Jätänkö lääkärilaskut maksamatta?

Olen eläkkeellä. Ulosottovelkaa on elämäni loppuun asti, kymmeniä tuhansia euroja ja korot kasvattavat sitä koko ajan.
Olen siis ulosotossa.
Työeläke- kansaneläke ja asumistuki yhteensä 1004 euroa. Sen verran saan tilille/kk. Vuokra 480.
Mitä luulette voinko jättää hammas- ym. lääkärinlaskut vain kylmästi maksamatta? Sinnehän ne menisivät muiden laskujen alle.
Sairaanhoitoa ei voine jatkossa kuitenkaan estää maksamattomien laskujen takia.

Yhdellä ylinopeussakkolapulla jo pyyhin takapuoltani eikä siitä ole tullut edes karhulaskua... :-)
8270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Samahan se on jättää maksamatta jos et sossun asiakkaaksi halua ryhtyä. Noilla tuloilla (ulosoton jälkeen) sinulla on oikeus toimeentulotukeen aina kun saat sähkö- tai terveydenhoitolaskun tai jos sinulla on reseptilääkekuluja.

Äänestä

Sossu maksaa myös kohtuulliset asumiskulut!

Äänestä
  • Jos on eläkkeellä niin ulosoton jälkeen käteen jäävä eläke ja eläkkeensaajan asumistuki kattvat kohtuulliset asumiskulut sillä ulosoton suojaosuus on suurempi kuin toimeentulotuen perusosa. Käytännössä ulosotossa olevat eläkeläiset saavat hieman perusosaa elämiseen ja lääkkeet yms. sossusta, vuokra heidän pitää itse maksaa.

    Äänestä

Tappaa ne ei voi ja tiineeksi eivät saa, joten ei mitään huolta.

Äänestä

Ulosottoon vaan sillä nykyisin menee kaikki verot ja kunnalliset maksut ohi aina muiden velkojien ja ensivuonna suojaosuus on 902€ eli noilla tuloilla et maksa mitään lääkäristä etkä ulosottoon.

Äänestä

Kiitos vastauksista.
Nyt saan ulosoton jälkeen käteen työeläkettä 643 euroa ja kansaneläkettä 170 euroa eli yhteensä 813 euroa.

Jos suojaosuus on ensi vuonna 902 euroa niin silloin saan melkein satasen enemmän käteeni. Onko tämä tottakaan?

Äänestä

Onko mahdollista, että laskujen maksamatta jättäminen tulkitaan jossain vaiheessa petokseksi - eli viranomaiset ovat sitä mieltä, että vähävaraisen pitäisi jo ruvetessaan käyttämään tiettyä palvelua tietää, ettei todennäköisesti kykene maksamaan laskua?
Terveydenhoitomenot ovat toki asia, jonka rahoittaminen omatuntoa venyttäen on mielestäni toisinaan hyväksyttävää. (Ja se voi loppujen lopuksi koitua yhteiskunnallekin eduksi, jos itsensä hoidattanut välttyy näin myöhemmältä vakavalta ja yhteiskunnalle kalliiksi koituvalta komplikaatiolta.)

Äänestä

Heh heh, tuota en tullut ajatelleeksi että ihan petos...
Jos lakia tiukasti lukee niin niinhän se taitaa olla. Sakoilla kai siitä selviää ja jättää sen sitten maksamatta... :-)

Vankilaan tuskin pistävät. Toisaalta menisin Sörkkaan pariksi kuukaudeksi oikein mielelläni. Söisin siellä itseni pulleaksi.
Rahaakin säästyisi koska työeläke kuitenkin juoksisi vankeusajalta eikä kuluja olisi.

Onkin hauskaa huomata että kun on tarpeeksi köyhä niin on oikeastaan lain ulottumattomissa näin pienissä asioissa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HurjaUkkeli kirjoitti:

Olen eläkkeellä. Ulosottovelkaa on elämäni loppuun asti, kymmeniä tuhansia euroja ja korot kasvattavat sitä koko ajan.
Olen siis ulosotossa.
Työeläke- kansaneläke ja asumistuki yhteensä 1004 euroa. Sen verran saan tilille/kk. Vuokra 480.
Mitä luulette voinko jättää hammas- ym. lääkärinlaskut vain kylmästi maksamatta? Sinnehän ne menisivät muiden laskujen alle.
Sairaanhoitoa ei voine jatkossa kuitenkaan estää maksamattomien laskujen takia.

Yhdellä ylinopeussakkolapulla jo pyyhin takapuoltani eikä siitä ole tullut edes karhulaskua... :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu