Haluaisin kysyä hieman miten tuo halusysteemi nykyisin menee. Olen siis muutama vuosi sitten hakenut viimeksi yliopistoon, mutta silloin oli vanha systeemi.
Eli siis oletetaa että laitan haussa tässä järjestyksessä kauppikset: 1) Aalto yliopisto 2)Tampereen yliopisto 3)Turun kauppakorkeakoulu 4)Oulun yliopisto
Jos pisteenk eivät riitä Aalto yliopistoon mutta riittävät johonkin jälkimmäiseen TAI jopa useampaan jälkimmäiseen, pääsenkö silloin noihin jälkimmäisiin hakutoiveisiini? Voinko päästä vaikka kahteen tai kolmeen?
Selittäkää kiitos, en ymmärrä. :)
Kauppikseen haku
2
544
Vastaukset
- ekonomiktm
Hei voit päästä vaan yhteen. Eli jo pisteet riittää Aaltoon niin pääset vain sinne. Jos ei ihan riitä Aaltoon jaTurkuun olisi seuraavaksi kovin pisteraja ja saisit sen ylittävät pisteet niin pääsisit Tampereelle. Turun paikkaa et saisi vaikka pisteet riittäisi koska laitit Tampoereen kakkoseksi. Eli laita oikeasti minne haluat järjestyksessä ja mieti mihin pisteet riittää myös ja laita 1-2 vikaa hakutoivetta niin että varmasti pääset. Ei ole pakko ottaa vastaan jos et sitten ole valmis muuttoon. Esim jyväskylä ja vaasa ok paikat vaikka pisteraja paljon alempi kuin hki ja tku.
- ggcx
Voit siis tosiaan päästä vain yhteen paikkaan. Jos pisteesi riittävät ja pääset Aaltoon, muut peruuntuvat pisteistä riippumatta.
Jos et pääse Aaltoon, katsotaan Tampere. Jos pisteet riittävät sinne, Turku ja Oulu peruuntuvat.
Jos et pääse Tampereelle, katsotaan Turku jne.
Tilannetta voi lopulta mutkistaa se, että jos vaikka pääset Turkuun, voit jäädä varasijalta jonottamaan peruutuspaikkaa Tampereelle ja Aaltoon mutta et Ouluun.
Mieti siis tarkasti todellinen mieluisuusjärjestys. Hakuajan umpeuduttua hakujärjestys on sitova eli et voi sitä enää muuttaa mistään syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233061Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122159Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.702013Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001853Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761583Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401366Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111095
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076