KP-Sote-alueesta ei saada koskaan vahvaa maakunta-aluetta, koska kielipolitiikan trumpilaiset eli RKP on hajottanut perinteisen Keskipohjanmaan, ensin Pietarsaari lähti rannikko-pohjanmaan mukaan ja nyt Kruunupyy suuntaa kauas palveluista.
Suomalaisia pitäisi yhdistää järkiperäiset asiat ja niitä voi tulkata vaikka millä kielellä, mutta ilmeisesti RKP:loiset haluavat enemmän kuin muut suomalaiset, koska eletään siinä luulossa, että kyllä suomenkieliset tulevat aina palvelemaan heitä rahalisella vastuuun kanolla.
Viittä rikasta ruotsinkielistä ylläpitää suomen pienituloiset joista aika suuri osa elää alle köyhyysrajan, veronkorotuksia ja tulonsiirtoja RKP alueille, joissa elävät hyvin toimeentulevat RKP:loiset.
Suomalaisia pitäisi yhdistää järkiperäiset asiat ja niitä voi tulkata vaikka millä kielellä, mutta ilmeisesti RKP:loiset haluavat enemmän kuin muut suomalaiset, koska eletään siinä luulossa, että kyllä suomenkieliset tulevat aina palvelemaan heitä rahalisella vastuuun kanolla.
Viittä rikasta ruotsinkielistä ylläpitää suomen pienituloiset joista aika suuri osa elää alle köyhyysrajan, veronkorotuksia ja tulonsiirtoja RKP alueille, joissa elävät hyvin toimeentulevat RKP:loiset.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kruunupyy äkkiä, liittykää Kokkolaan.
Ei ne osaa Kruunupyyssä mitään päättää. Eilen ovat kokoontuneet asiasta päättämään, mutta tulos ihan tyhjän kanssa. Nyt kyllä hävettäisi myöntää jos olisi kruunupyyn kunnanvaltuutettu.
Olihan tuo päättämättäjättämispäätös kuitenkin edistystä edelliskertaan, jolloin Pohjanmaa voitti äänestyksessä Keski-Pohjanmaan. Tällä kerta ylpeys esti vielä kääntämästä takkia, mutta seuraavalla kerralla uskaltavat jo liputtaa Keski-Pohjanmaan puolesta.
Joo näyttää siltä, että vastuu siirretään eduskuntaan, pitäisi lopettaa koko kronopyn kunta ja pakkoliittää se kokkolaan, niin ainakin jotakin päätöksiä tehdään.
Stina joutuu nostamaan kokkolan verotusta jotta voidaan tuottaa krnopyn avuttomille palveluita.
TOSIrealistin paras kaveri asuu kruunupyyssä, nimeltään Supi Suomalainen
Ruotsinkieli olisi ihan hyvä asia, mutta kun sen kustannukset joutuvat maksamaan kaikki nekin jotka eivät tarvitse koskaan ruotsinkielisiä palveluita.
Kaupungintalolla pitää olla toimistoissa kaksinkertainen määrä hyllyjä, joihin mapitetaan sellaista jota ei koskaan tarvita ja voi sitä arkisto kellaria eihän kukaan öijäläinen niitä ole vuosikymmeniin kysellyt.
Marleena möykkäjäkin lukee vain suomalaista tekstiä sujuvasti, koska on niin niin sivistynyt.
Ja tuleva Soite vielä tuo monta työtöntä lisää kun johtajille täytyy saada virka. Hoitajia ja sihteereitä ainakin lentää pois.
hallituspuolueiden kansanedustajilla ja ministereillä olisi mahdollisuus tehdä kustannustehokkaat sote alueet .Kelanpääjohtaja Hyssälä oli valmisottamaan lääkekorvauksia pois ,mutta ei puutu näihin taksimatkoihin esim.. Pietarsaaresta vaasaan jonne on 100km ja kokkolaan 30km puhumattakaan turkuun vietäessä erikois sairaanhoitoon. Olisi Hoito otettava aina lähimmästä paikasta mistä sitä saa. ja kun läänejä lakkautettiin Pääministeri Aho ei uskaltanut siirtää läänin rajaa pohjoiseen perinteisen keskipohjanmaan alueelle. eiköhän syylliset ole osaksi keskustalaisia ,tässä Ministeri Lintilälle tehtävä mutta eipä se taida kovaansaa lotkauttaa tälle asialle