Jos haluan väliviivan: tuleekin joku vinoviiva, tai jos yritän isoja kirjaimia on tulos ihan yhtä käsittämätön, ynnä muuta. ynnä muuta.
Siis, miten sen näppäimistön saisi nollatuksi järjelliseksi?
Näppäimistö on tullut hulluksi.
10
180
Vastaukset 10
- Affiliate-Julkaisia
Tuo vaikuttaa Windows 10:n kujeilta, tuskin se mitään haittaa, me täällä osataan lukea vaikka olisikin muutama kirjotusvirhe.
- nappulat-
Ei ole Windows, vaan ubuntu. Ubuntu ei ole koskaan aikaisemmin tehnyt mit''n tuollaista.
Kirjoitsvirheist' vaan se, ett' kysymykseni tein toisella koneella. Nyt kirjoitan t'll', joka tekee virheit'.
T'ss' noita virheit' n'ytt'' vaan tulevan. Mit'h'n voisin tehd'_ - pilvessä
nappulat- kirjoitti:
Ei ole Windows, vaan ubuntu. Ubuntu ei ole koskaan aikaisemmin tehnyt mit''n tuollaista.
Kirjoitsvirheist' vaan se, ett' kysymykseni tein toisella koneella. Nyt kirjoitan t'll', joka tekee virheit'.
T'ss' noita virheit' n'ytt'' vaan tulevan. Mit'h'n voisin tehd'_Heivaa US-näppäimistö Atlanttin taakse.
- nappulat-
Joo. Huomasin itsekkin vian siinä toisessa koneessa.
ä ja ö kirjaimet eivät toimi. En vaan itse osaa sitä korjata. - teesitse
nappulat- kirjoitti:
Joo. Huomasin itsekkin vian siinä toisessa koneessa.
ä ja ö kirjaimet eivät toimi. En vaan itse osaa sitä korjata.Laita kone betonimyllyyn tunniksi, niin vika korjaantuu.
- kkossdi
nappulat- kirjoitti:
Joo. Huomasin itsekkin vian siinä toisessa koneessa.
ä ja ö kirjaimet eivät toimi. En vaan itse osaa sitä korjata.Luulen, että kieli on vaihtunut englanniksi. Tarkista se kuvaruudun oikeasta yläkulmasta.
- maako-vai-kieli
kkossdi kirjoitti:
Luulen, että kieli on vaihtunut englanniksi. Tarkista se kuvaruudun oikeasta yläkulmasta.
Eikös se ole maa-asetus, ei kieliasetus?
- Väärä_näppäinasettelu
nappulat- kirjoitti:
Joo. Huomasin itsekkin vian siinä toisessa koneessa.
ä ja ö kirjaimet eivät toimi. En vaan itse osaa sitä korjata.Väärä näppäimistöasetus, luultavasti US-näppäinasettelu käytössä. Järjestelmän asetuksista suomalainen näppäinasettelu käyttöön.
Ubuntussa järjestelmän asetukset löytyy esim. oikean yläkulman valikosta (samasta missä on uloskirjautuminen ja sammutus).
- peruskauraajoo
jos oot Slackwaren tasol niin tuolt /usr/lib/gconv kannattaa heittää pois muut kun UTF-16.so (muut lähinnä häirittee)
samoin /etc/profile.d/lang.sh sisältö kannattaa pitää export LC_ALL=en_US
ja nimetä kansio /usr/lib/locale/fi_FI.utf8 nimelle en_US jolloin välttyy harmeilta.
pariin kolmeen sataan tiedostoon (riippuu jakelusta) joutuu tekeen muutoksii jotta toimii sen jälkeen
(toi localisointi on buginen koska suomi ei oo pää kieli alue)
[miks noi ohjelmat ei voi olla suomenkielisii jos localisointi puuttuu?]
"Jos haluan väliviivan: tuleekin joku vinoviiva"
Kummas? cosolis vai x:säs? Yritä vaihtaa näppäimistön kieltä esim. ruotsin kieleen. Se saattaa auttaa. Jos ei niin harmi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491155- 16815
- 63725
- 68722
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8490- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 13410
- 33398
- 35389
- 30385