Vanhoista romuista pyydetään 1000 euroa

Valmet_Petra

Miksi asekaupat ja yksityiset pyytävät suomalaisista vanhoista paskoista saman verran kuin uusista nykyaikaisista aseista? Valmet Petrat tai vanhat Sakot ovat julmissa hinnoissa, kun uuden Tikka T3 saat 800€.

Ovat kuluneita, painavia, rumia, epäkäytännöllisiä ja ominaisuuksiltaan vajaita verrattuna nykyaikaisiin aseisiin. Moiset romut pitäisi sulattaa ja korvata kunnon aseilla.

11

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinmyös

      eihän niitä oo pakko ostaa. osta niitä uusia niin näet mitä tonnilla saat..

      • laatuase

        Laatua ja nykyaikaisuutta. Ne vanhat aseet ovat käytännössä valurautaputki joka on istutettu kakkosneloseen.


      • ammuskelija

        Kaikki esineet, joita on tehty rajoitettu määrä ja valmistus on lopetettu, nostavat arvoaan. Samaa asiaa voisi kysyä postimerkkien keräilijöiltä. Vanha pieni paperipala saattaa maksaa tuhansia euroja, vaikka sen on joskus saanut yhdellä markalla

        Nylyaikaisissa aseissa en välttämättä puhuisi laadusta enkä kestosta. Valurautaputki kestää isältä pojalle ja kakkosnelosen ergonomiaankin on ihan kohtuullinen. Itse arvostan vanhoja aseita enemmän kuin nykyaikaisia muovipulikoita. Aikoinaan osien kestävyyksiä ei optimoitu vaan tehtiin varmuuden vuoksi riittävän suuresta määrästä terästä. Osat olivat karuudessaa tarkoituksenmukaisia. Osa tykkää äiteestä toiset tyttärestä.


      • Sympois
        laatuase kirjoitti:

        Laatua ja nykyaikaisuutta. Ne vanhat aseet ovat käytännössä valurautaputki joka on istutettu kakkosneloseen.

        "Valurautaputki" :):):):):):):):):)

        Siltähän löytyi aito metallurgi... :):):):):):)


    • Katsotaan_30_vuoden

      päästä. Se nimeämäsi "vanha paska" toimii edelleen, mutta se uusi ja hieno hankintasi on korrodoitunut olemattomiin.

      • romuja

        Entäs sitten? Toimii se Nokian 3210 vielä, mutta ei sitä kukaan halua enää käyttää.

        Ymmärrän jos joku haluaa käyttää kaunista vanhaa keski-eurooppalaista asetta jossa tukki on tehty hienosta puusta ja on upeasti kaiverrettu, mutta nämä suomiaseet ovat vain vanhoja romuja.


    • Tikkanatanassa

      Huono ampuja on huono, olipa ase kuinka hieno tahansa.

    • jlsk

      Sä vertaat itselataavaa kertatuliasetta lippaalliseen kertatuliaseeseen?

      Ei se ase ampujaa tee. On niitäkin nähty että mosin nagantin avotähtäimillä ammutaan radalla tarkemmin mitä toiset nykyaikasilla kiikaritähtäimen kanssa. Se annettakoon harrastuksen alkutaipaleella oleville opetukseksi että harjoitus on se mikä tulosta tuottaa.

      • eol2

        Mosin nagant oli aikoinaan aikaansa edellä, mutta tosiasia on, että kuuluu sinne 1800-luvulle milloin asetyyppi keksittiin. Painava ja kehno alkuperäinen kaliiperi. Avotähtäin valitettavasti ei pärjää nykykiikareille, vaikka Häyhä sillä teurastikin puoli Venäjää. Sata vuotta vanha ase on lisäksi vaaralinen ampua ilman kunnostamista, jos sillä enää mihinkään edes osuu.

        Museoarvoa toki, mutta ei sovellu käyttöaseeksi.


      • leifff

        Páska trolli tuo eol2........


    • kati01

      keneltä lyötyis deaktivoitu suomi konepistooli joka olis myynnissä,jatkosotamalli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      86
      9180
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5809
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      146
      5163
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      36
      4087
    5. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      4053
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      57
      3434
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2801
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    Aihe