Hei!!
Kuulin jostain, että lapsettomuuden hoitoon on jokin akupunktiohoito. Tietääkö joku minkälaisesta akupunktiosta on kyse ja onko jollain omakohtaisia kokemuksia.
Akupunktio lapsettomuuteen??
7
1525
Vastaukset
- AP-hoitaja
Lapsettomuutta voi hoitaa akupunktiolla, tosin silloin tarvitaan pitkä hoitojakso, jonka aikana pyritään mm. normalisoimaan kuukautiskiertoa ja muutenkin kehon epätasapainotiloja. Lapsettomuudessa kun on yleensä kyse pitkään jatkuneesta kehon epätasapainotilasta ja näin ollen voit varautua kuukausien ja jopa pitempäänkin kestävään hoitoon. Akupunktio ei siis ole mikään "ihmehoito", jossa yhden kerran jälkeen ongelmat ratkeavat. Kärsivällisyyttä siis kysytään...
Jos/kun etsit akupunktiohoitajaa, suosittelen etsimään henkilöä joka on saanut kattavan perinteisen kiinalaisen lääketieteen koulutuksen.
Tällöin hoitoon voi liittyä muitakin menetelmiä kuin pelkkä neulahoito.
Etuna näistä hoidoista on se, että ei tarvi popsia useita lääkkeitä (mahdolliset sivuvaikutukset) ja jos hoito tehoaa saat kaupan päälle muutenkin parantuneen olotilan kun epätasapainotilat korjaantuvat. Muistutan vielä että tutkimuksien mukaan n. 15% ihmisistä on sellaisia, jotka eivät reagoi akupunktioon.
Onnea matkaan!- Anniina
Moi!!
Mitä ne muut menetelmät on kuin neulahoito?.
Onko kiinalaisen lääketieteen koulutukseen saaneita henkilöitä useita?. En oikeen tiedä mistä alkaisin kyselemään sopivaa hoitajaa. Tarvitsee varmaan alkaa soittamaan puhelinluettelossa olevia akupunktiohoitajia läpi.
Kiitos jos viitsit vielä vastata!! - hoidot
Anniina kirjoitti:
Moi!!
Mitä ne muut menetelmät on kuin neulahoito?.
Onko kiinalaisen lääketieteen koulutukseen saaneita henkilöitä useita?. En oikeen tiedä mistä alkaisin kyselemään sopivaa hoitajaa. Tarvitsee varmaan alkaa soittamaan puhelinluettelossa olevia akupunktiohoitajia läpi.
Kiitos jos viitsit vielä vastata!!kiinalaisen lääketieteen opin saaneet antavat mm. moksaa, (kiinalaista joka poikkeaa perinteisestä suomalaisesta) kuppausta, ravitoneuvoja ja rohdos'lääkintää', akuvasaraa, magneettihoitoa, (aku)hierontaa, quasha, tajqi ohejita ym.. hoitaja tekee ensimmäisellä kerralla kattavan kyselyn, katsoo kieltä ja kuuntelee pulssin..
googlen kautta hakusanalla 'kiinalainen lääketiede' löytyy kotisivun omaavia hoitajia ja yhdistyksiä joilla on hoitajarekisteri - eiköhän sieltä löydy sopiva hoitaja.. - tietoo on
Suosittelen lämmöllä koko kehon vyöhyketerapiaa:
http://www.vyohyketerapeutit.fi/
Tutustupa tuolta ... - AP-hoitaja
hoidot kirjoitti:
kiinalaisen lääketieteen opin saaneet antavat mm. moksaa, (kiinalaista joka poikkeaa perinteisestä suomalaisesta) kuppausta, ravitoneuvoja ja rohdos'lääkintää', akuvasaraa, magneettihoitoa, (aku)hierontaa, quasha, tajqi ohejita ym.. hoitaja tekee ensimmäisellä kerralla kattavan kyselyn, katsoo kieltä ja kuuntelee pulssin..
googlen kautta hakusanalla 'kiinalainen lääketiede' löytyy kotisivun omaavia hoitajia ja yhdistyksiä joilla on hoitajarekisteri - eiköhän sieltä löydy sopiva hoitaja..Tuossapa tulikin jo aika kattava lista niistä muista hoitomenetelmistä - tarkentaisin vielä että kuppaus on yleensä veretöntä kuivakuppausta, jolla on myös lymfakiertoa edistävä vaikutus. Magneettihoidot eivät suoraan kuulu ihan siihen perinteiseen kiinalaiseen hoitoajatteluun, niillä on vaan myöhemmin alettu hoitaa akupisteiden kautta.
Itse painottaisin vielä erityisesti ruokavalion merkitystä, sillä sieltä (ravinnon) kautta myös perinteisen kiinalaisen ajattelun mukaan muodostetaan keholle välttämättömiä "aineksia", joita ei voi mistään muualta saada. - Anniina
tietoo on kirjoitti:
Suosittelen lämmöllä koko kehon vyöhyketerapiaa:
http://www.vyohyketerapeutit.fi/
Tutustupa tuolta ...Hei!!
Oletko itse käynyn psykologisessa vyöhyketerapiassa vai koko kehon vyöhyketerapiassa??. Onkohan sellainen mahdollista, että käy akupunktiolääkärillä ja vyöhyketerapiassa "samanaikaisesti"?.
Kiitos kaikille neuvoista. Alan huomenna soittelemaan itselleni apua. - käydä
Anniina kirjoitti:
Hei!!
Oletko itse käynyn psykologisessa vyöhyketerapiassa vai koko kehon vyöhyketerapiassa??. Onkohan sellainen mahdollista, että käy akupunktiolääkärillä ja vyöhyketerapiassa "samanaikaisesti"?.
Kiitos kaikille neuvoista. Alan huomenna soittelemaan itselleni apua.vaikka saman aikaisesti molemmilla - kerro kuitenkin kummallekkin hoitajalle että näin teet! muuten on myös akuhoitajia jotka tekevät myös vyöhyketerapiaa tai päinvastoin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888