Vastaan tulee aina silloin tällöin koirakko, jossa koira riehuu, rähisee ja kiskoo hihnaa. Aina ajattelen että ok, siinä on nuori teini-ikäinen jolla koulutus vielä kesken. Mutta kun sama koira tekee sitä vielä monen kuukauden päästä, niin alan jo katsoa omistajaa että mikä helv***i vaivaa, kun et välitä kouluttaa koiraasi? Ei voi olla mukavaa lenkkeillä sellaisen riehujan kanssa.
Usein nämä samat omistajat karjuvat koiralleen, kiskovat hihnasta ja ovat kamalan vihaisia sille, vaikka paras olisi katsoa peiliin ja alkaa kouluttaa koiraparkaa. Tai sitten he huutelevat ohikulkeville koirakoille että heidän koiransa "aina suuttuu kun näkee tuon rotuisen/värisen/kokoisen koiran, ei mahda mitään". Ihan niinkuin se oman koiran riehuminen olisi jotenkin ohikulkijoiden syy.
Ei, syy ei ole ohikulkijoissa, eikä edes siinä riehuvassa koirassasi, syy on sinussa itsessäsi. Ala kouluttaa, ei kuitenkaan voimakeinoin tai koiraa pelottelemalla. Yleensä riehuva koira on joko pelokas tai sillä on liikaa energiaa jota se ei saa kulutettua lyhyillä hihnalenkeillä. Molempiin auttaa koiran aktivointi ja omien hermojen hallitseminen. Ala tehdä pidempiä lenkkejä, ole rauhallinen koirasi kanssa ja ala myös harrastaa sen kanssa jotain. Useimmat koirarodut ovat alunperin jalostettu johonkin tehtävään ja ne tarvitsevat aktiviteetteja ollakseen onnellisia. Ole siis paras omistaja koirallesi ja tee parhaasi löytääksesi teille yhteistä mielekästä tekemistä. Onnellinen koira = rauhallinen koira -> onnellinen omistaja.
Usein nämä samat omistajat karjuvat koiralleen, kiskovat hihnasta ja ovat kamalan vihaisia sille, vaikka paras olisi katsoa peiliin ja alkaa kouluttaa koiraparkaa. Tai sitten he huutelevat ohikulkeville koirakoille että heidän koiransa "aina suuttuu kun näkee tuon rotuisen/värisen/kokoisen koiran, ei mahda mitään". Ihan niinkuin se oman koiran riehuminen olisi jotenkin ohikulkijoiden syy.
Ei, syy ei ole ohikulkijoissa, eikä edes siinä riehuvassa koirassasi, syy on sinussa itsessäsi. Ala kouluttaa, ei kuitenkaan voimakeinoin tai koiraa pelottelemalla. Yleensä riehuva koira on joko pelokas tai sillä on liikaa energiaa jota se ei saa kulutettua lyhyillä hihnalenkeillä. Molempiin auttaa koiran aktivointi ja omien hermojen hallitseminen. Ala tehdä pidempiä lenkkejä, ole rauhallinen koirasi kanssa ja ala myös harrastaa sen kanssa jotain. Useimmat koirarodut ovat alunperin jalostettu johonkin tehtävään ja ne tarvitsevat aktiviteetteja ollakseen onnellisia. Ole siis paras omistaja koirallesi ja tee parhaasi löytääksesi teille yhteistä mielekästä tekemistä. Onnellinen koira = rauhallinen koira -> onnellinen omistaja.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaikista nyt ei vaan ole koiranomistajiksi saatikka kouluttajiksi. Ois hyvä kun tajuisi mutta ei. Vähän sama kuin poliisit ja portsarit. Just ne persoonat jotka ei sovi poliisiksi tai portsariksi ryhtyvät poliisiksi ja portsariksi.
Aivan hirveetä,miten xaat nukuttua.
Älä tuomitse Ihmistä ja Aliarvioi häntä, koska et tiedä hänen elämästään mitään.
On ainakin kahdenlaisia koiranomistajia täällä pallonpuoliskolla!.
Heitä jotka rakastavat koiraansa, niin paljon että tietävät kyllä koska koira on vaarallinen muille ihmisille. "Oikeassa saatat olla siinä, että vika saattaa jossain määrin olla koiran omistajassa". Lenkkeilyä pitäisi lisätä, harrastaa ja leikkiä koiran kanssa pitäisi. Koirani ei ole milloinkaan, purrut toista koiraa tai ketään ihmistä.
Eikä koirani tuota tee... Ellet pahaa sille tee, "Kukas muu kuin vieras ihminen".
Rodusta riippuu myös se, minkä verran koira haukkuu, "Tiedät tämän varmaankin".
Hihnassa hetken räyhääjä koira, Voi käyttäytyä siten, todellakin monista syistä.
Räyhääminen voi johtua vaikka, Juuri sinun koirastasi -
Jonka luo minun koirani tahtoisi tulla. Tai pelosta sinun Koiraasi tai Sinuun, joka kenteis olet näkyvästi kylmän oloinen ihminen..
On myös koiranomistajia, jotka eivät viitsi lainkaan ulkoilla, lenkkeillä koiransa kanssa. Myös heitä, joiden koira, vinkuu ikävissään ehkä kylmissään häkissä, korkeassa aidatussa - lähes vuorokaudet ympäriinsä.
Onko sinulla heistä, mitään sanottavaa tai tuomitsetko heitä mitenkään?
Minun koirani, ei kärsi, nälästä, kylmästä, eikä ikävästä.
Valitsen ja päätän itse, koska on aika käyttää koiraa koulutuksessa.
Vastaan myös siitä, jos oma koirani puraisee sinun koiraasi tai sinua lenkillä.
Vakuutuksen olen ottanut tätä varten.
Veto valjaat ja perään jarrullinen vaikka Reska-potkukelkka ja sitten ennen yleisiä kulkupaikkoja sivummmalla höyryt pois,jarrut lisää vastusta ja mäkeen ihminen voi jeesata.Kun puolen tunnin päästä kyselet koiralta mitä ikinä oletkin opettanut huomaat että menee helpommin jakeluun,myös ohitukset joita tarvii opetella toisten koiraihmisten kanssa sujuvat rauhallisemmin.Koira tahtoo olla vapaa eikä nysvätä ihmisen vauhdilla,kato vaikka niin se hymyilee kun juoksee,ja jos saat toisen samalla tavalla varustetun parin mukaan tekin hymyilette tukka tuulessa hulmuten ojassa lunta naamalla. Ne jarrut saa lukkoon muttei ne estä koiraa liikkumasta,sekin on kuolutettava ettei jarru vastuksen tuntuessa liikuta. Tämä halpaa huvia josta hyötyä,osta oikeat vehkeet sitten jos näyttää olevan enempään mahiksia ne valjakot nimittäin maksaa. Vetovaljaat saa käytettynä kärryn myös ja jos jarruton ei kumma laittaa paine jarrua,vetoaisoina menee nahka/tai nylön remit(hevosen vanhat kestää) Koiran keskittyminen paranee vaikket haluaisikaan,se menee kauppa reissulla ilman rähinöitä kun ajatukset on muualla,tietää nääs että elämässä on muutakin liikuntaa ja ihmiset on koiria varten.
No just,jos koirarotu on tommokseksi jalostettu,niin kyllä on jalostus menny metsään.
Meillä koira on ihan pennusta asti ollut hyvätapainen, sosiaalinen ihmisistä ja koirista pitävä.Ihansiis jo syntyjään.Ilman sen kummempia kommervenkkeja.
Jalostuksessa vikaa, jos kaiken mailman temput on tehtävä,että pääsee ohittamaan jonkun toisen koiran suht normaalisti.Ja joka päivä sitten vedellään kelkkoja ja väsytetään koira, jotta saadaan onnistunut ohitus aikaiseksi.Ei kiitos,valoitsen rodun luonteen mukaan,en satsaa koiran väsyttämioseen.Onhan kivempi vaan juoksennella, vailla huolen häivää oman koiran käytöksestä.Tietysti olisi ehkä parasta hommmata turvasuihke, noita hyökkiviksi jalostettuja varten, kun tuntuu että ihmisillä on paljonkin niitä -_-
Meidän ajokoiratkin varmaan monen silmissä riehuvat kun hakevat hajua ja jälkeä innoissaan. Eivät siis seuraa palveluskoiramaisesti sivulla. Se kuuluu rotuominaisuuteen eikä sitä todellakaan kitketä pois.
Rähisijät ei meitä haittaa kunhan eivät tule iholle.
Jos toinen koira riehuu mutta ulkoiluttaja pitää sen niin, että ei käy koiraasi kiinni, niin mitä se sinulle kuuluu?
