Firma tuli kahden kilometrin päästä irroittamaan wc:n pytyn. Laskussa kilometrikorvaus 16 €. Voivatko firmat vapaasti hinnoitella kilometriveloituksensa?
LVI-firman laskutus
8
2086
Vastaukset
- ota-irti-itse
Ajatko ilmaiseksi 4km pytyn irroitukseen n. 5 minuuttia itse työ ?
- metusa
Joillakin firmoilla on ns. starttiraha eli olipa taajama-ajossa matka satametriä tai pari kilometriä niin pelkkä liikkeelle lähtö maksaa jonkin kiinteän summan.
- ryöstöretki
Soita lakiasiantuntijalle ja pyydä hoitamaan laskutus kuntoon. Lvi-firmojakin koskevat kohtuullisuussäännöt.
- periksi.ei.anneta
Kannattaa ottaa asianajaja kun on näin paha tapaus. Kyllä se asia raastuvassa selviää tai onhan sitten vielä hovioikeus.
- PutkimiesRane
Ei se auto ilmaiseksi itseään huolla, tankkaa, maksa vakuutuksia jne.
- NickNailer
Espoolainen LVI alan perinteikäs yritys laskutti alle tunnin hätätyöstä 3200. Asiaa perattaessa kävi ilmi, että laskukone käynnistyi silloin, kun asentaja lähti Riihimäen takaa hakemaan apupoikaa, joka asui vielä kauempana korajuskohteesta, joka taas oli käytännössä LVI liikkeen naapuri.
Sattui vain niin ikävästi, että taloyhtiössä asuvat kirurgi otti herneen nenään siitä, että apupoika sai suurempaa palkkaa kuin kansainvälisesti tunnettu oman alansa huippu. Hirvittävän vihaisena hän vaati asian perinpohjaista selvittämistä ja niin tehtiin.
Lisäksi ongelmaa ei saatu korjattua, vaan paikalla käytiin vain töllistelemässä.
Laskua kyllä kohtuullistettiin ja isännöitsijä pani LVI liikkeen ikuiseen pannaan.
LVI puoli on äijäammatti, jossa sekä tarvikkeiden myyjät että asentajat liikkuvat ihan omissa maailmoissaan.
Kummastakin ryhmästä voin kertoa pöyristyttäviä esimerkkejä, mutta jätetään toiseen kertaan. Ostan itse aika paljon ulkomailta, koska niin tehden saan 90% alennuksen siihen hintaan, jota tukku 75 % alennuksen jälkeen Suomessa tarjoaa. On meinaan ilman päällä ilmaa. - wernerskaliini
Lvi firma laskutti siitä, kun hakivat omasta varastostaan tarvikkeita, oli jo kuulemma työaikaa.
- Putkimiäs
Jos jokin työ on mielestäni liian kallis, teen sen itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010906Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710369Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2335801Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804624Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313106- 1713105
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391903Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981498Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61330Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161254