Maatiaiskissani kävi lääkärissä lauantaina (virtsakiviä), eikä ole sen jälkeen syönyt suupalastakaan ruokaa.. Kissa on tunnetusti nirso, eikä nyt suostu syömään erikoisruokaansa. Velipojan tavalliset raksut kyllä kelpaisivat, mutta eipähän niitä voi antaa..
Kissa on aina ollut vähän huono syömään ja on tykännyt aina raksuista märkäruokaa enemmän. Onkohan tässä nyt sitten kohtalo sinetöity, jos raksut eivät oikein sovi (tulee noita virtsakiviä) ja märkäruoka ei maistu? Karva on menettänyt kaiken kiiltonsa ja ennen paksu ja tuuhea ohentuu aivan silmissä..
Eläinlääkäri kyllä sanoi, että kissa ei kuole ruokakupin ääreen, mutta eipä tuollaista ole kovin kiva katsella..
Kissa on aina ollut vähän huono syömään ja on tykännyt aina raksuista märkäruokaa enemmän. Onkohan tässä nyt sitten kohtalo sinetöity, jos raksut eivät oikein sovi (tulee noita virtsakiviä) ja märkäruoka ei maistu? Karva on menettänyt kaiken kiiltonsa ja ennen paksu ja tuuhea ohentuu aivan silmissä..
Eläinlääkäri kyllä sanoi, että kissa ei kuole ruokakupin ääreen, mutta eipä tuollaista ole kovin kiva katsella..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Liotus- sekä ylläpitoruokaa saa myöskin raksumuodossa kunhan huolehdit kissasi juomisesta. Kokeilla voi tietysti syöttää kissaa kädestä (tein itse niin) ja kissapa suostui syömään purkkiruokaansa (kissahan on huomionkipeä ja tuo konsti voi auttaa). Meillä tosin ruokinnasta ei ollut lopulta mitään apua vaan ruiskulla juottaminen on osoittautunut parhaaksi (kissa ei suostu itse juomaan tarpeeksi).
Tarkastiko lääkäri virtsan ph:n, kissa on lihansyöjä ja ph:n tulisi olla happaman puolella, jos ei ole voi sitä korjata ascorbiini-hapolla siis c-vitamiinilla (kysy ohjetta lääkäriltä).
ylläpito- ja liotusraksut kissalle kelpaavat (on syönyt niitä n. vuoden), mutta ilmesesti hän ei juo tarpeeksi vettä, joten virtsakivet uusivat. Tottuuko kissa hyvin tähän ruiskujuottamiseen? Se tuli kyllä mieleeni...
Meillä myös kissa syö toisinaan kun sille käsistä syöttää (pala kerrallaan tarjoaa kissalle), mutta aina tämäkään ei auta. Varsinkin, jos kaikkiruokainen veli sattuu olemaan lähettyvillä, kissa jättää ruuan syömättä ja sitä on turha sille tarjota.
Pitänee ryhtyä tuohon raksuruokailuun ruiskujuottoon, kun eipä kai tässä ole paljon muita vaihtoehtoja.
kissasi nyt suostuu syömään purkkiruokaa niin siihenkin voisit lisätä vettä. Ja tosiaan kannattaa alkaa pakkojuottaa ruiskulla kuten mamma39 ehdotti, jos kisu ei muuten juo. Ja jos kerran syy on siinä juomattomuudessa.
Oletko syöttänyt tässä vuoden aikana kissallesi vain ja ainoastaan dieettiruokaa? Jos et niin pienikin lipeämä on voinut aiheuttaa uudestaan nuo kivet. Eli silloinhan se on selvä, että kisulle voi syöttää ainoastaan dieettiruokaa.
Voi myös olla, että kissasi täytyy syödä loppuelämänsä liuotusruokaa.
Mitä kiviä kissallasi on?
Jos struviitti niin sitä liuottavia (oksalaattiahan ei voi sulattaa) ruokia löytyy Eukanubalta, Walthamilta, Specificiltä ja Hill'siltä. Eli voisit kokeilla eri merkkejä kissallesi. Walthamin rakenne on muuttunut ja meidän kisu suorastaan ahmii sitä nykyään. Se on annospusseissa.
Meillä hoidetaan erikoisruokavaliot "yksityisesti", omassa rauhassa, maanittelujen kera. Eihän noita diettiruokia muiden suuhun saakaan joutua.
Aikoinaan löytyi kaupasta pieni nuken tuttipullo. Tarpeeksi pieni tuttiosa, ja lämmintä juotavaa, (ei maitoa) pahimmassa hädässä keitin poronlihaa vedessä ja tarjosin tätä lihalientä laimennettuna tuttipullosta. Rauhallisesti, rauhallisessa paikassa. Lopulta kissa piti pulloa kiinni omin tassuin. Makasi selällään sylissäni.
Paljonko on vesimäärä kun kissan pitäisi juoda? Sini kissani on voinut hyvin leikkauksen jälkeen mutta on edelleen hyvin nirso. Pitääkö olla huolehtunut kun Sini syö ainoastaan eläinkaupan raksuja ja vettä. Olen kaikkea yrittänyt syöttää mutta mitään ei kelpaa. Ajattelin, onko vaara saada kiviä kun syö kuivaruokaa. Sini ei ole lihonnut leikkauksen jälkeen, painaa edelleen alle 3 kg. Onko syytä huoleen?
Neuvoista kiitollinen.
vesimäärä riippuu paljolti siitä juoko kissasi itse vai ei ja tietysti siitä syökö se kosteaa ruokaa (purkit, liha, kala jne.) ja minkä verran.
Eläinkaupan raksut ovat pääsääntöisesti hyviä (joistain kyllä löytyy huonojakin) ja klinikoiden raksut pelkästään hyviä.
Lihominen leikkauksen jälkeen on hyvin yksilöllistä ja riippuvainen ruokavaliosta, nirso kissa ei varmasti liho niin helposti vaikka on leikattu kuin sellainen jolle kelpaa kaikki.
Meillä vettä annetaan 2 x 10 ml kolmasti päivässä ja yhteen ruiskulliseen on liotettu ascorbiini- eli C-vitamiinitabletin pala (1/4).
Eräs uusi kuivaruokamerkki on tullut markkinoille (James Wellbeloved) jossa on lisättynä karpaloa, joka toimii samalla tavalla kuin C-vitamiini. Ihmisellehän on käytetty myös puolukkamehua jos on virtsatie ongelmia (myös tulehduksia ehkäisevä ominaisuus). Karpalo sekä puolukka sisältävät reilusti C-vitamiinia ja C kuuluu vesiliukoisiin joten liika-annostusvaaraa ei ole kuten rasvaliukoisilla.