http://m.iltalehti.fi/uutiset/20161109200024848_uu.shtml
Eihän nuo saunalautat niin kauniita ole. Varsinkaan naapurin mielestä, mutta en ole ennen tiennyt, että ne rinnastetaan rakennuksiksi.
Tiukka tulkinta
6
180
Vastaukset
- TotuusSattuu
Kyllä samaa tulkintaa tehdään myös muissa asioissa. Esim. asuntovaunun pysyvä sijoittaminen tontilla vaatii vastoin yleistä uskomusta rakennusluvan koska pitkäaikaisesti sijoitettuna se katsotaan rakennukseksi käyttötarkoituksensa vuoksi. Eli sama tulkinta koskee myös näitä saunalauttoja. Käyttötarkoitus ja sijoituksen aika ratkaisee, ei se mille alustalle se on sijoitettu.
Näillä estetään juuri kaikenlaista kikkailua jolla muuten kierretään rakentamisen rajoituksia.- asssss
No mihinkä sen sitten voi to tontillaan varastoida? Täytyy piilottaa ison teltan sisään, vai?
Asuntovaunun säilytys taivasalla ei ole sama asia kuin sen asemointi käyttöä varten. - TotuusSattuu
asssss kirjoitti:
No mihinkä sen sitten voi to tontillaan varastoida? Täytyy piilottaa ison teltan sisään, vai?
Asuntovaunun säilytys taivasalla ei ole sama asia kuin sen asemointi käyttöä varten."Asuntovaunun säilytys taivasalla ei ole sama asia kuin sen asemointi käyttöä varten."
Ei olekaan. Mutta kun alkuperäisessä tapauksessa ei kyseessä ollut saunalautan pelkkä säilytys vedessä vaan sen käyttö saunana.
Jos sinä asut asuntovaunussa se on asunto. Jos vain varastoit, se ei ole asunto.
- 2876
Linkki aloitusviestiin viimeiseksi.
- kännipaatti
Tuollahan voi ajella humalassa. - on oikeuden päätös, ettei ole ajoneuvo.
- kännikuski
Jos se kulkee enintään reipasta kävelyvauhtia niin on eri peli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2413682- 573433
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912873Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182431Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352052Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711169