Linnunradan ja tähtien kuvaaminen

Tähtiänäkyviin

haluaisin linnunradan näkyviin kuvassa niinkuin usein valokuvausfoorumeilla näkee upeita kuvia ko aiheesta. Käytössä Nikon D700 ja Sigman 28-70 f 2.8. Zoomi. Jalusta on tukeva ja ohjelma LR6.

5

309

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ojdhihqwgf
      • Valosaasteettomien paikkojen löytäminen täältä Lounais-Suomesta ainakin kohtuu etäisyydellä asuinpaikastani on osoittautunut vaikeaksi. Vaikka silmä ei paljoakaan häiriinny jonkun keskusten tai risteyksen valoista niin kamera näkee ne ja pelkän tähtitaivaan kuva olman horisonttia on vaikeaa katsoa kun ei meikäläisen tähtiopeilla pysty näkemään sitäkään miten päin kuva on oikein päin.


    • xdfty

      Sun tarttee lähtee Canarialle, sielä saa hyviä kuvia.

    • Starminded

      Jo puolisen vuotta vanha viestiketju, mutta olkoon.

      Aloittajan kamera on ihan riittävän hyvä ja tavallisella jalustallakin pärjää, harratelijankin on mahdollista ottaa ihan hienoja kuvia kun vain on valmis uhraamaan siihen aikaa ja opiskelemaan hieman tarvittavia tekniikoita. Mahdollisimman valosaasteeton paikka on toki tärkeä, muuten taivaasta tulee likaisen ruskea, mutta harjoitella voi epätäydellisissäkin olosuhteissa. Maapallon pyörimistä kompensoivan seurantakoneiston puuttumista voi kompensoida jonkin verran nostamalla kameran herkkyyttä, jotta valotusajat saa pidettyä riittävän lyhyenä ja tähtien viiruuntuminen ei tule liian näkyväksi.

      Suurempi herkkyys toki lisää kuvan kohinan määrää, mutta sitä voi vähentää ns. stacking -menetelmällä. Siinä useita samasta taivaanosasta otettuja valotuksia laitetaan päällekkäin ja tarkoitukseen tehty softa laskee mikä on kohinaa sekä poistaa sen. Lopputulos on sitä parempi, mitä enemmän valotuksia on käytettävissä. Stacking-softia ja ohjeita löytyy netistä niin maksullisia kuin ilmaisiakin.

      Yksi aihetta käsittelevä esimerkkilinkki:
      http://www.lonelyspeck.com/milky-way-exposure-stacking-with-manual-alignment-in-adobe-photoshop/

      Parasta on vain mennä kameran kanssa ulos ja alkaa kokeilemaan. Yrityksen ja erehdyksen kautta niitä tuloksiakin tulee, mutta heti ekalla kerralla ei kannata odottaa saavansa sitä viimeisen päälle halutunlaista kuvaa. Nyt kesällä on hyvä tutustua aiheeseen ja kunhan pimeät illat taas koitaa niin ei kun kokeilemaan.

    • AstralAstronomi

      Nykyaikaisilla laatuvehkeillä homma on helppoa (suurivalovoimainen laajakantti ja kohinaton digikamera & tukeva jalusta), mutta aikuisen oikeasti ylitsekäymätön ongelma eteläisessä Suomessa on asuttujen paikkojen valosaaste. Siihen ei mikään kikkakolmonen auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      781
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      725
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      714
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      648
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      646
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe