Laitelkaas sinnekin infoa huijareista! On todella suosittu paikka.
FB-ryhmä HUIJARIT POIS
Minävaantäältävinkkaan
1248099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 124
Vanhimmat
Sinne on pitkä jonotus kuulema!
Joo ja yp vissiin aika natsi muutenkin
On aika arveluttava ryhmä. Siellä näyttää huseeraavan myös vuosikymmenen pahin huutonethuijari. Perustettu, jotta huijarit näkee mitä heistä kirjoitetaan? Aina kun tulee vastaan huijari, niin mistäpä ryhmästä se löytyykään? Arvatkaapa, tämän keskustelun otsikossa on vinkki.
Tämä ryhmä on kyllä laillisuuden rajamailla. Koska kenestäkään ei saisi kirjoittaa julkaisuja, vaikka olisi rikosilmoituksen tehnyt.
Perustuu ihan suomen lakiin.
Tästä voi huijariksi syytetty nostaa syytteen kunnianloukkauksena tai yksityisyyttä loukkaavan tiedon levittämisenä. Ja siis tosiaan, vaikka olisi oikeasti huijannut kaupoissa, niin nimiä/kuvia ja yksityisiä tietoja ei saa netissä jakaa, tai ainakin kannattaa se tehdä erittäin tarkkaan sanansa miettien.
Mitä enemmän ryhmässä väkeä, sitä suuremmat mahdollisuudet on saada julkaisun teosta syyte/maksaa isommat korvaukset.
Minun tuttuni joutui maksamaan 9000 euroa tekemästään julkaisusta isoon ryhmään, koska aiheutti huijarille julkista häpeää/kärsimystä.
Miettikää siis 2 kertaa ennenkuin teette julkaisuja minnekkään.
Ryhmän tarkoitus varmasti on ihan hyvä, kun halutaan huijareista varoittaa, mutta samat ämmäthän siellä lietsoo asioita ja jakaa kaikki muka suljetusta ryhmästä ulos, mistä julkaisuja ei edes sääntöjen mukaan saisi jakaa.
Valitettavasti tämä on totta...
Jep. Myös rikollisilla (pahemmillakin) on yksityisyyden suoja ja sen rikkominen on rangaistava/tuomittava teko. Sitä tuskin tuolla ryhmässä moni tietää, kommentit ja kirjoitukset ainakin sitä luokkaa, että noista kun joku rikosilmoituksen tekis ni kyllä muuten korvauksia joutuisi maksaa. Vielä noin isoon ryhmään jaettuna, kun yli 30tuhatta jäsentä. Aijjaii.
Näin siinä todella käy, jos julkaisun kohteena olevat alkavat tekemään rikosilmoituksia.
Kiitos tiedosta...ja varoituksesta.
Hieman korjaan sinun kirjoitusta.
Huijari ei ensinnäkään nosta mitään syytettä vaan sen tekee syyttäjä mikäli katsoo että syyte yleensäkin kannattaa nostaa.
Rikos poliisi ei tutki kunnianloukkausilmoitusta jos tutkinnan johtaja niin päättää. Ei tämä suomen oikeusjärjestelmä kenenkään huijareiden pillin mukaan pyöri 😅
Ei sinne pääse vaikka kuinka jonottaa
RAHA
Ite jonottanut kans vuoden ,eikä pääse sisälle
"Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen aiheuttaa kärsimystä
Joka oikeudettomasti joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan, syyllistyy yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämiseen. Teon rangaistavuuden edellytyksenä on kuitenkin, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle tai häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Tiedon esittämisessä käytetty väline itsessään ei ole tulkinnan kannalta olennainen, vaan keskeistä on se, miten suuren joukon käytetty väline saavuttaa. Teon täyttyminen ei myöskään edellytä tietoon saattamista, vaan riittää, että yksityiselämää koskeva tieto on toimitettu lukuisten ihmisten saataville, esimerkiksi tietoverkkoon."
Yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen:
Rikos eroaa kunnianloukkauksesta siten, että siinä on kysymys oikeellisen tiedon levittämisestä, kun taas kunnianloukkauksessa on ensisijaisesti kyse valheellisen tiedon levittämisestä
Hyvä huomata tuo ero.
