Kuka on lasten hoitaja joka juoksuttaa joka aamupäivä lapsia noin 5-6 km haalarit päällä.
Nukkuuhan lapset toki iltapäivän sikeästi ja hoitaja saa omaa aikaa koko loppupäivän.
Olen seurannut, kun 3-4 v. lapsi itkee ja yrittää nousta tyhjille rattaille ja aina hoitaja heittää hänet käsivarresta tiensivuun ja lisää vauhtia.
Lasten toppahaalarit ovat kankeat juosta tuollaisia matkoja mutta saattaahan lapsista tulla lopulta urheiluun huippuja moisella toiminnalla.
Säälimätöntä toimintaa mielestäni.
Tervajoen aseman alueella hoitotäti?
11
317
Vastaukset
- nukkuvat
Siis tarkoitat, että alkavat vihaamaan kaiken maailman urheilua, kun tuon ikäisenä jo juoksutetaan henkihieveriin.
Sus'siunatkoon, kuinka tuollainen edes on tuon ikäisten hoitajaksi päässyt????
Vaiko onkohan tässäkin tapauksessa kyse vain siitä, että hoitajalle pitää hiki tulla pintaa ja tili kuukauden työstä.
Nukkuvat ihan varmasti, vaikka nälkäisenäkin. - 7654345
Niinpä, väsyttäminen on tarkoitus. Olen joskus katsellut, kun lapset painaa kilometritolkulla epämukavissa kumpparessa rattaiden vieressä! Pitäisikö ilmoittaa jollekulle..
- poikloikll
Vanhemmat autuaan tietämättömiä!
- soon100
Aiheellisia kommentteja. Minunkin mielestä hoitoaikana ei lasta saa missään tapauksessa juoksuttaa tiealueella ja vielä haalareissa.
Ne ulkoiluhaalarit ei ole tarkoitettu liikuntaan. Ne on lähinnä ulkoleikeissä sopivat suojat ja lapsi saa levätä halutessaan.
Miksi ei kunnan taholta ohjeisteta hoitajia ko. asiassa? Joka kunnasta löytyy aina hoitotäti joka käyttää tätä haalarijuoksua lasten väsyttämiseen.
Laihiallakin sama hoitaja on joka aamupäivä kirkonmäellä moisessa puuhassa. - Peippoone
On sitte hyväperäänen nainen, jos samasta puhumma!? Ei oo koskaa muksut itkeny, aina on hymyssäsuin menny. Ja ota yhteys. T. M.S
- työ-paikal-ta
Mulla kännykällä otettu video takaapäin, jos ei tavat parane niin laitan sen julki.
Muuten saa jatkaa hoitamista.
- FeSnCu
Yksityisissä päivähoitopaikoissa, ns perhepäivähoitopaikoissa, joissa on yksi ainoa aikuinen kattomas kaikkien perähän. Niin kyllä siinä mennään vähän harmaalla alueella, eikä sen yhden ihmisen voimavarat voi mitenkään riittää kaikkeen. Enemmänkin se on sellaista rimaa hipoen hallittua heitteilläoloa.
Varsinaisissa päiväkodeissa, on enemmän henkilöitä, ja jokaiselle henkilölle tulee välillä tilaisuuksia hengähtää, tai tilanne jossa on vain 2 lasta sillä hetkellä vastuulla. Kun sillä perhepäivähoitajalla taas on JATKUVASTI koko katras vastuulla, eikä hiljaista hetkeä tule kuin päiväuniaikaan. Päiväkodeissa hoitohenkilöt pääsee välillä helpommalla, toki välillä tulee tilanteita, jossa kuormitusta on enemmän.
Päiväkodissa toiminta on hallitumpaa ja turvallisempaa, ruoanlaittoon on omat henkilönsä. Miettikää nyt, se perhepäivähoitaja joutuu samalla kokkaamaan ruoat, ja sivusilmällä vilkuilla lapsia. Melkoista touhua. Ihme että se on edes laillista. Kiehuvia vesikattiloita ja kiljuvia lapsia samassa tilassa, ja yhden henkilön pitäisi pystyä olla useassa paikassa yhtäaikaa.
Että en ihmettele yhtään, jos yksityisellä puolella tapahtuu kaikenlaista erikoista tapaa väsyttää lapset, jolloin saa edes tunnin verran hengähtää itse. Ja kukaan ei valvo, omaa toimintaa voi katsoa läpi sormien. Päiväkodissa on hoitohenkilöstön toiminta on hallitumpaa, ja tietynlainen ryhmäpaine hoitaa valvonnan itsestään. - tätihoito
Turha täällä avautua asiasta. tuu kasvotusten keskustelemaan jos on asiaa.
- exaituri
Nuorena se vitsa on väännettävä.Varmasti tästäkin lapsiporukasta on tuleva maailmankuuluja pikamatkan pinkojia.
- 876896
Anna osoite niin tulen keskustelemaan. Tuo on oikeaa puhetta,
- kivikon
Suuri ihme, että hoitopaikassa ei ole lapsille ulkoilumahdollisuutta, jos hoitolasta ulkoilutetaan maantiellä ja autojen seassa. Liukaat tiet ja huono näkyvyys.
Peltikuorten sisällä autossa valvotaan turvaistuimen toimivuutta mutta sitten hoitotäti juoksuttaa lapsia tiellä vanhempien ollessa työssä.
Joku tässä ei tunnu toimivan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413