Huawei e1820

Huh-huh

Mokkula ei toimii Mintin 13-versiossa, mutta ei ainakaan livekokeilussa 17:ssä ja 18:ssa? Onko konstia saada toimimaan?

11

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ubuntus___

      Lisää/Luo yhteys.

    • apinajagorilla

      Netissä kaikki ongelmat tuntuvat olevan n. viiden vuoden takaa.

      Onko Pin-kysely poistettu?

      • Huh-huh

        Tuli aloituseen "ei" liikaa, siis toimii Mint 13:ssa!
        Tietysti olen luonut yhteyden ja se ilmestyy luetteloon! En ole poistanut pin-kyselyä. Ruutu kertoo mokkulan vaativan sitä. Pin-kysely on myös 17:ssä ja 18:ssa. Ei vain yhdistä sitten.


      • apinajagorilla

        Eipä ole kukaan valittanut vaikka liittymien pin-kyselyt ovat olleet pois jo varmaan 8-9-vuotta, erilaisia 3G-mokkuloita varmaan 5 ( tuollaistaja e1820 ei) ja liittymiä yleensä kaksi.
        Erilaisissa ohjeissa yleensä kehoitetaan poistamaan Pin-kysely.


      • kannattaa-poistaa
        Huh-huh kirjoitti:

        Tuli aloituseen "ei" liikaa, siis toimii Mint 13:ssa!
        Tietysti olen luonut yhteyden ja se ilmestyy luetteloon! En ole poistanut pin-kyselyä. Ruutu kertoo mokkulan vaativan sitä. Pin-kysely on myös 17:ssä ja 18:ssa. Ei vain yhdistä sitten.

        Kyllä kannattaisi ainakin kokeilla poistaa se PIN-kysely. Voihan sen palautta jos se nyt on aivan välttämätöntä.


    • usb-modeswitch

      Live-versioissa ei välttämättä ole tarvittavaa usb-modeswitch -palikkaa asennettuna, joka vaaditaan, jotta mokkula näkyy muuna kuin massamuistilaitteena.
      Tuo vanha Huawei-mokkula kyllä toimii.

      • Huh-huh

        Ehkä niin, mutta entäs yhteys asennuksen aikana, kun sitäkin vaaditaan? Pitää kai viedä läppäri pöytäkoneen viereen ja yhdistää ADSL-modeemiin?


      • usb-modeswitch

      • ei-tarvi-nettiä
        Huh-huh kirjoitti:

        Ehkä niin, mutta entäs yhteys asennuksen aikana, kun sitäkin vaaditaan? Pitää kai viedä läppäri pöytäkoneen viereen ja yhdistää ADSL-modeemiin?

        Yhteys asennuksen aikana ei ole mitenkään välttämätön. Olen kymmeniä kertoja asennellut eri Linux-distroja ja aina ilman nettiyhteyttä.

        Ne lisukkeet, päivitykset yms. voi asentaa aivan hyvin asennuksen jälkeen.


    • ei-löydy-sieltä

      e1820 ei ole mainittu ainakaan Mint 18 mukana olevassa tiedostossa.

      /lib/udev/rules.d/40-usb_modeswitch.rules

      Sen ehkä joutuu sinne itse lisäämään. Ja ehkä joutuu editoimaan paria muutakin tiedostoa.

    • Huh-huh

      Kokeiltu on nyt. Livessä mokkula näkyy vain muistitikkuna, asennettuna näkyy oikein. Yhteyden luominen näyttäisi ensin onnistuvan, ts. luotu yhteys tulee listaan valittavaksi Mutta yhteyttä ei sitten kuitenkaan saa! Pätee sekä Mint 17:ään että 18:aan.
      Tuosta PIN:in poistamisesta vielä: yhteyden luomiseen ei pääse käsiksi ilman PIN:iä. Mikä siinä PIN:iissä sitten estäisi yhteyden syntymisen. Mint 13:ssa toimii ihn hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1220
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      703
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      658
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe