Hei koiragurut!
Olemme harkitsemassa ensimmäisen koiran hankkimista ja tarvitsisimme hieman vinkkejä rodun valintaan! Alla hieman tietoja ja muutamia rotuvaihtoehtoja:
- olemme kolmen hengen perhe (kaksi lasta, 16- ja 13- vuotias) pidämme todella paljon koirista ja aikaa koiralle olisi yllin kyllin. Koirakokemusta löytyy kohtalaisesti lapsuudenkodista ja lapset osaavat käsitellä koiria ja tulisivat osallistumaan lenkitykseen.
- asumme pienellä paikkakunnalla
rivitalossa
- lenkitystä vähintään 3 kertaa päivässä, viikonloppuisin enemmän ja yksinoloa sen verran että vanhempi lapsi pääsee koulusta eli n.4-6h
rotuvaihtoehtoja ja kriteerejä:
- karvaa ei saisi lähteä melkein ollenkaan, trimmaaminen ei ole ongelma ja turkin kohtuullinen hoitaminen onnistuu
- ei saisi haukkua (välillä saa haukahtaa, vaikka innostuessa) kuitenkin asumme rivitalossa
- seurallinen ja rauhallinen luonne
- rotuja mitä olemme harkinneet ovat olleet:
- labradorinnoutaja, mutta vähän mietityttää sen isohko koko rivitalossa (kokemuksia?)
- maltan- ja havannankoira (onko turkin lyhyenä pitäminen järkyttävä vääryys?)
- eri terrierit lähinnä westie,skotlannin, norwichin tai norfolkin, mietityttää sopiiko terrieri ensimmäiseksi koiraksi?
Ensimmäinen koira hakusessa!
6
173
Vastaukset
Itselläni on rivitalossa Labrorinnoutaja ja ihan hyvin on mennyt
Kannattaa opettaa heti pennustaasti
Olen tyytyväinen kun ei hauku turhaa
suosittelen lappista- labbiksenomistaja
labradori käy hyvin,mutta vaikka se näyttää lyhyt-ja kiiltäväturkkiselta siitä lähtee yllättävän paljon karvaa,ohutta pohjavillaa.jos tämä karvakysymys on kovin tärkeä miten olisi villakoira tai joku vesikoira,niistä ei lähde karvaa.
- Ideanurkka
Serkun koko perhe astmaatikkoja ja kyseessä heidän ensi koiransa. Ottivat Lagotto Romagnolon jonka kanssa pärjää vauvasta vaariin kaupungissa.
- fargot
Lagotto on pörröisestä ulkomuodostaan huolimatta aika haastava koirarotu, samoin vesikoirista löytyy vaikeita tapauksia; arkuutta,terävyyttä ja ovat kovia haukkumaan.
Villakoira tai bishon frise (miten se nyt kirjoitetaankaan) voisivat olla helpompia koiria.- Ideanurkka
Villoilla/bichoneilla voi esiintyä hermoheikkoutta ja riistaviettiä myös. Lagotot on useimmiten mutkattomia jos katsoo linjat läpi. Ei nyt kovin vikaa ole voinut mennä rotuvalinta kun bichoneiden ja villojen sijaan ottivat toisen lagottonsa. Vesikoirilla ja villoilla on vilkkautta usein enemmän jolloin ovat omiaan enemmän puuhailevaan perheeseen kuin lenkkikaveriksi.
Sanoisin näin loppuun riippuen miten paljon puuhataan sen mukaan katsoa rotu...
- Sensenli
Jos turkin hoito ei ole ongelma niin tiibetinterrieri ja venäjänbolonka osuu myöskin hakuun. Suositan vierailemaan eri rotujen kasvattajien luona,katsomaan koiranetistä sukuja läpi mitä kyseiset kasvattajat painottaa linjoissaan ja listamaan rehellisesti omat resurssit versus mitä halutut rodut vaativat. Myös rodun historiaan kannattaa tutustua vaikka enemmistö onkin jalostettu seuralaisiksi jotta tietää mihin varautua koska jalostus ei tarkoita joka yksilöllä 100% taetta historian/taustan vapautumisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39574Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492