Entä jos oma veli haukkuu julkisesti käräjäoikeudelle minua alkoholistiksi, mielenterveys ongelmaiseksi ja panettelee minua että olen käyttänyt hyväksi äitini rahavaroja mikä todella ei pidä paikkaansa...--> vain yrittäen saada äitini edunvalvonnan itselleen. Muutakin minua loukkaavaa textiä on käräjäoikeudelle kerrottu. Iso pinkka papereita ja vielä ihan tuulesta temmattua tietoa.???? Ja aiemmin otti äidiltäni pankkikortin pois luvatta, vedoten äitini Alzheimeriin. Vei väkisin lääkäreille saadakseen mukamas lisää todisteita äitiäni vastaan...vaikka järki vielä silloin pelasi ihan hyvin ja muisti.
Aiheutti äidilleni melkein 7000€ kulut oikeuden käynnistä mihin äitini oli aivan syytön.
Onks tonne joku päässy sisälle
Turha ryhmä, en päässyt ryhmään ku profiilikuva ei kelvannut.... (sivuprofiilikuva itsestä)
Onkohan nuo ryhmäläiset tietoisia että voi joutua julkaisuistaan ite syytteeseen? 😅 En kyllä ymmärrä mikä ton ryhmän pointti ees on? Miks ei vaan voi tehä rikosilmoitusta ja thats it? Melko simppeliä ja ei aikakaan tuu itelle paskaa niskaan mistään. Mitä tuo ryhmissä kirjoittaminen auttaa tilannetta?
Mäkään en oo ryhmässä, mut oon paljon nähny jaettavan ryhmästä ulos ss, vaik ei sääntöjen mukaan sais mtn sieltä jakaa
Sama juttu. Kissankokoisilla kirjaimilla lukee säännöissä että ryhmästä ei jaeta mitään ulos ja silti näitä kyllä näkee paljon jaettavan
Oon yrittäny liittyä joskus ryhmään, ihan huvikseni, mut nyt en ees haulla löytäny koko ryhmää ku alko kiinnostaa 😂 löyty vaan joku muu vastaava pienempi ryhmä. Ei sitä alkuperäinen versioo. Sinne vissiin joku naamaraja ku kaveri pääs melkein heti ryhmään kun laitto pyynnön
Täällähän oli hyvää keskustelua. Harvoin näistä puhutaan
Rotaatio aika hitaalla.
Vieläkö joku tätä ryhmää oikeesti käyttää?
Juoruuujat ja uteliaat 😅
Kyllä näyttää yli 30tuhatta jäsentä olevan. Paljon siellä ihmisten tietoja jaetaan ryhmän kesken. Tarkka saa olla mitä nettiin toisesta kirjoittaa. Voi oikeasti joutua ongelmiin, vaikka tarkoitusperä hyvä olisikin.
Onkohan ryhmä yp:llä joku vastuu jos liian pitkälle menee jutut vai onko julkaisun tekijällä vastuu omista kirjoituksistaan
Eiköhän se saata siitä vastuuseen joutua, mutta hän ei ehkä ole niin fiksu että tätä ymmärtäisi?
Ensimmäinen kahtiajaetun ryhmän oikeussalikohtaaminen nyt tammikuussa kun Räsästä aletaan syynäämään käräjäsalissa.
Kyllähän siellä aika rumasti kirjoitetaan välillä. Osa julkaisuista ihan asiallisia, mutta joissain menee jo hieman yli kirjoitukset.
Pitäisiköhän minun liittyä naamakirjalukijaksi ja kommentoijaksi, koska meteli päässä voi aiheutua jostakin jutusta jota en ole hoksannut miettiä osatotuutena?
Mutta eihän kukaan ihminen voi kantaa vastuuta miljoonien sivujen seassa mahdollisista virheestä jonka vain minä voin huomata virheeksi. Ei kuulosta kohtuulliselta vaatimukselta.
Nyt meni tää ohi ja lujaa. Ootko ryhmän ylläpitäjä?
Omaa sädekehää ihmiset kiillottaa tuolla ryhmässä vaan, toivottavasti joskus joutuu vastuuseen omista tekosista.
Haha 😂
Onkai näitä ryhmiä pilvin pimein ja uusia tulee. Mainostetaan ainakin kovasti liittymään ja kirjoittaan eri ryhmiin
Mun ystävästä tehtiin huijari ilmoitus kun kirpputorikaupoista oli mennyt 2pv ja hän ei ollu heti vastannut ostajan viestiin, kun oli ollut töissä. Maksoi tavarasta rahan takaisin, mutta silti tämä ostaja ei suostunut poistamaan kyseistä julkaisua pois.
