Microsoft on tehnyt ja tekee jatkossakin paljon hyvää Linuxille ja open sourcelle.
Turha linuxhihhulien on itkeä ja vikistä.
http://muropaketti.com/uutiset/microsoft-liittyi-linux-foundationin-platinajaseneksi/
Microsoft rakastaa Linuxia!!
8
216
Vastaukset
- enterpriser
Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.
- Rahantekoyritys_taas
Rahastaminen tuossakin on taustalla, tai ainakin yritys. Microsoft ei käytä varojaan mihinkään mistä se ei voi saada tuottoa enemmän mitä on sijoittanut.
Onneksi MS ei tuollakaan saa mitään kontrollia open sourceen eli ei pääse pilaamaan sitä, joitain projekteja voi saada vähän sählättyä mutta ei mitään isompaa vahinkoa.
- MS-haittaaja
Typery luulee taas että yksi yhdeksäsosa platinajäsenistä olis joku ihmeellisyys.
Vuosien kuluessa MS on tehnyt paljonkin haittaa tai ainakin yrittänyt.- javoih
Oih
- MS_yrittää_hyötyä
MS ei ole juuri mitään tehnyt linuxin ja open sourcen hyväksi ja tuskin tekee jatkossakaan. Microsoft ei tee mitään mistä se ei itse hyötyisi eli tuostakin Microsoft yrittää hyötyä enemmän kuin antaa.
Jakamalla joitain työkalujaan maksutta ja avaamalla osan koodistaan MS yrittää sitouttaa käyttäjiä tuotteisiinsa ja tekniikoihinsa eli pieni panostus "avoimmuuteen" ja "maksuttomuuteen" tuo mahdollisesti suuremmat taloudelliset hyödyt muualla. Microsoft on valmis pieniin taloudellisiin menetyksiin jossain jos sillä voi saavuttaa suuremmat voitot muualla. Aitoa avoimmuutta Microsoftilta on turha odottaa. - loistava_Linux
Sehän on selvä että kaikki rakastavat Linuxia!
- JååpaJååå
MS:n "rakkaudesta" linux löytyy kyllä todisteita
http://techrights.org/2016/11/22/microsoft-loves-linux-patent-tax/
http://techrights.org/2016/11/19/msft-lobby-for-software-patents/
http://www.zdnet.com/article/the-one-thing-microsoft-needs-to-do-to-gain-real-open-source-trust/
Ja sokerina pohjalla
http://www.zdnet.com/article/linux-and-open-source-have-won-get-over-it/ - hävetkää_päättäjät
Ja vitut se mitään rakasta. Tuhoaa jokaisen yrittäjän joka on solminut sopimuksen windowsin pakkomyynnistä, se vitu firma tosiaan uhkailee myyjää. ei voi myydä tietokonetta ilman käyttöjärjestelmää. Suomi on voimaton moisen korruptioon tottuneen firman kynsissä.
Itse antaisin kuulua ja julkistaisin kaiken paskan mitä microsoft yrittää pakottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks645674Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää673443Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233161- 1132906
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642367Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401785Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11308En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131205Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801031- 59870