Hyttyssuoja päivällä

Gambia04

Hei. Olen eka kertaa lähdössä Gambiaan ja luin jostain, että hyttyset iskee päiväsaikaankin. Jos haluaa aurinkoa ottaa niin kai aurinkovoide ja hyttyskarkote iholla ovat aika huono yhtälö. Miten te olette toimineet? Nimittäin kaikki (ainakin) kaikki oravaa pienemmät iskevät aina minun kinttuihin kiinni. Kiitos tiedoista:)

6

360

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duidunnnveliiii

      Mene päivällä rannalle , tuuli pitää hyttyset pois.

      -iltaisin suojaa jalat erityisen hyvin , meiltä punaista offia mukaan tai mäkärä suoja ainetta , purkilla kaksi iltaa per pää.

      -malaria on yleisen käsityksen mukaan hämärän hyttysten levittämä sairaus, denge kuumatta saa jopa aamiaisella, heh heh.

      -älä leiki hippiä , rasvaa jalat , käytä sukkia ja lenkkareita , haavat ja hiertymät jaloissa aiheuttaa erittäin helposti keski ikäiselle ihmiselle ruusun ja eikös meidän diabeetikkojen amputaatiotkin ole matka vakuutuksen korvauksen ulkopuolella.

      -älä avaa huoneen parvekkeen ovea auringon laskun jälkeen, pyydä huoneen hyttys myrkytys päivittäin , valvo se ja anna 20 paikallista, puoli € ja heristä sormea ja katso silmiin.
      -eivät halua myrkyttää kunnolla kun luulevat saavansa sikiö vaurioita.
      --saahan ne mutta eiköhän heitä ole jo, ihan riittävästi.

      Eli, vuoteen alle , kaappien taakse , komeroiden sisään ja päälle hyttys huone myrkkyä , ei teidän iho offia.
      -ei yöksi rättejä parvekkeelle.

      - kaveri sai Senegalissa paukamia jotka näytti pampun jäljiltä, en ole vieläkään ihan varma mistä oli kyse.
      -kun pampulla lyö kärki nyrkin sisällä niin kärjellä annettu pusu on aika mustan sininen.
      -- vuoden vaihteen ilmasto on yksi maailman parhaista , tutkittua oma kustantaista tietoa.

      PARAS TAPA ANTAA KEHITYS APUA ON MENNÄ PAIKAN PÄÄLLE JA OSTAA PALVELUITA EIKÄ ELÄTTÄÄ PUMMEJA , EI SIELLÄ EIKÄ TÄÄLLÄ.

      Moi moi, niin kuin ryssä kala kaveri sanoo.

      • Gambia04

        Kysymykseni oli, että kuinka hoidat päiväsaikaan ihollesi hyttyssuojan? Pitäis laitta aurinkovoidetta ja hyttyssuojaa, mutta huono on yhdistelmä.
        Mutta kiitos muista "kommenteista"....


      • uringosaeihätä

        Jos olet auringossa niin ei hyttys ongelmaa, jossain metsikössä voi olla.


    • bakau

      Ei päiväsaikaan tartte hyttysmyrkkyjä. Illalla vasta.

    • Off-onrollon

      Moikka. Et tosiaankaan tarvitse hyttysvoidetta päivällä. Vasta auringon laskiessa sillä on käyttöä. Tammikuussa olisi taas reissu edessä. Tällä kertaa Djembe-hotelliin.

    • Giami

      Ei päivällä mitään hyttyssuojaa tarvitse jos olet auringossa! Hyttyset puree vasta illan hämärtäessä ja silloin kannattaa suojata varsinkin jalat Offilla tai vastaavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1231
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      788
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      732
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      26
      729
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      631
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe