Microsoft rakastaa Linuxia!!

MS.rakastaa.Linuxia

8

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enterpriser

      Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.

      • Rahantekoyritys_taas

        Rahastaminen tuossakin on taustalla, tai ainakin yritys. Microsoft ei käytä varojaan mihinkään mistä se ei voi saada tuottoa enemmän mitä on sijoittanut.

        Onneksi MS ei tuollakaan saa mitään kontrollia open sourceen eli ei pääse pilaamaan sitä, joitain projekteja voi saada vähän sählättyä mutta ei mitään isompaa vahinkoa.


    • MS-haittaaja

      Typery luulee taas että yksi yhdeksäsosa platinajäsenistä olis joku ihmeellisyys.

      Vuosien kuluessa MS on tehnyt paljonkin haittaa tai ainakin yrittänyt.

      • javoih

        Oih


    • MS_yrittää_hyötyä

      MS ei ole juuri mitään tehnyt linuxin ja open sourcen hyväksi ja tuskin tekee jatkossakaan. Microsoft ei tee mitään mistä se ei itse hyötyisi eli tuostakin Microsoft yrittää hyötyä enemmän kuin antaa.

      Jakamalla joitain työkalujaan maksutta ja avaamalla osan koodistaan MS yrittää sitouttaa käyttäjiä tuotteisiinsa ja tekniikoihinsa eli pieni panostus "avoimmuuteen" ja "maksuttomuuteen" tuo mahdollisesti suuremmat taloudelliset hyödyt muualla. Microsoft on valmis pieniin taloudellisiin menetyksiin jossain jos sillä voi saavuttaa suuremmat voitot muualla. Aitoa avoimmuutta Microsoftilta on turha odottaa.

    • loistava_Linux

      Sehän on selvä että kaikki rakastavat Linuxia!

    • JååpaJååå
    • hävetkää_päättäjät

      Ja vitut se mitään rakasta. Tuhoaa jokaisen yrittäjän joka on solminut sopimuksen windowsin pakkomyynnistä, se vitu firma tosiaan uhkailee myyjää. ei voi myydä tietokonetta ilman käyttöjärjestelmää. Suomi on voimaton moisen korruptioon tottuneen firman kynsissä.
      Itse antaisin kuulua ja julkistaisin kaiken paskan mitä microsoft yrittää pakottaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14194
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7220
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6947
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      41
      5029
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      109
      4807
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4687
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      79
      4390
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4371
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe