Microsoft on tehnyt ja tekee jatkossakin paljon hyvää Linuxille ja open sourcelle.
Turha linuxhihhulien on itkeä ja vikistä.
http://muropaketti.com/uutiset/microsoft-liittyi-linux-foundationin-platinajaseneksi/
Microsoft rakastaa Linuxia!!
8
182
Vastaukset
- enterpriser
Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.
- Rahantekoyritys_taas
Rahastaminen tuossakin on taustalla, tai ainakin yritys. Microsoft ei käytä varojaan mihinkään mistä se ei voi saada tuottoa enemmän mitä on sijoittanut.
Onneksi MS ei tuollakaan saa mitään kontrollia open sourceen eli ei pääse pilaamaan sitä, joitain projekteja voi saada vähän sählättyä mutta ei mitään isompaa vahinkoa.
- MS-haittaaja
Typery luulee taas että yksi yhdeksäsosa platinajäsenistä olis joku ihmeellisyys.
Vuosien kuluessa MS on tehnyt paljonkin haittaa tai ainakin yrittänyt.- javoih
Oih
- MS_yrittää_hyötyä
MS ei ole juuri mitään tehnyt linuxin ja open sourcen hyväksi ja tuskin tekee jatkossakaan. Microsoft ei tee mitään mistä se ei itse hyötyisi eli tuostakin Microsoft yrittää hyötyä enemmän kuin antaa.
Jakamalla joitain työkalujaan maksutta ja avaamalla osan koodistaan MS yrittää sitouttaa käyttäjiä tuotteisiinsa ja tekniikoihinsa eli pieni panostus "avoimmuuteen" ja "maksuttomuuteen" tuo mahdollisesti suuremmat taloudelliset hyödyt muualla. Microsoft on valmis pieniin taloudellisiin menetyksiin jossain jos sillä voi saavuttaa suuremmat voitot muualla. Aitoa avoimmuutta Microsoftilta on turha odottaa. - loistava_Linux
Sehän on selvä että kaikki rakastavat Linuxia!
- JååpaJååå
MS:n "rakkaudesta" linux löytyy kyllä todisteita
http://techrights.org/2016/11/22/microsoft-loves-linux-patent-tax/
http://techrights.org/2016/11/19/msft-lobby-for-software-patents/
http://www.zdnet.com/article/the-one-thing-microsoft-needs-to-do-to-gain-real-open-source-trust/
Ja sokerina pohjalla
http://www.zdnet.com/article/linux-and-open-source-have-won-get-over-it/ - hävetkää_päättäjät
Ja vitut se mitään rakasta. Tuhoaa jokaisen yrittäjän joka on solminut sopimuksen windowsin pakkomyynnistä, se vitu firma tosiaan uhkailee myyjää. ei voi myydä tietokonetta ilman käyttöjärjestelmää. Suomi on voimaton moisen korruptioon tottuneen firman kynsissä.
Itse antaisin kuulua ja julkistaisin kaiken paskan mitä microsoft yrittää pakottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh423063Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632416Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit592241- 922091
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411874Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661515Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291467Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1701425Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891405Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781365