olisiko apua?

*hömppeli*

olisikohan akupunktiosta apua hermoston ongelmissa? ongelmani on kädet. sormet alkaa puutumaan ja muutenkin kädet voimattomat. eli kyseessä on varmaan joku hermosto vika. onko kokemuksia? sattuuko? jne.

3

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apu

      Kyllä auttaa. Mitä tuoreempi vaiva, sitä paremmin auttaa. Jos hermot pelaa, niitä räsyttämällä niitä aktivoidaan pelamaan paremmin. Syyhän voi olla myös lihaksistossa eli jossakin on jumi joka estää hermon toiminnan. Siihen akupunktio auttaa tosi hyvin!
      Ei satu kun on kokenut pistäjä. Voidaan aloittaa myös pienillä neuloilla, jos kovin pelottaa.

      • minä vain

        onkohan se minkä hintaista? monestikko täytyy hoidossa käydä, että alkaa tulokset näkyä? kauanko hoito kestää ja mihin ne piikit pistetään tälläisessä käsi ongelmassa?

        kiitos =D


      • vastaa
        minä vain kirjoitti:

        onkohan se minkä hintaista? monestikko täytyy hoidossa käydä, että alkaa tulokset näkyä? kauanko hoito kestää ja mihin ne piikit pistetään tälläisessä käsi ongelmassa?

        kiitos =D

        Itse kävin käsivammani takia neljä kertaa ja parani kyllä tosi hyvin, vaikka fysioterapiassa siihen ei saatu mitään helpotusta. Puutumista oli minullakin ja voimattomuutta. Ei kuitenkaan ollut mikään vuosikautinen ongelma, vaan oireet olivat alkaneet pari vuotta ennen akupunktiota. Aluksi hierontakin auttoi hetkellisesti. Akupunktiosta on nyt 7 kk eikä oire ole takaisin tullut.

        Minulle laitettiin ensin sellainen yleispiikitys, jossa aukaistiin koko kropan energiavirtauksia ja parannettiin näin sisäelinten toimintaa. Hyvä olo tuli päästä varpaisiin. Seuraavalla kerroilla hoidettiin kätsiä, niskaa ja selkää. Piikkejä pistettiin hoitopaikasta riippuen 5-15 kpl.

        Hinta oli tällä akuhoitajalla 40€/tunti, mutta tunnen halvemmankin 25€/tunti ja ehkä hieman pätevämmän, mutta hän asuu niin kaukana, matkat nostaisivat hintaa liikaa.

        Kannattaa kokeilla! Kyllä sinä parista kerrasta jo tiedät, auttaako hoito sinua. Älä kuitenkaan jätä hoitoa liian vähäiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe