Opelin historia

Opel-tietäjä

Adam Opel perusti Adam Opel GmbH:n vuonna 1863, vierailtuaan Suomessa Sokeva Oy:n sivellintehtaalla. Herra Opel mieltyi ajatukseen rajoitteisten henkilöiden itsenäisen elämän tukemisesta työllistämisen avulla. Sokevan tehtaalla Adam Opel tapasi tulevan vaimonsa Eva ""Braunin"" joka vaikutti merkittävästi tuotannon keskittymisestä aluksi juuri ompelukoneisiin.

Myöhemmin Opelin ompelukoneet tunnettiinkin paremmin "EVA" tuotemerkillä. Saksan värikkään historian ansiosta työvoimasta ei ollut pulaa ja itsensä Otto von Bismarckin myöntämän tuen ansiolla Opel -ompelukoneiden valmistus sai hyvän alun. 1900-luvun taitteessa yhtiö aloitti yhteistyön ranskalaisen Automobile Le vin rouge Darra -yhtiön kanssa. Tämän epäpyhän liiton äpärälapsena syntyi Opel-Darracq, maailman ensimmäinen ompelukonetehtaalta ulos rullannut ajoneuvo.

Vuonna 1929 lusikkansa tähän kitkerään soppaan sotkivat yhdysvaltalaiset, kun General Motors osti koko ompelukonepajan liiketoimintoineen. GM:n tuotekehityksen ansiosta Opelien polttoaineenkulutus saatiin nostettua öljyteollisuuden asettamalle tasolle ja markkinat avautuivat Euroopan lisäksi myös Uudelle mantereelle.

Opelin historia näkyy yhtiön tuotteissa vielä tänäänkin; Opelin tehtaiden sokeat ja kädettömät työntekijät tuottavat tuhansia ompelukoneen moottorilla varustettuja, ranskalaisen luotettavuuden omaavia, suurikulutuksisia ajokkeja vuosittain.

Opelit eivät vuosia ajasta jäljessä olevan ja epäluotettavan tekniikkansa vuoksi ole muualla maailmassa erityisen suosittuja, mutta Suomessa, Romaniassa ja Bulgariassa nämä hankintahinnaltaan edulliset kehonsiirtovälineet käyvät hyvin kaupaksi. Opel onkin Suomen teille eniten levinnyt auto.

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opel-tietäjä

      Opel (lyhenne sanoista "Oitis Pois Euroopan Liikenteestä", tosin eräiden mukaan lyhenne tarkoittaa "Oho Pojat, Eipäs Lähdetäkään" tai "Olen Paska, En Liiku") on Saksan Rüsselsheimissä toimiva "auto"valmistaja. Opel on osakeyhtiö, jonka osake 2h kk Hervannan kaupunginosassa Suomen Tampereella on sangen hyvässä kunnossa. Laminaattilattia on uusittu v. 1987 ja eteinen on maalattu uudelleen vuotta myöhemmin. Opelin osake olisi haluttu ostaa jo lukuisia kertoja, mutta Opel ei halua luopua siitä ennenkuin Saabin pesää on jaettu riittävästi.

    • obelixx

      Onneksi kusi ei nouse päähän Opel-kuskeilla samalla tavalla kuin BMW, Audi tai Volvo suhareilla. Tulee halvaksi,kun ei ole pakko ohittaa jokaista edellä kulkevaa autoa. Onneksi kohta kaikki autot on verkossa ja ylinopeussakot tulevat automaattisesti kotiin. Se saattaa hillitä monen kiilaamis- ja ohitushaluja.

    • vmp-opel

      " Opel onkin Suomen teille eniten levinnyt auto. "

      :D

      Aivan varmasti onkin! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      59
      4040
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3445
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2911
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2508
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2087
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1919
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1889
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1797
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      388
      1481
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1268
    Aihe