymmärrettävää.
Oletettavasti aivan samasta syystä kuin suomalaisetkaan eivät anna ihmisarvoa muualta tänne muuttaneille. Pelko ja kipeä omanarvontunto ovat henkisesti sairastuttava yhdistelmä.
Sama juttu suomalaisilla , monet eivät pidä tummaihoisia edes ihmisenäkään ! En ole koskaan ymmärtänyt tälläistä ajattelutapaa.
Ei+noita+kyllä+voi+ihmisinä+pitää+vaikka+ulkomuoto+äkkiä+katsoen+muistuttaakin+ihmistä.+Käytös+on+apinan,+samoin+älykkyys.+Ehkä+se+heiltä+puuttuva+1-5+%+osuus+neanderthalin+perintöä+tekee+sen?+Neanderthalit+kuoli+sukupuuttoon+jostakin+syystä.+Ehkä+hekään+eivät+olleet+kaikilla+aloilla+älykkäitä,+mutta+sekoitus+oli.+Ja+tämä+on+nyt+vain+minun+päätelmääni+joten+se+siitä.
Pidentäänkö sinua viksuna noitten lausuntojesi takia.
NÄILLEKÖ pitäisi ihmisarvo antaa: http://mvlehti.net/2016/11/10/muslimivakivallan-vuoksi-koulubusseihin-palkataan-aikuiset-valvojat-nurmijarven-koulun-rehtori-tiedottaa/
Kyllä se annetaan automattisesti, jos käyttääytyy sen arvoisesti. Jos käyttäytyy apinan arvoisesti, saa apinan kohtelun. Kun ÄO on kehitysvammaisen tasolla, käyttäytyy kehitysvammaisen tavoin ja jos js kun on väkivaltainen kasvatus, maailmankatsomus ja perinne, tarvitaan väkivaltaa pitämäänn nämä apina kaltaiset kurissa. Tätä hommaa vain ei meidän mielisairas valtiojohtomme hoida vaan sen tavoitteena on valkoisen rodun tuhoaminen kaikin mahdollisin keinoin.
Onko sitten ihme, että rasismia esiintyy? Itse ovat nämä alikehitysmaalaiset sen omalla käytöksellään ansainneet.
Valtaeliitin rasismista oman maan kansalaisia kohtaan ei puhuta mitään, koska kasaarieliitti niin määrää.
Johtuisiko kulttuurieroista? Ryhmakayttaytymisen eroista? Ennakkoluuloista ilman perusteita?
Miksi mustia kuolemaan tuomittuja ja elinkautisvankeja on suhteellisesti ottaen paljon? Johtuneeko korkeasta rikollisuusprosentista? Miten latinot? Tilastot ovat julkisia USA:san viranomaisten sivuilla. Kannattaa tutustua.
Arjen kokemus ja tieto ongelmista aiheuttaa ennakkoluuloja ja reaktion. Eri asia on, jos ennakkoluuloihin on tai ei ole perusteita. Kavelymatka New Yorkin Brooklyniin ja Bronxiin saattaisi valaista meille kysymaasi asiaa. Itse en ole ko. Paikoissa patikoinut, joten olen taysin ennakkoluulojen uhri. Sovitaanko, etta kavelet klo 18-24 Brooklynissa ja kerrot kokemasi ja nakemasi meille valistuksena? Yst.terv.
Kävin noin vuonna 1982 Intiassa. Sitä ennen en ollut rasisti. Sen jälkeen olen rasisti ja taatusti loppuun asti! Itse ovat paskavarpaat sen omalla käytöksellään ansainneet.
Intiassa saatetaan naisia joukolla raiskata ja kohdella kuin lattiamattoa.
Jokainen tietää mutta teeskentelee olevansa tietämätön 🙄
Olen samaa mieltä kuin proffa T. Vanhanen mustista, että noin yleensä ovat ns heikompaa ainestaa älynlahjoiltaan, joka ilmenee monella lailla, mutta jota ei viitsitä sanoa ääneen. Muuten. Afrikkaan annettu kehitysapu on kuin tuuleen heitettyä rahaa.