Olipa kerran nelosluokkalainen. Hänen luokkalaisensa nimittelivät häntä, syrjivät häntä, hän oli aina yksin. Vihdoin opettajat saivat tietää tästä puoli vuotta myöhemmin. He yrittivät ratkaista sitä mutta kului vielä melkein vuosi ennen kuin se loppui. Vihdoin kukaan ei nimitellyt eikä syrjinyt häntä.
Hän meni yläkouluun painotusluokalle, kauas vanhasta koulusta, pahoista muistoista.
Hän toivoi voivansa aloittaa alusta, saada kavereita ja olla iloinen.
Turha toivo.
Hän oli vielä iloinen noin vuoden verran, mutta hän ei saanut kavereita luokaltaan. Hän oli aikaisemmin luullut ettei vika ollut hänessä, kuraattori oli sanonut niin, mutta nyt se toivo oli hiipumassa. Mihin ikänä hän menisikin kukaan ei haluaisi olla hänen kaverinsa, hän ajatteli koko ajan.
Kahdeksannella luokalla hän alkoi viillellä itseään ranteeseen, hakata itseään seinää vasten, kuvitella miten hän tahallaan murtaisi jalkansa. Hän halusi tuntea kipua josta oli todisteita, kaikki luulivat hänen haluavan olla yksin. Joka välitunti hän istui yksin vessassa. Hän vähensi syömistään koulussa ja kotona, mutta aina kotimatkalla hän sortui ostamaan jotain kaupasta.
Sitten hän tapasi seiskaluokkalaisia poikia joiden kanssa hän ystävystyi, vihdoin hänestä tuntui kuin hän ei olisi yksin. Hän lopetti viiltelyn ja arvet katosivat, hän alkoi syödä koulussakin, välitunneilla hän oli seiskojen kanssa.
Hänestä tuntui, että elämä oli täydellistä.
Kirjoitan tänne jos joku hänen elämässään muuttuu. Saa kommentoida.
Kerron teille tarinan nuoren tytön elämästä
alottaja
7
291
Vastaukset
juu-u. Taitaa olla aloittajan tarina?
Missä viipyvät nettisaapas ja kuunteleva kirkko?
- alottaja
Hänen elämänsä on taas pilalla. Yksi seiskaluokkalainen sanoi tänään hänelle etteivät he välitä.
AIDS kirjoitti:
Sinun elämäsi*
Kannattaa kerrata aikamuotoja.Persoonapronomineja*, ei aikamuotoja.
- Vitunhullupaska
Mitkä arvet vaan katoaa? 0~0 Ei ne kyllä mulla katoa. Opetatko mullekkin? :'D
Onpa sinulla ollut hankalaa, olettaen että olet tarinan päähenkilö itse.
Voimia ja onnea sinulle!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192725Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151129Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121- 401035
- 61021
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47914
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123883Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837