Microsoft rakastaa Linuxia!!

MS.rakastaa.Linuxia

8

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enterpriser

      Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.

      • Rahantekoyritys_taas

        Rahastaminen tuossakin on taustalla, tai ainakin yritys. Microsoft ei käytä varojaan mihinkään mistä se ei voi saada tuottoa enemmän mitä on sijoittanut.

        Onneksi MS ei tuollakaan saa mitään kontrollia open sourceen eli ei pääse pilaamaan sitä, joitain projekteja voi saada vähän sählättyä mutta ei mitään isompaa vahinkoa.


    • MS-haittaaja

      Typery luulee taas että yksi yhdeksäsosa platinajäsenistä olis joku ihmeellisyys.

      Vuosien kuluessa MS on tehnyt paljonkin haittaa tai ainakin yrittänyt.

      • javoih

        Oih


    • MS_yrittää_hyötyä

      MS ei ole juuri mitään tehnyt linuxin ja open sourcen hyväksi ja tuskin tekee jatkossakaan. Microsoft ei tee mitään mistä se ei itse hyötyisi eli tuostakin Microsoft yrittää hyötyä enemmän kuin antaa.

      Jakamalla joitain työkalujaan maksutta ja avaamalla osan koodistaan MS yrittää sitouttaa käyttäjiä tuotteisiinsa ja tekniikoihinsa eli pieni panostus "avoimmuuteen" ja "maksuttomuuteen" tuo mahdollisesti suuremmat taloudelliset hyödyt muualla. Microsoft on valmis pieniin taloudellisiin menetyksiin jossain jos sillä voi saavuttaa suuremmat voitot muualla. Aitoa avoimmuutta Microsoftilta on turha odottaa.

    • loistava_Linux

      Sehän on selvä että kaikki rakastavat Linuxia!

    • JååpaJååå
    • hävetkää_päättäjät

      Ja vitut se mitään rakasta. Tuhoaa jokaisen yrittäjän joka on solminut sopimuksen windowsin pakkomyynnistä, se vitu firma tosiaan uhkailee myyjää. ei voi myydä tietokonetta ilman käyttöjärjestelmää. Suomi on voimaton moisen korruptioon tottuneen firman kynsissä.
      Itse antaisin kuulua ja julkistaisin kaiken paskan mitä microsoft yrittää pakottaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe