Opel Astra

Opel-tietäjä

Astra on alemman keskiluokan pikkuauto, joka hankitaan usein perheen kakkosautoksi, tai kun rahat ei riitä oikean auton hankkimiseen. Suomeen Astraa alettiin tuoda kevättalvella 1992. Ensimmäiset maahantuodut Astrat ruostuivat olemattomiin jo saman vuoden aikana. Toisin kuin luulisi, tämä epäluotettavuus vain lisäsi Astran kysyntää, sillä tarve edullisimman hintaluokan autoille oli lama-Suomessa huutava ja Neuvostoliiton hajoamisprosessi oli keskeyttänyt saman hintaluokan laadukkaamman auton, Lada 2105:n maahantuonnin lähes täysin. Saab 99 jäi ainoana kilpailemaan saman hintaluokan ostajista.

Astralla ajaa usein katkeroitunut 35-vuotias tuulipukuhirmu-yksinhuoltajaäiti. Farmarimalli on tietysti heille käytännöllisin, koska siihen saa lastenistuimenkin "silleen kivasti ja helposti" asennettua takapenkille ja lastenvaunut sekä avioerossa äidin hoitoon jäänyt kultainen noutaja mahtuvat takakonttiin. Ajoittain Astran ratista on havaittu myös myöhäisamiksia, jotka ovat hintatietoisia tulevan bensan hintojen nousujen suhteen. Heillekin autoa parempi vaihtoehto olisi sukset tai polkupyörä. Liikenneministeriön mopoautoja koskevan selvityksen mukaan Opel Astran vuosina 1991-1997 valmistetun F-sarjan farmarimallit voi poikkeuksellisen alhaisen teho-painosuhteen ansiosta rekisteröidä mopoautoksi ilman muutoksia. Opelin epäluotettavan tekniikan takia oikea mopoauto on kuitenkin monesti taloudellisesti järkevämpi vaihtoehto.

4

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärr-täti

      Haistappa sinä rovokaattori Husut. Astra on paremman keskiluokan ajoneuvo. ajele edelleenkin sillä mopoautollasi, liekkiteippaukset kyljissä auringonlaskuun. Tai vanhempiesi laskuun koska lapsilisät loppuivat juuri etkä pääse päivärahoille kouluttamuutesi vuoksi.

    • Ruosteessahan.se.on

      Mulla tuli ostettua aikanaan Astra, kun ei noilla Kelan päivärahoilla muuta saanut. Sossu on tähän asti kuitannut korjaamokulut (joita muuten riittää!) mukisematta, mutta Alkolle en pysty ajamaan, kun Astra ei jaksa vääntää ylämäkeä perille asti. Onneksi asun Pohjanmaalla.

      • Anonyymi

        Taiat ajaa polkupyörällä.


    • PIDÄN VECTRASTA. ASCONASTA. KADETT AASTA. KADETT BEESTÄ. KADETT CEESTÄ. MANTASTA JA DIPLOMATISTA SEKÄ REKORDISTA

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe