Olen suunnitellut tekeväni eteisen "vaatekaapin" itse. Kiintokalusteiden tarjouksessa hintana oli n. 1000€ ja pidin sitä hieman kalliina. Eli 180 cm leveät kehyspeiliovet, jossa keskellä peili. Nyt olisi tarkoitus hankkia pelkät ovet esim. kirenalta tai inarialta ja asentaa ne itse paikalle. Lisäksi hankkisin hyllykön ja vaatetangon. Onko joku toteuttanut moista, tuliko se halvemmaksi ja oliko hankala toteuttaa? olisin kiitollinen vinkeistä. Paikalla on jo valmis "kolo" 1800 leveä ja 700 syvä
eteisen kaappi
2
957
Vastaukset
- Puuha Pete
Itse tein eteisen kaapin...Vanerista seinät ja kirenan malli liukuovet (reikälevyllä ja maitolasiset hintaan 250.-). Vanereiden petsaus kuultolakalla ja hyvä tuli. Hyllyt olen ajatellut tehdä sovella kiskoilla tms...Kaapin korkeus lattiasta kattoon 2500mm ja leveys 1500mm.
- vaihtoehto
Liukuovet valmiin "kolon" eteen istuvat helposti, eikä asennus ole vaikea. Liukukisko lattiaan kiinni, kiinnitys riippuu lattiastasi. Itse laitoin edellisessä kämpässäni ruuveilla (puulattia) ja nykyisessä kämpässäni ihan vaan silikonilla (laattalattia lattialämmitys, ei parane porailla reikiä...). Lisäksi ohjauskisko ylös kiinni ja eikun nostaa ovet paikalleen.
Myyjä osaa mitoittaa liukuovet, kun annat aukon mitat.
Eka kaapin tein myös valmiiseen "koloon" ja sisustin seinähyllyillä.
Toisen kaapin tein ostamalla kolme standardimittaista kaapin runkoa (1 kpl 100cm leveä, 2 kpl 60 cm) eli leveyttä yhteensä 220 cm. Rungot ostin siis ilman ovia Keittiötukku nimisestä paikasta, samoin sopivan kokoiset liukuovet kiskoineen. Ovet eivät ole Kirenaa eikä Inariaa, vaan joku klooni - ihan hyvin ovat pelanneet ja olivat paljon halvemmat.
Kaapin rungoissa on se hyvä puoli, että niihin voi ostaa std. kokoisia hyllyjä, koreja, liukukoreja tms. Ne ovat ymmärtääkseni edullisempia kuin esim. Sovellan lankakorisysteemit. Kaappi tuli nurkkaan eli näkyviin jäi vain ovet ja yksi sivu. Sivun verhosin vielä muuhun sisustukseen ja oviin sopivalla kalustelevyllä ja ylös samasta levystä pieni lippa, johon upotin pienet halogeenilamput. Vaikka itse sanonkin, niin ihan siisti eteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!701242- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865