Niinpä sai rehellinen ihminen ikävän leiman itselleen. Olen tuntenut hänet pitkään, eikä koskaan huijaisi ketään, päinvastoin, on todella suoraselkäinen ihminen. Harmittaa hänen puolestaan.
Mutta tähän sitä nykyään on tultu.
"Kunnianloukkauksessa teon kohteena on valheellisen tiedon levittäminen, kun taas yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen kohteena on tieto, joka on totta. Muuten molemmissa rikoksissa kyse on teosta, joka voi aiheuttaa teon kohteena olevalle vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa."
Käske tehdä ilmoitus..
Pitäisi olla joku tolkku ostajallakin, että ei nyt ihan 2 päivän sisään tee rikosilmoitusta. Kaikkia ei kiinnosta käydä mesekeskustaluja ja silti tavara lähtee postiin välittömästi kun maksu on tullut. Postin kulku tosin on nykyään luokattoman hidasta, ainakin jos kyse on kirjepostista. Siihenkin kannattaa ottaa seuranta, sillä posti oikeasti jakaa lähetyksiä minne sattuu. Meidän postilaatikossa on välillä ihan vieraan ihmisen kirjeet ja laskut.
Tuollahan levitetään ihmisten tietoja niin laajasti, että ehdottomasti se on rikos. Henkilökohtaiset asiat ei kuulu tonne, oli asia mikä hyvää. Jokaisella pitää olla oikeus jonkinlaiseen yksityisyyteen. Sen määrää jo laki.
Miten yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen sitten eroaa kunnianloukkauksesta?
Kunnianloukkauksessa teon kohteena on valheellisen tiedon levittäminen, kun taas yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen kohteena on tieto, joka on totta. Muuten molemmissa rikoksissa kyse on teosta, joka voi aiheuttaa teon kohteena olevalle vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa.
"Jos yksityiselämää loukkaavassa tiedon levittämisessä aiheutetaan suurta kärsimystä tai erityisen suurta vahinkoa ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
..Ihan kunnon sanktiotkin voi tulla..
Ihme ku tämmöstä ryhmää saa pyörittää.. kuitenkin välillä on ollu naistenhuonekki tarkastuksen alla ja pois käytöstä ni miten tämmöstä sitte saa pitää?
Kirjotetaanko tuolla mitään muuta ku jaetaan ihmisten tietoja kaikelle kansalle? 😂 vai mitä hä
Juoruilin lähde, totuusarvo punnittava joka jutun kohdalla erikseen.
Samaa mieltä. Aikuisilta ihmisiltä suorastaan järkyttävää tekstiä..
Aivan sairasta menoa tuolla ryhmässä
Juu tää on yks facen kovimpia juoruryhmiä nykyään vaan. Mitään rajaa ei tunnu olevan kellään
Itsekin kyllä kyseenalaistan onko kyseinen ryhmä ihan laillinen. Eikai se ole muita faceryhmiä kummempi ja tämmöinen ihmisten henkilökohtaisten tietojen levittely isoon ryhmään muutenkin aika erikoista.
Hulluja kaikki
Jengi on ryhmässä vaan uteliaisuuttaan ja juoruilemassa😄 harva siellä oleva on itte huijatuksi joutunut, kunhan pätevät ja viisastelevat, kyll se pilkka osuu vielä omaan nilkkaan näillä
Samaa mieltä.
Voisko tätä ryhmää ilmiantaa jotenki tarkastukseen? Tekeekö tuolla yp mitään vai onko itse lietsomassa vaan tota toimintaa?
Pystyy ryhmän ilmiantaa
Pystyy ja kaikki julkaisutkin voi ilmiantaa vaikka erikseen
Kuinkahan kauan tonne jonotus kestää??
Kauan
Minäkään en oo päässyt. Mutta kaikki oman elämänsä ullat tuntuu pääsevän
Toista vuotta jonotellu ite
On kyllä melkoisen epäasiallinen ryhmä, täytyy sanoa, että ihmettelen.
On mennyt tämä ryhmä täysin piloille. Asiattomuudet ei kuitenkaan tuonne kuulu. Aikuiset ihmiset..
Esim. Naistenhuoneellahan yp poistaa tämänkaltaiset julkaisut. Tuolla huijarit pois ryhmässä ihmiset luulevat, että sinne saa kirjoittaa mitä vaan. Ei ole sen kummempi Facebook ryhmä, kuin mikään muukaan.
Vaikka olisi rikosilmoituksen tehnyt, niin huijarin tietoja ei senkään jälkeen saisi levittää, eikä varsinkaan mihinkään henkilökohtaisiin asioihin mennä.
Jotenkin ihmisillä on semmoinen harhakäsitys, että tämä on sallittu tapa toimia, vaikka siinä vahingossa tosiaan syyllistyy itse rikokseen.
Ihmisillä on jostain semmoinen harhakäsitys, että tuonne ryhmään saa hyvällä omallatunnolla kirjoittaa mitä vaan, mutta eipä se kyllä niinkään ole.
Enkä mitenkään puolusta huijareita, mutta lait on lakeja kuitenkin.
Aina pitäis vähän miettiä mitä kirjoittaa, ennenkuin julkaisee tekstin.
Monesti kyllä nähnyt, että ihmisiä oikein neuvotaan tekemään näin, mutta sanat kannattaa silloin miettiä kyllä tarkkaan. Ja se mitä kaikkea muuta tietoa vahingossa jakaa ihmisestä.
Joukossa tyhmyys tiivistyy
Oon jo pitkään miettiny onks tää ryhmä ihan laillinen oikeesti.. mut ilmeisesti ei oo.
Noooup
Hullua porukkaa tuolla tuntuu olevan. Hyvän maun raja mennyt aikaa sitten..
Nykyään toimii juorupalstana
Missä kivikaudella nää elää
Älkää nyt ku siellä on innokkaita salapoliiseja, jotka todellisuudessa vaan munaa itsensä tuolla
Onko jollain omakohtaista kokemusta, että joutunut julkisen herjan kohteeksi ja tehnyt tästä ilmoituksen? Myös yksityisiä henk. koht tietoja ja läheisten ihmisten tietoja levitetty samalla. Tarvisin neuvoa kuinka toimia eteenpäin. Kunnianloukkaus rikosilmoitukseen? Voiko ihan netissä tehdä?
Kyllä ihan netissä kannattaa tehdä. Kuulostaa että varmaan menee törkeänä kunnianloukkauksena tai yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisenä. Myös läheiset voivat tehdä omat ilmoitukset, jos siltä tuntuu.
Ei kannata jättää asiaa noin, kyllä ihmisten pitäisi oppia miettimään mitä nettiin nykypäivänä kirjoittaa. Jos sitä ei muuten ymmärrä, niin olkoot tässä opetus.
Minun mielestäni asiallinen ilmoitus huijarista olisi ihan hyvä, mutta ei se tuolla ryhmässä jää siihen. Siellä puidaan henkilökohtaisia asioita ja kaikki liioitellaan. Joutuu aina vähän suodattaen lukea tekstejä.
Ihmisethän lukee tuota sivua kuin Raamattua ja uskoo kaiken.
Tuntuu että ihmiset uskoo sokeasti aivan kaiken ja vielä levittää faktana, vaikka ei tiedä asioista mitään todellisuudessa
Kuinkahan montaa ihmistä tuolla ryhmässä on huijattu oikeasti. Veikkaisin että suurin osa on siellä vaan uteliaisuuttaan ja lietsomassa erinäisiä juoruja 😂
Olet ehkä käsittänyt väärin tuon ryhmän idean. Siihen liitytään, että voisi ennen nettikauppoja tarkistaa onko kyseessä luotettava myyjä vai tapahuijari. Yleensä ne julkaisut koskevat juurikin tapahuijareita sekä heidän alteregojaan. Itse olen tullut huijatuksi kahdesti. Isommasta jutusta tein rikosilmoituksen. Olinkin aika ihmeissäni kun kyseinen tyyppi löytyi ryhmän jäsenistä. Ehkä oli liittynyt ryhmään, jotta näkee kirjoitetaanko hänestä ryhmästä. Ilmoitin tästä tyypistä ylläpitoon, mutta ryhmän perustaja ei uskonut häntä huijariksi. Hieman surkuhupaisa ryhmä siis, kun siellä saa huijarit mellastaa.
Vieläkö toi huijarit pois (alkuperäinen) ryhmä on olemassa? En näe sitä enkä löydä hakemalla.. Jos joku voisi sen yp:n nimen laittaa tähän 😉
😂 kukapa ei häntä tuntisi
Ja juuu kyl se ryhmä edelleen taitaa pyöriä😅
Jos oot päässy yp estoille, siihen ei tarttee ees syytä🤭
Todella suosittu ja naurettava, suorastaan legenda!
On kyllä harvinaisen järkyttävä ryhmä😂
Juorumesta
K K K= kulissit kunnossa keskiluokkaa
Onneksi voimme valita, mitä luemme.
Kuulin että minusta on ryhmässä julkaisu joka on perätön. Harmittaa tämä. En kuitenkaan ole ryhmän jäsen. Miten tämän saisi pois sieltä.
Sinne vaan facebook ylläpidolle viestiä. Poliisille voit myös ilmoittaa jos sinusta on jaettu tietoja yms. Menee sitten omaan rikosnimikkeehensä. Ehkä helpoin tehdä rikosilmoitus ja liittää tiedot facebook ryhmästä. Poliisi tutkii kyllä nekin.
Hankalaa on kun en näe ryhmää ja mitä kirjoitettu. Onko kukaan tehnyt rikosilmoituksen? Ihmettelen miksi sallitaan poliisin toimesta ihmisten tietojen julkaisu.
Jos tietoosi on tullut että sielä on jaettu/jaetaan niin teet rikosilmoituksen. Poliisi tutkii kyllä ne ryhmät ja jos näkee tarpeellisesksi ne suljetaan.
Otin ensin Facebookin tukeen yhteyttä, mutta pyysivät yksilöimään tarkan sivun ja keskustelun. Hankalaa kun ei näe ryhmää. . Miten tämänlaisia ryhmiä Facebook antaa pitää pystyssä lainmukaisesti? Todella ikävää niille ketkä on syyttömiä. Ihmiset nykyään ovat hyvin herkkiä ostaessaan netistä ja usein syyttävät huijariksi, jos posti myöhästyy. Eivät kuitenkaan poista myöhemmin syytteitään, kun paketti saapuu. Netissä kaikki on kuitenkin ikuista ja vaikuttaa ikävästi tulevaan.
Onhan siinä huijarit pois 2017 aivan samalla tavalla naamat näkyvissä ja nimitetään huijariksi. Millä tavalla se poikkeaa ? Aivan samanlaista julkaisua siellä .
Mikä ryhmä tämä on. Taisi olla ylläpitäjä Anna Kaartinen..
Ryhmää vaan ei löydy
Nykyään nimellä Anna Karoliina
Sain tästä ryhmästä ilman mitään selitystä bannit, kun kommentoin aloitusta jossa mielestäni selvästi kaapatun tilin omistajaa syytettin perättömästi huijariksi. Tää ryhmä ei mielestäni ole enää sallitun rajoissa, ja hyvinkin keskustelijat saattavat syyllistyä itse rikoksiin.
Hyvin hoksattu. Vipuvarret katkeilee helposti.
Nyt sinne keksittiin tehdä maksumuuri, jonka taakse jää maksutiedot. Ylläpito toivoo euron panosta jokaiselta ryhmäläiseltä koska ryhmän ylläpito vaatii palkon työtä. Tällä maksulla myös tukee ryhmän palvelua. Kommentointi oli tietenkin otettu pois käytöstä. Ehkä julkeuden huippu kaiken muun, yllä puhutun ohella.
Liekköhän ihan laillista periä euron jäsenmaksua ryhmässä jossa varmaan kymmeniä tuhansia jäseniä? Ylläpitäjälle melkonen raha potti verovapaasti jos kaikki suostuu maksamaan ja ryhmän nimi vieläpä huijarit pois netistä🤔
Aika laitonta rahankeräystä ja naurettavaa miten keskustelu asiasta estetään heti.
Ehän tätä yp:tä saa missään asiassa kyseenalaistaa. Luulee olevansa aina oikeassa. Jos joku on jostain asiasta eri mieltä niin ryhmästä lentää pihalle kuin leppäkeihäs😂
31,4 t jäsentä oli kun erosin koko ryhmästä. YP:n mielestä oli hyvä että ne lähtee jotka ei oo tyytyväisiä maksukäytäntöön. Mielenkiintoista että yksityishenkilö voi rahastaa jäsenten keräämillä puhelinnumeroilla ja tilinumeroilla. Joiden tallennus on jo mielestäni melko kyseenalaista.
Ryhmän ylläpitäjän keräys on täysin lainvastainen. Kaikki kysymykset keräyksen laillisuudesta poistettiin ja kysyjät erotettiin ryhmästä. Hienoa, että huijauksien kitkemiseen liittyvän ryhmän ylläpitäjä on itse tekemässä massiivista huijausta ja talousrikosta. Kommenttien poisto kertoo varsin hyvin, että ylläpitäjä tietää itsekkin olevansa väärällä puolella lakia.
