Vartiontiliikkeistä...

Olen harkitsemassa hälytyslaitteita kotiini. Kysyisinkin vartioinliikkeiden työntekijöiden mielipiteitä, jos yhdistän hälytyksen vartioinliikkeeseen. Onko hyöty, jos niin minkälaista? Ja saako rahoilleen vastinetta?
82527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Saat hyötyä jos väijyliike on nurkan takana muutoin ne ei ehdi mihinkään.Jos ehtivät ei ne käytännössä muuta kuin soittavat poliisin paikalle vasta sitten kun ovat kohteessa.
isot liikkkeet ovat kalliita.
jos pieni on lähellä on hyvä.
Hälytyslaitteen asennus aina liikkeestä joka mainittu tuossa luettelossa:
http://www.vakes.fi/svk/suomi/index.jsp?cid=svk_fi_vah14

Äänestä

käytännössä hälytykset on siirrettävä vartiointi liikkeelle tai AHK:hon (vain yleisen edun kannalta merkittävät kohteet tai valtion- tai kunnanomistamat kohteet, hätäkeskuslaki) yksityisillä ei siis ole mahdollisuutta hyödyntää Alue Hälytys Keskusta. Mikään lakihan ei pakota sinua hankkimaan mitään palvelua vartioimis liikkeiltä, mutta Vakuutusalan keskusliiton korvaus ohjeista katkelma "Rikosilmoitinjärjestelmän käyttöön on asukkaiden sitouduttava ja noudatettava annettuja aikarajoituksia sekä oltava huolellinen järjestelmän käytössä. Rikosilmoitusjärjestelmän hälytykset on siirrettävä jatkuvasti miehitettynä olevaan valvomoon (esimerkiksi hyväksytyt vartioimisliikkeiden hälytyskeskukset: SVK, http://www.vakes.fi/svk), jotta asianmukaiset vastatoimenpiteet voidaan käynnistää mahdollisimman nopeasti." sitten itse asiaan. Vartointiliikkeen valinta ei ikinä ole helppo. Kannattaa pyytää tarjous kaikilta paikkakunnan firmoilta, tarjous pyyntöön voi liittää pyynnön arvioidusta reagointi ajaasta. vaikkakin tosiasiallisesti vartija ei tule paikalle vain siksi että mahdollinen varas saataisiin kiinni vaan vartijan ensisijainen tehtävä on ennaltaehkäistä lisävahingon syntyminen, esim jos itse olet matkoilla vartija hoitaa ikkunan paikkaukset yms. vartiointiliikkeen valinnassa kannattaa kiinnittää huomioita: 1. hintaan 2. arvioituun vaste aikaan 3. montako piiriä (hälytykseen vastaavia partoita) on 4. toimiiko kotisi lähistöllä piiriä? 5. voiko sama liike hoitaa sekä asennuksen että valvonnan (parempi ja nopeampi tuki ongelma tilanteissa.) noihin asioihink kun kiinnittää huomiota niin eiköhän se paras ratkaisu sieltä löydy..

Äänestä

Kyllä niitä "yksityiskoti" hälyjä tulee aina sillion tällöin. Samalla "vakavuudelle ja ammattitaidolla" ne hoidetaan kuin muutkin hommat;) hihihi

Äänestä

Hyöty taloudelliselta kannalta riippuu paljon vakuutusyhtiöstä, osa antaa hyvä alennuksia laitteista aivan kuten aikanaan varmuuslukoista.

Hyöty riippuu myös maksuista ja sopimuksen sisällöstä, mutta esimerkiksi Aroundiolla kuukausimaksuun sisältyy laitteiston vuokra, vartijan käynnit ja kytkentä hälytyskeskukseen.

Äänestä
  • Muista pitää jääkaappi täynnä,ni vartiJa saa pikku purtavaa ku tulee kattoon hälyä... =)

    Äänestä

  • Kun ostat rikosilmoitinjärjestelmän(=murtohälyttimet), niin pyydä turvatarrat asentajalta, tai liikkeestä. Mieti itse - samalla kadulla on 10 asuntoa, joissa kahdessa on HÄLYTYSTARRAT! Minusta kannattaa tarkkaan harkita vartiointiliikkeiden palveluiden käyttämistä. Itse suosin seuraavaa ohjeistusta: robottipuhelin (hälytyksen siirtyminen on vielä varmennettu GSM-robotilla)soittaa vartiointiliikkeen X hälytyskeskukseen. Hälytyspäivystäjä soittaa TOIMINTAOHJEEN mukaisesti vaimolleni ja sen jälkeen pojalleni. Mikäli he eivät vastaa, niin vartija tarkistaa omakotitalon ulkokuoren. Avaimia emme ole antaneet vartiointiliikkeeseen, mutta mikäli "joudut" antamaan avaimet, niin laita ne itse sinettipussiin (samanlaisia kuin on pankeissa). Muista, että listahinnoista voidaan aina neuvotella (=kilpailuttaa).

    VARTIOIMISLIIKELUVAT:
    http://www.intermin.fi/intermin/hankkeet/yksityinenturva/home.nsf/pages/604D2B54C1E7D2F0C2256E6D003E7ECE?opendocument

    VAHINKOVAKUUTUSYHTIÖIDEN HYVÄKSYMÄT HÄLYTYSKESKUKSET:
    http://www.vakes.fi/svk/suomi/index.jsp?cid=svk_fi_vah16

    Äänestä

  • Lähi Tapiola ei anna alennusta tallentavasta kameravalvonnasta, vaikka se estää murrot lähes kokonaan. Pitää kulema olla vartiointifirmaan hälyytys, ei siis riitä että itselle tulee tieto rosvouksesta, tms.
    Joku 6:n ällän neropatti asialla.

    Vartiointifirmoista tuli mieleen, että mikä mahtaa olla totuus näistä juna-asemien pamputus orgioista? Jokin syy on varmaan siinä, että vartijat raahaa häiriköt ulos junista ja asemilta. Ehdottomasti näen lähiöjunassa mieluumin vartiointi firman "kaapin" kun mölisevän huumeporukan terrisoivan mummoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Olen harkitsemassa hälytyslaitteita kotiini. Kysyisinkin vartioinliikkeiden työntekijöiden mielipiteitä, jos yhdistän hälytyksen vartioinliikkeeseen. Onko hyöty, jos niin minkälaista? Ja saako rahoilleen vastinetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu