Luin aikaisempia keskusteluja vääntyneiden kiilakehysten korjaamisesta mutta selkeää vastausta en sieltä löytänyt.
Saako vääntynyttä kiilakehystä korjattua?
Maalaamassani taulussa on yksi kehyspuista vääntynyt vähän kaarelle ja siten se on kiero. Jos siihen nyt sattuu löytymään jokin suoristuskeino, miten se onnistuu kotikonstein?
Kiilakehyksen korjaaminen?
5
204
Vastaukset
- Puun-sepittäjä
No eipä se onnistu mitenkään, ainakaan paikallaan ollessa. Jos päästät sen irti ja vaihdat uuteen niin sehän tietysti auttaa.
Jos ei ole suoraa siihen tilalle niin yksi konsti on sahata siihen kiilapuuhun muutama poikkisahaus ulkokaaren puolelle, mutta ei poikki asti vaan siten, että ehjää puuta jää pari milliä. Sitten vaan liimaa rakoihin ja kiilapuu vaikka pöytää vasten suoraksi ja anna kuivua n. vuorokauden ajan. Kuivuneen liiman voit rapsutella tai hioa pois.
Jos se on kiero (ropeli) tai kaarella ja kiero niin se vaatii jo enemmän taitoja ja työkaluja ja silloin on viisaampaa kun nakkaa sen uuniin ja ostaa uuden. - bouguereau232
Tietysti jos on sirkkeli tai edes käsisaha, ja rimaa. Niin voi askarrella välipuita. Toisaalta jotkut taiteilijat jopa venyttävät töitänsä kieroihin puihin, että en tiedä minkä näköinen se kangas tulisi olemaan, jos rupeaa väkivalloin survomaan välipuita kieroihin kiilapuihin.
Toi pienten viiltojen tekeminen sahalla kuullostaa kyllä hyvältä, voi olla että se puu antaa myöden siinä. Tiedän ainakin että kieroja pöytiä ja muita levyjä voidaan, ei kovin syvillä sirkkelin railoilla ja jonkinlaisilla pienillä kiiloilla suoristaa. Vaatii tietysti jonkin suoran alustan ja paljon liimaa - sotajalka
Kannattaako olemattomien asioiden kanssa turata. Heitä koko paska roskiin ja maaalaa uus kun niin taitavakin olet. Ei sun aikas vois yhtään huonommin mennä.
- Artcom
Taidekehysliikkeisä vaihtavat kierot listat uusiin. Ei ne kovin kalliita ole. Työ tietenkn maksaa jonkun euron. Voi ne itsekkin vaihtaa, jos on kokemusta.
- viekorjattavaksi
Ei noita voi oikoa, ei tule yhtään mitään. Taulun kangas on jo venähtänyt pois mallista joten se pitää pingottaa uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378328Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349