???
No huhhuh! Onpa aika häikäilemätön ihminen.
😂😂 hieno yp
Jätin äsken poliisille rikosilmoituksen liittyen tuohon maksun keräämiseen. Ilmoitin asiasta myös verotoimistolle. Suosittelen että muut tekevät samoin !!!
Minä tein myös nettivinkin poliisille. Moni muukin teki. Tiedän että Anna Kaarttinen Os Velmasta on tehty nyt useampi rikosilmoitus ja verottajalle ja tietosuojavaltuutetulle infottu.
Toivottavasti kaatuu koko Huijarit pois - tunnista petos /nettihuijaus ryhmä.
Ainoa mihin luotan on Huijarit pois (alkuperäinen 2017) ryhmään. Siellä senhän järkevä ylläpito joka suitsii keskustelua eikä päästä mitä tahansa läpi.
Anna muuttanut nimensä Anna Karoliinaksi.
Onko kenellääkkään täällä tullut mieleen että kaikki se jako ylläpitäjästä ympäriinsä syyttäen ryhmää laittomaksi on myös valheellisen tiedon levittämistä. Ryhmässä on myös poliisi jäsenenä ja vieläkin ryhmä toimii . Älkää puhuko laittomasta ryhmästä jos ette oikeasti tiedä onko näin.
Eihän ihmisten tietoja saa kerätä sivustolle ja jakaa niitä muille. Se tekee siitä rekisterin.
Ja jos maksua alkaa vielä pytelemään ryhmässä olosta ja jakelee/antaa sielä ihmisten jaella muitten tietoja tilinumeroista yms lähtien niin eiköhän sieltä lakupykälistä löydy tähän vastaus.
Ihan sama kuka sielä on ryhmän jäsenenä
Hyvä bisnes myydä laitonta henkilörekisteriä 😂
Siis onko sillä oikeasti joku lista ventovieraiden ihmisten tilinumeroista, puhelinnumeroista ja jopa osoitetietoja.. mitä ihmettä?!?
Sitten vielä ajatellut alkaa itse rahastamaan tällä, että maksua vastaan jakaa ihmisten tietoja muille ihmisille? Voiko tämmönen olla oikeasti laillista?
Vois varmaan ryhmän laillisuutta oikeasti joku alkaa tarkastaa. Mihin tämmöisestä voi ilmoittaa?
😂 hienoa touhua ylläpidolla
Eikö tämä ole täysin laitonta toimintaa levittää ihmisten henkilötietoja tuhansien ihmisten saataville?
Ilmeisesti ainakin tämä toinen huijariryhmä on poliisin tutkinnan alla, kun yp alkoi kerätä jäseniltä maksua
Muutenkin aika kyseenalaista säilyttää ihmisten henkilötietoja listalla...
Mitenkähän tää etenee? Onko ryhmä vielä olemassa vai mikä homma
On olemassa. Kaikki syytteet kaatuivat ja saivat poliisilta luvan jatkaa. Se siitä... :(
Voiko olla totta? Järkyttävä ryhmä....
Poliisi ei suorita esitutkintaa / syyttämättäjättämis päätös tässä tapauksessa. Pitää ite viedä oikeuteen mutta ei kukaan uskalla
Eikai poliisi päätä tuomioista? Eikö asia edennyt oikeuteen?
Nämä ryhmät on pilannut mun miesystävän elämän. Miehen exä tehtaili miehen nimen näihin ryhmiin syyttäen petoksista. Oli tehnyt kyllä rikosilmoituksen miehestä mikä todettiin ihan turhaksi jo tutkinta vaiheessa. Kuitenkin tehnyt rikosilmoituksen jotta saisi pistää miehen nimen ja naaman ryhmiin. Koska siellä ei kukaan tarkastele tai odota edes tuomioita niin leimaus aletaan välittömästi välittämättä onko ihminen syyllinen vai syytön. Siittäpä nyt saanut mies kärsiä jo kohta vuoden kun onnistui ex leimaamaan hänet huijariksi.
Jaana varis,market place,lähetti ihan muuta kun tilasin
Eve Backman. N. 60v mamma Satakunnasta. Useilla sivustoilla myy olematonta tavaraa
Henna Turpeinen nimimerkillä huijailee