Erilaiset perheet

voimiasulle

Katselen tässä juuri erilaiset perheet-ohjelmaa, jossa Anu on luopunut lapsestaan oman tilanteensa vuoksi ja lapsi elää sijaisperheessä. Juuri kertoi tuossa kuinka ihmiset ihmettelevät miksi hän ei nyt ota lasta luokseen, kun hänen tilanteensa on parempi. Lapsi on pienestä pitäen elänyt sijaisperheessä ja tavannut myös Anua ja heillä on hyvä suhde. Anu kertoi ettei halua vaatia lasta itselleen, koska ei halua riistää häntä siitä perheestä missä hän on elämänsä elänyt. Hän ei koe että se olisi oikein ketään, etenkään lasta kohtaan.

Tässä on mielestäni nähtävillä oikeaa äidinrakkautta ja sellaista epäitsekkyyttä, jota monen muunkin vanhemman toivoisi omaavan. Tällä lapsella on ihana äiti, joka haluaa vain parasta lapselleen, vaikka joutuu itse luopumaan paljosta. Moni vanhempi vastaavassa tilanteessa vaatii lapsen itselleen keinolla millä hyvänsä, itsekkäistä syistä. Tai koska niin oletetaan, että ympäristö asettaa sellaisen paineen.


Toivotan Anulle kaikkea hyvää. Olet vahva äiti.

6

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhlaustavain

      Joku toinen lapsi voisi tarvita enemmän tuon yhteiskunnan tuen, joka nyt menee sijaisperheelle lapsesta, joka voisi asua oman äitinsä kanssa. Turhaa rahan haaskausta! Sijaishuollon tulee kuulua sellaisille lapsille, jotka sitä tarvitsevat.

    • rahanhajuYäk

      Mikä on pointtisi? Puolustaa sijaisvanhemmuutta?

    • aivopesua

      En. Mutta en halua maksaa veroja sen vuoksi, että joku lapsi on turhaan kalliissa sijaishuoltopaikassa. Kiintymystä "sisaruksiin" ei tarvitse katkasista. Voihan sitä lapsi tavata sijaisvanhempiaan ja "sisaruksiaan" kun asuu omalla äidillään. Noin sijoitettujen lasten vanhempia aivopestään: "Olet hyvä äiti, kun et halua lastasi pois sijaisperheestä, vaikka voisit hänet ottaa".

      Aina petyn, kun kuvittelen lastensuojelun / sijaishuollon kehittyvän pikkuhiljaa. Voi taantumuksellisuus!

      • aivopesua

        En. Mutta haluan maksaa veroja sen vuoksi, että joku lapsi on turhaan kalliissa sijaishuoltopaikassa. Kiintymystä "sisaruksiin" ei tarvitse katkasista. Voihan sitä lapsi tavata sijaisvanhempiaan ja "sisaruksiaan"
        kun asuu omalla isällään. Noin sijoitettujen lasten vanhempia aivopestään: "Olet hyvä äiti, kun et halua lastasi pois sijaisperheestä, vaikka voisit hänet ottaa".

        Aina petyn, kun kuvittelen lastensuojelun / sijaishuollon kehittyvän pikkuhiljaa. Voi taantumuksellisuus!
        Ja miten Raision kaupunki ja sen lastensuojelu valehtelee tuomioistuimessa lapsen olosuhteet yhdessä äidin kanssa vieraannuttaessaan tarkoitushakuisesti lapset omasta isästään perättömässä lausumassaan..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1781
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1208
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe