MAOL taulukossa (painettu 2010) virhe sivulla 126:
MAOL:n mukaan muuntajassa:
N1 / N2 = U1 / U2 ≈ I2 / I1
noh, JOS kyse olisi ideaalisesta muuntajasta, silloin pätisi:
N1 / N2 = U1 / U2 = I2 / I1
mutta käytännön muuntajissa on tosiaan tuo "likimain yhtäsuuri kuin", mutta EI tuossa kohdassa !!!
MAOLin kaava on väärin, sen huomaa jos miettii asiaa:
kuvitellaan, että verkkojännite pysyy tasaisesti arvossa 240 V AC rms.
Muuntajan muuntosuhde on 20:1 (tarkoittaa, että N1/N2 = 20/1), jolloin kuormittamattomassa muuntajassa toisiojännite on 240V / 20 = 12 V AC rms.
JOS muuntajaa nyt aletaan kuormittaa, voi toisiojännite tietyllä kuormituksella laskea arvoon 10 V.
MAOLin kaavan mukaan toisiojännite olkisi kuormitettuna se sama 12V kuin kuormittamattomanakin. Kokemuksesta tiedämme, että näin EI OLE !
Kuuluisiko tuon kaavan olla oikeasti näin:
N1 / N2 = I2 / I1 ≈ U1 / U2
Eli, että virta olisi kääntäen verrannollinen käämien kierroslukuun (täsmälleen).
Jännite taas on suoraan verrannollinen käämien kierroslukuun (likimääräisesti, ja kuormituksesta riippuen).
Eli jännite olisi tässä se suure, joka reaalimaailman muuntajissa joustaa, kierrosluku tietenkään ei ja virta ilmeisesti myöskään ei, niinkö?
Kun tuossa MAOLin taulukossa pitäisi olla matematiikan, kemian ja fysiikan osaajat takana, käsittämätöntä, että tällaisia virheitä eksyy mukaan!
Yleistä muuntajista:
JOS esimerkissämme ko. muuntajan toisiojännite maksimilla sallitulla kuormituksella on 10V ja kuormittamattomana 12V, tuollaista muuntajaa silloin myytäisiin näillä tiedoilla:
Ensiö: 240 V
Toisio: 10V
Sallittu kuormitus: 2 A
regulation: 2V ( = 20% )
eli kuormittamattomana antaa tuon "regulation" verran enemmän toisiojännitettä kuin kuormityettuna maksimilla sallitulla kuormitusvirralla.
Ja prosentit lasketaan siis siten, että mikä on regulation prosentteina ilmoitetusta ulostulojännitteestä.
Eli muuntosuhteesta voisi päätellä antojännitteeksi 12V, mikä kuormittamattoman pitääkin paikkansa, mutta tehdas ilmoittaa antojänniteen ei suinkaan kuormittamattomana, vaan maksimilla sallitulla kuormituksella.
Onko siis muokkaamani kaava
N1 / N2 = I2 / I1 ≈ U1 / U2
oikein ?
MAOL taulukossa virhe, mutta mikä on totuus?
5
380
Vastaukset
- Laskee
Saapi laittaa likiarvot joka väliin, jos mennään käytännön tasolle. Tapahtuuhan muuntajassa tehohäviötä kuormittamattomanakin. Kuormitettuna kuvaan tulee muuntajan ja kuorman välinen impedenssisovitus. Luulen mä.
- ei.ihan.heleppoo
Myös käämien vastukset (R) ja kuroman laatu (R,C,L) tulee huomioida.
- nimimerkki.toinen
Totuus on, että I2/I1 = N1/N2 on tasan tarkkaan yhtä väärin kuin U1/U2 = N1/N2.
Jos muuntajassa ei ole hajakenttää, niin I2/I1 = N1/N2, kun muuntajan toisio on oikosulussa, ja U1/U2 = N1/N2, kun muuntajan toisio on avoin. Kaikissa muissa kuormitustilanteissa kumpikaan noista ei pidä paikkaansa. Ensin väität asian olevan väärin. Miksi sitten tarvitsee kysyä kun kerran tiedät?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1486931Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul353878Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3073254Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota712842Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma62306- 211883
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp471738- 151676
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51634Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?
25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin721470