Aurinkopaneeli kw/h ?

käyttäjätunnustaja

Olen lukenut netistä paljon aurinkokennoista mutta yhtä asaa niissä ei yleensä kerrota, tai en ole vain ymmärtänyt, kuinka paljon kilowatteja aurinkopaneelit keskimäärin tuottaa tunnissa? Yleensä aina jos aurinkopaneeliin meinaa ostaa niin kaupoissa yleensä lukee että moni wattisia ne on, esim 40w. Minulla on kotona tietokone joka tarvitsee 500wattia sähköä tunnissa, riittääkö siis 40w aurinkopaneeli ja akku antamaan siihen sähköä?

7

227

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimimaton

      Ei riitä mikään aurinkokenno antamaan tietokoneen tarvitsemaa virtamäärää. Onhan asiasta aurinkopalstalla keskustelua ja koekenno käynnissä.

      • VerkkosähköRiittääParemm

        Aurinkokennoja käytetään yleensä lataamaan akkuja ja akuista saa sitten sähköä hetken aikaa suuremmalla teholla. Lisäksi tarvitaan jännitteen muuttajia. Esim. minun läppäri tarvitsee 18V jännitteen. (tehoa 35W)


    • yritä.uudestaan

      Aloittaja sekottaa tehot ja energiat keskenään.

    • aurinkoinen-mies

      Sinun 40 watin kennosi tuottaa tunnissa 40 wattituntia, jos aurinko paistaa liki suoraan tuon tunnin. Tietokoneesi tarvitsee tunnissa 500 wattituntia eli laske siitä. Joudut laittamaan yli kymmenkertaisesti kennoja, että saisit suoralla auringonpaisteella tietokoneesi pyörimään pelkästään aurinkovoimalla, ei siis onnistu tuosta vaan. Minulla on katolla 2160 watin kennosto joka tuottaa vuositasolla n. 1800 kwh sähköä. Minä syötän sen verkkoinvertterillä suoraan verkkoon ja käytön tuotetun sähkön verkon kautta. Ei ole minkään taivaan järkeä asentaa akkuja ja niideen vaatimia laitteita aurinkoenergian jatkokäyttöä varten. Verkkoinvertteri ei tarvitse mitään huoltoa eikä vahtimista, se toimii kuin junan vessa varmasti.

      • Tädilläni on aurinkosähkö mökillä, ei siis ole verkkosähköä. Silloin tarvitaan akkuja.


    • v4qqrdrrrr

      Ei nykykone tarvi 500 wattia, lähempänä on 200 wattia todellista kulutusta.

    • ultrabookki

      Pöytäkone tehokkaalla näytönohjaimella voi näyttöineen viedä hyvinkin tuon 500-1000W. Nykyaikaiset kannettavat, etenkin ultrabookit pärjäävät 20-50W tehoilla. Alkuperäisessä kysymyksessä ei sanota onko verkkosähköä käytettävissä, jos on, ei paneelia kannata hankkia. Jos taas ei, niin 500wattisen koneen käyttämiseen tarvitaan jo melko järeä paneeli ja akku. Riippuu tietysti kauanko konetta pitää päästä käyttämään päivittäin.

      Tulee todennäköisesti halvemmaksi hommata kevyt vähävirtainen kannettava kuin sellainen paneeli-akkusysteemi jolla 500wattista konetta käyttäisi edes pari tuntia päivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      385
      3253
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1322
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      965
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe