Kuinka nyt käy. Mulla on 8. vanhaa motskarin romua rekisterissä. Joutuuko kaikista maksamaan 200-300 euroa moottoripyöränkäyttöveroa vuodessa maailmantappiin asti , vakka ei edes aja?
Perseelleen menee!!!
köyhä.motoristi
2198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nyt äkkiä pilkot ne rälläkällä pieniksi paloiksi ja hautaat maahan, niin vältyt vielä verolta. Jos joku kysyy niin sanot , että ne on varastettu vuosia sitten. Etkä ole viitsinyt romujen vuoksi rikosilmoitustakaan tehdä.
Tietysti rekisterissä olevat, kuuluvat veron piiriin! Poista romut kilvistä tai maksat!
Ei pysty poistamaan, paitsi romutustodistuksella.
Kun romudirektiivin soveltamisalaan kuulumaton ajoneuvo, kuten kuorma- ja linja-auto, mopo, moottoripyörä, mönkijä, traktori, työkone tai moottorikelkka, toimitetaan Suomen Autokierrätyksen vastaanottopisteeseen, hoitaa vastaanottopiste lopullisen rekisteristä poiston. Jos ajoneuvo romutetaan muulla tavalla kuin Suomen Autokierrätyksen vastaanottopisteessä, voi ajoneuvon omistaja lähettää Trafin kirjaamoon luotettavan kirjallisen selvityksen ajoneuvon tuhoutumisesta tai romuttamisesta. Selvitykseen tulee omistajan allekirjoituksen lisäksi kahden todistajan allekirjoitukset ja nimenselvennykset sekä osoitteet ja syntymäajat. Selvityksen liitteenä on oltava tuhoamisesta vastanneen tahon todistus tai muu vastaava selvitys, josta ajoneuvon romuttuminen selviää. Luotettavan selvityksen perusteella Trafi voi poistaa romudirektiivin soveltamisalaan kuulumattoman ajoneuvon lopullisesti ajoneuvoliikennerekisteristä.
Tyypillinen hönö, 8 romua rekisterissä, otan osaa. Myy ne ja osta yks ajokelpoinen ja maksa 100-150 euroa ja jos ei oo rahaa, niin myy ne 8 romua äläkä osta sitä yhtä. Voi rassukkaa.
Luuletko sinä älynjättiläinen, että mopot saa johonkin järkevään hintaan kaupaksi talvella.
Taidat olla persu.
TapausAntero onkin niin persaukinen persu , että kadehtii jo romujenkin omistajaa!
Kyllä on vaikea uskoa, että ehdotus käyttöverosta menisi tässä muodossa läpi.
Onneksi siellä on ainakin yksi kansanedustaja, jolla on liki parikymmentä pyöränromua tallissa. Varmasti hän käyttää puheoikeuttaan asiassa ( tavallisia kansalaisiahan ei adresseineen kuunnella yhtään).
Kun se väliaikainen liikenteestäpoisto on moottoripyörillekin jo nyt mahdollista, tullee vero koskemaan vain käyttöpäiviä.
Se kansanedustaja on umpikepulainen, joten ei tule auttamaan romujen omistajaa. ehkä saa aikaan kansanedustajille tai maajusseille poikkeuksen veronmaksuun. Maajussien mönkijät on jo lähtökohtaisesti vapautettu verosta muutenkin.
Siitä verosta pitää kaikkien allekirjoittaa adressi jolla sitä vastustetaan. Kannattaa myös informoida päättäjiä suoraan ja välillisesti asiasta.
Mielenosoituksen voisi myös järjestää eduskuntatalolle, kaikki kynnelle kykynevät paikalle. Jos ei itse pääse niin kaveri tuuraamaan.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r
Aika erikoista että vähäpäästöisiä autoja hallitus aikoo tukea 100M€ suuruisella summalla. Se on kaksi kertaa enemmän kuin vene- a moottoripyörien kuviteltu tuotto olisi. Vielä ristiriitaisemmaksi asian tekee se, että uusi moottoripyörä on vähäpäästöisempi kuin vähäpäästöinen tuettu auto! Esimerkiksi Honda 750 kulutus on 3,5l/100km, tai 900 triumph 4,0 l/100km.
Moottoripyöeäverolla rahoitetaan nämä rikkaiden tesla alennukset..
Joo, Sipilä ajelee Teslalla ja aikaisemmin jo päätettiin autoveron alennuksesta, joka vaikuttaa lähinnä kalliisiin JUPPIAUTOIHIN, kuten Tesla...
LÄSKINAAMA Soini on SUURI perkele, joka hyökkii omien äänestäjiensä kimppuun
No, älä enää äänestä sikaa.
Mites sille sialle kävi Juicen joululaulussa?
Tekisitte tänkin aikaa työtä, kun täällä nillitätte, niin aika monet verorahat tulis tienattuu, jos kerran on rahasta pulaa.
Olet oikeassa, apina-mene töihin!!!
Mulla pili jo kangistuu.
Oletteko jo perustaneet MC NYYHKYTTÄJÄT?
Parempi olisi perustaa puolue, järki verot asiaksi niin ääniä sataa laariin ja saadaan nämäkin hölmöilyt lopetettua.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r