Kenelle kellot soivat

Olen kuullut, että tuota Hemingwayn romaania pidettiin sen ilmestymishetkellä poliittisesti arveluttavana teoksena. Toivoisinkin, että joku asiasta enemmän tietävä kertoisi vähän lisää. Johtuiko tämä tuomio siitä, että kirjan päähenkilöt ovat kommunisteja, vai jostain muusta. Auttakaa tietämätöntä.
1255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin, enpä ihan kirjan ilmestymishetkellä elänyt, mutta silti uskallan sanoa sinun periaatteessa olevan oikeassa, vaikkakin päähenkilöt ovat enemmän tasavaltalaisia, eikä niinkään kommunisteja.
Kuten varmaan hyvin tiedätkin, Espanjan sisällisota oli sinällään Yhdysvalloissa ja muissakin länsimaissa hieman hankala aihe, koska Francon puolella sotivat Saksan natsit, Italian fascistit ja olipa siellä joukossa tietenkin suomalaisiakin ja tasavaltalaisten puolella mm Neuvostoliitto. Ja molemmilla puolilla oli eri kansallisuuksia vaikka muille jakaa. Omaa sotaansa Francoa vastaan kävivät vielä erilaiset sekalaiset poliittiset ryhmittymät anarkisteista sosialisteihin. Siinä kai se suurin syy jonkinlaiseen arvosteluun olikin. Käsittääkseni mitään suurempaa kirjasotaa siitä ei kuitenkaan syntynyt. Hemingwaytä nyt ei kukaan täysjärkinen voinut syyttää kommunistiksi edes Ameriikassa.
Hemingway osallistui sotaan ambulanssimiehistössä tasaltalaisten puolella ja haavottui. Muistankohan oikein, että hän tapasi siellä sotaklirjeenvaihtajan johon rakastui ja menivätkö perästi naimisiin. Muisti pätkii sen verran, etten valalleni asiaa ota, eikä se itse kirjaan sinällään mitään vaikuta, paitsi että kirjan rakkaustarina sopisi muuteltuna tapahtuneeseen. Hm, kyllä se niin taisi olla.
Kirja on halvatun hyvä eikä sitä ole edes ajan hammas päässyt vaurioittamaan, kuten ei muitakaan vanhan kunnon Papan teoksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lukiopoika kirjoitti:

Olen kuullut, että tuota Hemingwayn romaania pidettiin sen ilmestymishetkellä poliittisesti arveluttavana teoksena. Toivoisinkin, että joku asiasta enemmän tietävä kertoisi vähän lisää. Johtuiko tämä tuomio siitä, että kirjan päähenkilöt ovat kommunisteja, vai jostain muusta. Auttakaa tietämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu