Jakomäentie 4-6 uudisrakennukset, oletko hakenut?

Heijsaan

Eli onko täällä ihmisiä jotka ovat tuonne laittaneet hakemusta? Insta kuvien perusteella oli ihan kivoja, aluehan jakaa kyllä mielipiteitä.

9

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tr123

      Hakemus laitettu. Jonkin aikaa mietin tuota maineasiaa. Jakis taitaa kuitenkin olla nykyisin ihan kelpo paikka asua. Peruspalvelut löytyy ja jopa uimahalli. Jakomäki on enemmän luontolähiö, kuin esim. Malmi, jossa ei välttämättä pääse lenkkipolulle kotitalon kulmilta.

      Stadin asunnot harrastaa uudenlaista markkinointia. Siitä voisi päätellä, että tätä uutta savutonta kohdetta ei ole kaavailtu pääsääntöisesti maahanmuuttajille, vaan muillakin on mahiksia.

      Olisi mukava päästä hissittömän talon ylimmästä kerroksesta uuteen kotiin, jossa ei tarvitsisi pitää homeenhajuista asuntosaunaa ruukku- ja kukkamultavarstona; vaatteita tms siellä ei voi säilyttää.

      Metro-lehdessä haastatellun eläkeläisrouvan kommentit olivat niin mukavia, että pistin hakemuksen menemään. :-)

    • muuttasinheti

      ihan siisti alue ja kaunistakin, komeita puita ja turhaan haukutaan Jakomäkeä, se oli silloin joskus ennen huonoa seutua, ei enää..

    • uhihouo

      Hakemus jätetty , katsotaan miten käy.

    • Jakikseen

      Hain Jakomäentie 6:n yksiöitä. Vuokrat todella edulliset uudesta yksiöstä Helsingissä. Alue ei ehkä se paras mahdollinen, mutta eiköhän tuolla asustelisi.. Plussaa savuton talo ja kaikissa asunnoissa lasitettu parveke. Nyt vaan jännäämään tärppääkö. Luulen että alueen maineen takia hakijoita ei ehkä pilvin pimein ole, siksi kämppiä markkinoidaankin nyt jopa Instagramissa.

    • Hakija7

      Oho, yli 2000 hakemusta jätetty uusiin Jakomäen asuntoihin. Tais Insta- kampanja purra.

    • uehruisa

      Milloinkohan alkaa tarjouksia tippumaan, täällä odotellaan..

    • ospe1303

      Vasta helmikuun loppuun mennessä ilmoitetaan tarjoukset :( Menee varmaan ensi vuoden puolelle.. Itsekin hain yksiöitä sekä halvimpia kaksioita.. Yksiössä puolittuisi nykyiset asumiskulut ja ei tarvitsisi asua niin huonokuntoisessa..

    • Tänään sain tietoa että tarjous tulee kolmiosta , eli joululahja perheelle 😆

      • JD686

        Samoin täällä,tarjous tuli ennen joulua 4H K talon pääty ylin kerros.Olin heti yhteydessä stadin asuntoihin ja kerkesivät ennen joulua lähettämään vahvistuksen tarjouksestakin,kun laitoin liitteet sähköisesti sinne samana päivänä.Heka jakomäkeennkin olin yheydessä ja vuokrasopimus allekirjoitetaan vuodenvaihteen jälkeen,myös sähköisesti onnistuu,kevättä ja muuttopäivää odotellessa.Lapset jatkavat kouluja missä nytkin ja itse osaavat kulkea sen verran kun ikää jo on,muutama vuosi enää peruskoulua jäljellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      823
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      720
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      36
      614
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      539
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      531
    Aihe