Käsiin sattui pehmeäkantinen Taisteluni osa 1 vuodelta 1941, 1. painos, WSOY. Suuri osa kirjan sivuista on yläosastaan ja sivun reunasta kiinni toisissaan, sivujen erottaminen vaatisi paperiveitsen käyttöä. Sivut siis eivät ole tahriintunet kiinni, vaan aivan kuin sivut olisivat väärin päin selkämyksessä kiinni.
Liekkö kovin yleinen virhe ao. aikakauden kirjoissa ?
Oudosti taitettu kirja v. 1941
9
465
Vastaukset
- Magisteri
Nidotut kirjat painettiin yleisesti tuolla tavoin. Syytä en tiedä, olisiko se, ettei sivut nuhraannu kaikkien lämijöiden toimesta. Poikkeuksellista kirjassani on vain se, ettei kirjan sivuja ole leikattu auki.
- Rikkinäinen_leikkuri
Minulla on käsitys, että kirjojen sivut painettiin - ja painetaan vieläkin - yksittäistä sivua suuremmille paperiarkeille niin että kussakin arkissa on painojälki useammasta sivusta. Vasta painokoneen loppupäässä arkit leikellään erillisiksi sivuiksi ja lajitellaan oikeaan järjestykseen.
Itsellänikin on äitini suvun perua kaksi pienen kirjapainon nitomaa kirjaa 1940-luvulta, joissa sivut ovat jääneet joko yläosastaan tai sivureunastaan leikkaamatta. Olettaisin että painokoneen leikkuri on ollut epäkunnossa, mutta vikaa ei ollut mahdollista korjauttaa sota-aikana, eikä heti ensimmäisinä sodan jälkeisinä vuosinakaan syystä, että kone oli amerikkalainen tai siksi, että vähän kaikesta oli pulaa silloin. Vika ei ollut kuitenkaan peruste jättää painamatta. Olivathan ihmiset tottuneet omatoimisuuteen vaikeammissakin asioissa.
Nuo kirjani ovat sisällöltään uskonnollisia, joten niitä selailleet kohtelivat kirjoja todennäköisesti kunnioittaen, eikä nuhraantumisen vaaraa ollut. Vaikka useammankin kirjapainon tuotteissa on saattanut olla sama vika, epäilen että kirjoja tarkoituksella tuolla tavalla painettiin. Jos ilmiö koskee muitakin kuin 1940-luvun kirjoja, luovun teoriastani. - ajantapa
Ennen sivut jätettiin leikkaamatta. Olihan se hienoa saada kirja ja päästä leikkaamaan ne sivut auki paperiveitsellä. Kysymyksessä ei siis ole virhe, vaan sen ajan tapa. Olihan se halvempaa, kun ostaja aukaisi sivut.
- Anonyymi
Minulla on kanssa sen tyyppisiä kirjoja viime vuosisadan alkupuolelta mm. ilmari krohnin musiikin teorian oppijaksoja.
- Anonyymi
Onko kukaan lukenut Taisteluni läpi.Kolme kertaa on yritetty,kesken on jäänyt.😁😁😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kukaan lukenut Taisteluni läpi.Kolme kertaa on yritetty,kesken on jäänyt.😁😁😁
Olen lukenut.
Minulla on kirpputorilta löydetty Ilmari Kiannon ’Vienan Karjala - Kalevalan kehto’. Painettu 1935. Siitäkin oli suurin osa sivuista aukileikkaamatta. Lopussa on se mahtavan paatoksellinen hehkutus ’Suomi suureksi, Viena vapaaksi’.
- Anonyymi
Tuo että lukijan piti leikata sivut auki oli tyypillistä vanhemmille kirjoille mutta aika yllättävää että vielä 1940- luvulla noin painettiin, eipä ole tullut noin uusissa kirjoissa tuollaista vastaan vaikka satojatuhansia eri ikäisten kirjojen sivullisia on tullut luettua, myös ko. kirja, tai siis kaksiosaisena painettu ko. kirja. Ei tarvinnut siitä sivuja leikata eikä ollut kukaan muukaan joutunut leikkaamaan, en nyt kykene muistamaan painoksen aikaa.
- Anonyymi
Lisään vielä kun Kianto mainitaan, että olen voittanut kansakoulussa raittiuskirjoituskilpailun jonka aiheeksi valitsin Kiannon "Punainen viiva"- kirjan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3221832Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831287Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751284- 1341157
- 80967
- 85891
- 48843
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118814- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746