Opel Astra

Opel-tietäjä

Astra on alemman keskiluokan pikkuauto, joka hankitaan usein perheen kakkosautoksi, tai kun rahat ei riitä oikean auton hankkimiseen. Suomeen Astraa alettiin tuoda kevättalvella 1992. Ensimmäiset maahantuodut Astrat ruostuivat olemattomiin jo saman vuoden aikana. Toisin kuin luulisi, tämä epäluotettavuus vain lisäsi Astran kysyntää, sillä tarve edullisimman hintaluokan autoille oli lama-Suomessa huutava ja Neuvostoliiton hajoamisprosessi oli keskeyttänyt saman hintaluokan laadukkaamman auton, Lada 2105:n maahantuonnin lähes täysin. Saab 99 jäi ainoana kilpailemaan saman hintaluokan ostajista.

Astralla ajaa usein katkeroitunut 35-vuotias tuulipukuhirmu-yksinhuoltajaäiti. Farmarimalli on tietysti heille käytännöllisin, koska siihen saa lastenistuimenkin "silleen kivasti ja helposti" asennettua takapenkille ja lastenvaunut sekä avioerossa äidin hoitoon jäänyt kultainen noutaja mahtuvat takakonttiin. Ajoittain Astran ratista on havaittu myös myöhäisamiksia, jotka ovat hintatietoisia tulevan bensan hintojen nousujen suhteen. Heillekin autoa parempi vaihtoehto olisi sukset tai polkupyörä. Liikenneministeriön mopoautoja koskevan selvityksen mukaan Opel Astran vuosina 1991-1997 valmistetun F-sarjan farmarimallit voi poikkeuksellisen alhaisen teho-painosuhteen ansiosta rekisteröidä mopoautoksi ilman muutoksia. Opelin epäluotettavan tekniikan takia oikea mopoauto on kuitenkin monesti taloudellisesti järkevämpi vaihtoehto.

4

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärr-täti

      Haistappa sinä rovokaattori Husut. Astra on paremman keskiluokan ajoneuvo. ajele edelleenkin sillä mopoautollasi, liekkiteippaukset kyljissä auringonlaskuun. Tai vanhempiesi laskuun koska lapsilisät loppuivat juuri etkä pääse päivärahoille kouluttamuutesi vuoksi.

    • Ruosteessahan.se.on

      Mulla tuli ostettua aikanaan Astra, kun ei noilla Kelan päivärahoilla muuta saanut. Sossu on tähän asti kuitannut korjaamokulut (joita muuten riittää!) mukisematta, mutta Alkolle en pysty ajamaan, kun Astra ei jaksa vääntää ylämäkeä perille asti. Onneksi asun Pohjanmaalla.

      • Anonyymi

        Taiat ajaa polkupyörällä.


    • PIDÄN VECTRASTA. ASCONASTA. KADETT AASTA. KADETT BEESTÄ. KADETT CEESTÄ. MANTASTA JA DIPLOMATISTA SEKÄ REKORDISTA

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe