Hammaskivenpoisto muuttui hampaiden poistoksi

hammaskivenpoisto

Vein koirani hammaskiven poistoon, kuten usein ennenkin. Hoitaja oli nuori "kaikkitietävä" eläinlääkäri. Piti kuulemma poistaa (hammaskiven estämiseksi) etuhammas, joka heilui. Siis ei heilunut niin, että sen olisi huomannut heiluttaessa ja kaksi sen viereistä hammasta, noin kaiken varalta. Ja vielä yksi ylhäältä. Koira on kovin iäkäs ja nämä hampaat ovat olleet samannäköisiä yli 12v, etuhammas on ollut hieman valunut koiran koko iän, eikä todellakaan heilunut. Tämä elli, eläinhoitajansa avustamana, sai minut tuntemaan olevani huono ihminen, jollen poistata näitä heilumattomia hampaita tai rahaa ajatteleva. Sama elli poistatti tutulta, hammaskiven poistoon menneeltä koiralta, 14 hammasta, noin kaiken varalta, tämä koiranomistajatuttavani on ihan uusi koiranomistaja eikä ymmärttänyt pitää puoliaan. Kolmas tapaus on vielä pahempi,sitä on joutunut toinen eläinlääkäri jälkihoitamaan ja virallinen valitus on tehty. Harmittaa vieläkin vietävästi, että olin niin lapanen, että annoin poistot tehdä. Kokemus Etelä-Suomesta.

7

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 91726

      Eteläsuomi on aika laaja alue. Postinumerokin auttaisi jollet hänen nimeään halua jostain syystä paljastaa.

      Tällaiset olisi kyllä syytä tiedottaa kaikille, vastaavan välttämiseksi.

    • tekijätesiin

      Nimeä maailmalle että kaikki tietää. Ei parane jos vaan puskissa pui nyrkkiään.

    • 1817

      Kaverin munnon koiralle tehtiin yli 1000€ maksanut hammasremontti. Hinta tuli ilmi kun homma oli valmis. Mummo soitti kaverilleni ja itki ettei eläke riitä millään. Tämäkin tapahtui etelä-suomessa. Petzlife hammasgeeli 40€/pullo. Säästyy pitkä penni.

      • 1416

        Meillä on toi sama geeli ollut jo pari vuotta käytössä vaikka yksi eläinlääkäri sanoi, että noista aineista ei ole mihinkään vaan eläinlääkäri on se joka putsaa. Et silleen ne neuvoo koiranomistajia.


    • nynytten

      Aina joka kerta ennen operaatiota asiakkaalle pitää kertoa arvio hinnasta ja diagnoosin mukaisesta hoidosta tai ottaa yhteyttä mikäli hinta nousee kesken toimenpiteen. Nostakaa kanne ELL jotka eivät noudata kuluttajille tehtyjä säädöksiä. Ennakkotapauksia löytyy kuluttaja-asiamieheltä http://www.kkv.fi/Tietoa-KKVsta/kuluttaja-asiamies/ Postittakaa kaikki klinikka käyntiin liittyvät tositteet myös lasku asiamiehelle joka voi katsoa saako asialle tehtyä mitään jos saa myös eviraan ja eläinlääkäriliittoon kannattaa olla yhteydessä kyseisistä ELL:stä. .

      • 1416

        Kaikki eivät esim. ikänsä ja terveytensä puolesta kykene taistelemaan oikeuksistaan. Niitä voi ihan surutta kuka tahansa kyykyttää, myös viranomaiset.


      • sepämutta

        Läheiset tai ystävät? Yritänyttä ei laiteta. Eihän noitakaan ennakko tapauksia olisi jos ei asianomainen vienyt tapausta eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6861
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe