Microsoft on kutsuttu ongelmissa tarpovan linuxin avuksi. Torvalds on usein moittinut linuxia sen paisuneisuudesta ja hitaudesta, nyt apuun on saatu Microsoft jonka toivotaan luovan linuxin kasvulle ja kehitykselle uutta nostetta, esim. Ubuntut ja muut työpöytäversiot ovat henkitoreissaan koska käyttäjiä ei ole... avoimet työpöytäjakelut eivät kiinnosta ihmisiä. Ainoastaan Google menestyy linuxydintä käyttävissä käytiksissä mutta Android ei ole avointa eikä vastaa linuxajattelun ihanteita, se on suljettu ja kaupallinen.
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoftilta-yllatysveto-kimppaan-entisen-arkkivihollisen-kanssa-6600034
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoftilta-yllatysveto-kimppaan-entisen-arkkivihollisen-kanssa-6600034
Vastaukset 25
Vanhimmat
Lisänä on rikka (MS) rokassa.
"paisuneisuudesta ja hitaudesta"
Nämähän ovat Microsoftin tavaramerkkejä.
Torvalds: Linux-ydin on "paisunut ja valtava"
http://www.iltasanomat.fi/digitoday/art-2000001647977.html
Torvalds: linux ei sovi esineiden internetiin:
http://etn.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=3218:torvalds-linux-ei-sovi-esineiden-internetiin&catid=13:news&Itemid=109
Missä Linux siellä ongelma, linuxin kehittäjäkään ei enää usko tekeleeseensä!
Hassu juttu että Windows 10 asennettuna vie tuplasti tilaa verrattuna Linuxeihin.
Windows 10 ydin on paljon pienempi kuin linux ydin, käyttöjärjestelmän asennuskoko ei ole ytimen koko!
jotain faktaa tuosta ytimen koosta.
Mitäköhän paskaa se loppu sitten on koska eihän siellä ole mitään ohjelmia edes kun taas Linuxin mukana tulee melkein kaikki taviksen tarvitsemat.
Esineiden internet on sinänsä hölmö idea. Ei internettiä tarvita muille esineille kuin oikeille tietokoneille ja vastaaville laitteille.
Pakastimiin ja ruohonleikkureihin sitä on turha ängetä.
Microsoft syö (ostaa) aina kilpailijat.
Miksei linuks tee samoin? Onhan tämä vapaa mailma edelleen.
Ei ole sellaista luonnollista tai juridista henkilöä kuin linuks, linuks tai Linux, jne. joka /mikä voisi ostaa yhtään mitään.
Microsoft yrityksenä, eli juridisena henkilönä, voi ostoja suorittaa.
Microsofthan tekee jo suurimman osan open source koodista.
Microsoft ei tee juuri lainkaan open sourcea. Tarkista tietosi.
haittaohjelmien uimista sisään.
Jos ei edes linuks-ytimen kehittäjä ITSE usko tekeleensä, kuka sitten?
> Jos ei edes linuks-ytimen kehittäjä ITSE usko tekeleensä, kuka sitten?
mikki$otku.
Windows-idiootti sotkee uskomisen ja paisumisen.
Linus ei uskonut Windowsiin koska ei mennet aikanaan sinne hommiin vaikka paikka oli tarjolla.
Seppo on taas sinolipäissään keksinyt Androidin olevan "suljettu" ilman perusteluja ja muutenkin höpertelee kummallisia juttujaan. No, mitäpä neuvostokommunismin ihailijalta voikaan odottaa.
Muistammehan kuitenkin, ettei linuks-ydin andero ole linuks - näin ainakin tubutin-guru väittää:
http://kuvapilvi.fi/k/yE04.png
Mistä voi ladata kaikkien Androidien avoimet koodit?
Minkä "kaikkien androidien"? Luonnollisesti kaikkia Androidiin tehtyjä muutoksia ei ole pakko permissiivisen lisenssin takia julkaista, mutta Androidin lähdekoodit ovat tuolla:
https://android.googlesource.com
Mäsän on pakko liittyä Linuxin kelkkaan kun loppu häämöttää
Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.
Joku agenda mikkiksella kumminkin taustalla, varmaan tulevaisuuden Windows perustuu Linux-kerneliin?
Monesti olen ihmetellyt miksei MS ala tuottaa omaa linux-distroaan, jopa kaupallista. Eihän sellaiseen ole mitään estettä.