MAOL taulukossa (painettu 2010) virhe sivulla 126:
MAOL:n mukaan muuntajassa:
N1 / N2 = U1 / U2 ≈ I2 / I1
noh, JOS kyse olisi ideaalisesta muuntajasta, silloin pätisi:
N1 / N2 = U1 / U2 = I2 / I1
mutta käytännön muuntajissa on tosiaan tuo "likimain yhtäsuuri kuin", mutta EI tuossa kohdassa !!!
MAOLin kaava on väärin, sen huomaa jos miettii asiaa:
kuvitellaan, että verkkojännite pysyy tasaisesti arvossa 240 V AC rms.
Muuntajan muuntosuhde on 20:1 (tarkoittaa, että N1/N2 = 20/1), jolloin kuormittamattomassa muuntajassa toisiojännite on 240V / 20 = 12 V AC rms.
JOS muuntajaa nyt aletaan kuormittaa, voi toisiojännite tietyllä kuormituksella laskea arvoon 10 V.
MAOLin kaavan mukaan toisiojännite olkisi kuormitettuna se sama 12V kuin kuormittamattomanakin. Kokemuksesta tiedämme, että näin EI OLE !
Kuuluisiko tuon kaavan olla oikeasti näin:
N1 / N2 = I2 / I1 ≈ U1 / U2
Eli, että virta olisi kääntäen verrannollinen käämien kierroslukuun (täsmälleen).
Jännite taas on suoraan verrannollinen käämien kierroslukuun (likimääräisesti, ja kuormituksesta riippuen).
Eli jännite olisi tässä se suure, joka reaalimaailman muuntajissa joustaa, kierrosluku tietenkään ei ja virta ilmeisesti myöskään ei, niinkö?
Kun tuossa MAOLin taulukossa pitäisi olla matematiikan, kemian ja fysiikan osaajat takana, käsittämätöntä, että tällaisia virheitä eksyy mukaan!
Yleistä muuntajista:
JOS esimerkissämme ko. muuntajan toisiojännite maksimilla sallitulla kuormituksella on 10V ja kuormittamattomana 12V, tuollaista muuntajaa silloin myytäisiin näillä tiedoilla:
Ensiö: 240 V
Toisio: 10V
Sallittu kuormitus: 2 A
regulation: 2V ( = 20% )
eli kuormittamattomana antaa tuon "regulation" verran enemmän toisiojännitettä kuin kuormityettuna maksimilla sallitulla kuormitusvirralla.
Ja prosentit lasketaan siis siten, että mikä on regulation prosentteina ilmoitetusta ulostulojännitteestä.
Eli muuntosuhteesta voisi päätellä antojännitteeksi 12V, mikä kuormittamattoman pitääkin paikkansa, mutta tehdas ilmoittaa antojänniteen ei suinkaan kuormittamattomana, vaan maksimilla sallitulla kuormituksella.
Onko siis muokkaamani kaava
N1 / N2 = I2 / I1 ≈ U1 / U2
oikein ?
MAOL taulukossa virhe, mutta mikä on totuus?
5
399
Vastaukset
- Laskee
Saapi laittaa likiarvot joka väliin, jos mennään käytännön tasolle. Tapahtuuhan muuntajassa tehohäviötä kuormittamattomanakin. Kuormitettuna kuvaan tulee muuntajan ja kuorman välinen impedenssisovitus. Luulen mä.
- ei.ihan.heleppoo
Myös käämien vastukset (R) ja kuroman laatu (R,C,L) tulee huomioida.
- nimimerkki.toinen
Totuus on, että I2/I1 = N1/N2 on tasan tarkkaan yhtä väärin kuin U1/U2 = N1/N2.
Jos muuntajassa ei ole hajakenttää, niin I2/I1 = N1/N2, kun muuntajan toisio on oikosulussa, ja U1/U2 = N1/N2, kun muuntajan toisio on avoin. Kaikissa muissa kuormitustilanteissa kumpikaan noista ei pidä paikkaansa. Ensin väität asian olevan väärin. Miksi sitten tarvitsee kysyä kun kerran tiedät?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585473Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4324754Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483899KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863413Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182268Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542091- 1282049
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241519