Räyhääjille käy valitettavan usein niin kurjasti,että hihna lähtee taluttajalta,tai hän kompastuu.Sitten onkin räyhäkoira jo kiinni vastaantulijassa tai hänen koirassaan.Viimekuuleman mukaan, yhden pikkukoiran el laskut oli melkeen 700€,ja räyhän omistaja tietysti maksoi.Halvempaa olis koppa päähän laittaa,ettei vahinkoja käy,ja säästyis toisten koirat kivuiltakin.
Kyllä tympäisee tollaset omahyväiset aloitukset. Ja sitten toiset jatkaa yhden koiran suunnattomalla kokemuksellaan toisten mollaamista. Koiria on oikeasti monenlaisia. Jotkut ei ikinä rähjää remmissä vaikka ei ole mitenkään koulutettu. Jotkut pyrkii rähjäämään vaikka kuinka kouluttaisi. Tätä tietoa ei ole pennun otsanahkaan leimattu, kun ihminen lemmikin itselleen hankkii. Melkein aina rähinöintitaipumus tulee yllätyksenä.
Kun koira alkaa rähisemään hihnassa, sen poiskouluttaminen tavasta on erittäin vaikeaa. Ei aina onnistu ammattikouluttajaltakaan vaikka rahaa hommaan saadaan uppoamaan. Omistajalla on vaikutusvalta talutustilanteessa mutta siitä huolimatta usein epäonnistutaan. Tai kouluttajan kanssa menee hyvin mutta omistajan kanssa koira palaa vanhoihin tapoihinsa.
Voimme tietysti todeta että kädetön omistaja ja mitäs on ottanut tuollaisen jota ei hallitse mutta ketä tällainen jälkiviisaus palvelee?
Mulla on pitkä kokemus rähisijöistä, kyllä saan ne kauniisti ohittamaan ellei ihan iholle tupata. Mutta ei se helposti käy, kyllä minulta ymmärrystä riittää heille jotka kamppailevat hihnariekkujansa kanssa. Turha ruveta mollaamaan, sitten rähisijän taluttaja häpeilee ja tilanne senkuin pahenee. Koiranomistajan pahin vihollinen on näköjään toinen koiranomistaja?
Minusta hyödyllisempää olisi jakaa omat vinkkinsä ohituksiin ja siihen, miten turhautumista kestää. Jotkut on haasteellista kouluttaa ohittamaan eikä kaikkia koulutustilanteita voi hallita, esim juuri muiden takia.
Joku jo haukkui myös energiset koirat väärin jalostetuiksi, mutta tosiasia on, että niille on käyttö, se vaan että puolensa kaikessa. Energinen työkoira voi olla hyvä vetämään, hankala kouluttaa. Se ei tietenkään tarkoita, etteikö sitä pitäisi kouluttaa, mutta siihen voi mennä aikaa paljon kauemmin kuin palveluskoiraan ja se saattaa vaatia enemmän.
Mutta olen samaa mieltä siitä, että ihmiset eivät aina edes yritä ja kun koiria on todella paljon, pitäisi sen olla entistä tärkeämpää. Samoin kuin ulosteiden korjaaminen teiltä ja kaduilta. Sairaudet ovat ikäviä ja mahataudit, bakteerit ja virukset sekä madot ja muut loiset nauttivat. Koirat kärsii. Koiran omistajien kannattaisi olla entistä tarkempia niin koulutuksen kuin hygienian suhteen.
Mutta jatkakaa ohjeilla ja antakaa neuvoja ja apua ennemmin kuin syyllisyyttä ja haukkumista. Jätetään haukkuminen koirille :)
Koira tekee sitä, koira tekee tätä. Ja mitä omistaja tekee? Ei mitään. Ja mitä täysin ulkopuolinen tekee? Kirjoittaa keskustelupalstalle. Onko tässä jotain epänormaalia? Ei.
Aivan, minulla on just tälläinen koira ja ei, en aio sen käytöstä ruveta muuttamaan.
Kotona se on rauhallinen, koulutuksissa tarkka, mutta me ei vaan jakseta arkipäivän lenkeillä ruveta juttusille vieraiden koirien kanssa ja ainoaksi hyväksi keinoksi on osoittautunut tämä muille rähjääminen, silloin saadaan kulkea omassa rauhassa ja me ollaan tähän tyytyväisiä.