Miksi lumet ei sula tontilta?

Aragon38

Eli johtuuko lumien sulamisnopeus siitä, onko täytemaana käytetty esim moreenia, savipitoista maata, hiekkaa, yms? Meillä asuinalue on kuusivaltaisessa metsässä, kuuset varjostavat kaikkia tontteja melko tasapuolisesti, eli siitä ei juurikaan eroa tule. Kuitenkin kun nyt tuli ensilumet, ja ne ovat alueelta muutoin sulaneet, niin meidän tontilla on vielä 5cm lunta, joka ei meinaa sulaa sitten millään. Kuin viivoittimella vedettynä, naapurin tontilla ei ole enää lumen hitustakaan, ne sulivat yön aikana vesisateen takia. Miksi meidän tontin lumia ei edes vesisade sulata, vaikka on koko ajan 3 astetta lämmintä? Sama juttu on toisen puolen naapurilla, lunta on edelleen se 5cm, eikä sula millään. Voiko luonnossa olla ns "kylmiä kohtia", vai mistä tämä johtuu. Vai onko se juuri tämä maaperästä johtuva ilmiö, maaperätyyppi, tms. Vai onko alla jokin maanalainen järvi tms, koska usein luonnossa märistä paikoista lumi sulaa viimeisenä.

Asuinalue on siis loivassa rinnemaastossa, kuusivaltaisessa metsässä. Mistä siis johtuu, että osalta tonteilta 5cm lumipeite sulaa vuorokaudessa, jos vähänkin plussan puolella ja vettä tihkuttaa. Ja meillä menee ainakin viikko, saman lumimäärän sulamiseen. Onko tämä siis täytemaa/ruokamulta asia, vai mikä sitä kylmää sitoo???

4

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulaa.juhannukseen

      Naapuri on vetänyt Teidän pihalle maalämpöputkiston matala-asennuksena vetäen kiepit tasavälein. Se viilentää maata.

      • Aragon38

        No eipä ei... Naapurit ovat ostaneet tontit sen jälkeen kun meillä tupa valmis. Meillä on kyllä maalämpöreikä, mutta ei kai se nyt voi niin paljon viilentää maaperää, ja vielä kun raja menee viivoittimella vedetysti toiseen naapuriin verrattuna, jonka puolella nurmikko paljaana, ja meillä nurmikko täysin lumen peitossa.


    • pienenä.korvauksena

      Kunta on ajanut tontillenne lunta salaa ettekä ole huomannut asiaa. Vaatikaa vapautusta kiinteistöverosta.

    • Maapörssi

      Kyllä, olen Maapörssin työntekijä. Käykää maanrakentamista varten katsomassa sivustomme. Maa-aineksen kierrättäminen halvempaa kuin kaupalliset tuotteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10906
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10369
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5801
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4624
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3106
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3105
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1903
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1498
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1330
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1254
    Aihe