Microsoft rakastaa Linuxia!!

MS.rakastaa.Linuxia

8

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enterpriser

      Microsoftilla on aina osattu bisneksen teko, hatunnosto siitä, olenhan yrittäjä itsekin. Taustalla saattaa olla Office for Linux ynnä muuta mukavaa.

      • Rahantekoyritys_taas

        Rahastaminen tuossakin on taustalla, tai ainakin yritys. Microsoft ei käytä varojaan mihinkään mistä se ei voi saada tuottoa enemmän mitä on sijoittanut.

        Onneksi MS ei tuollakaan saa mitään kontrollia open sourceen eli ei pääse pilaamaan sitä, joitain projekteja voi saada vähän sählättyä mutta ei mitään isompaa vahinkoa.


    • MS-haittaaja

      Typery luulee taas että yksi yhdeksäsosa platinajäsenistä olis joku ihmeellisyys.

      Vuosien kuluessa MS on tehnyt paljonkin haittaa tai ainakin yrittänyt.

      • javoih

        Oih


    • MS_yrittää_hyötyä

      MS ei ole juuri mitään tehnyt linuxin ja open sourcen hyväksi ja tuskin tekee jatkossakaan. Microsoft ei tee mitään mistä se ei itse hyötyisi eli tuostakin Microsoft yrittää hyötyä enemmän kuin antaa.

      Jakamalla joitain työkalujaan maksutta ja avaamalla osan koodistaan MS yrittää sitouttaa käyttäjiä tuotteisiinsa ja tekniikoihinsa eli pieni panostus "avoimmuuteen" ja "maksuttomuuteen" tuo mahdollisesti suuremmat taloudelliset hyödyt muualla. Microsoft on valmis pieniin taloudellisiin menetyksiin jossain jos sillä voi saavuttaa suuremmat voitot muualla. Aitoa avoimmuutta Microsoftilta on turha odottaa.

    • loistava_Linux

      Sehän on selvä että kaikki rakastavat Linuxia!

    • hävetkää_päättäjät

      Ja vitut se mitään rakasta. Tuhoaa jokaisen yrittäjän joka on solminut sopimuksen windowsin pakkomyynnistä, se vitu firma tosiaan uhkailee myyjää. ei voi myydä tietokonetta ilman käyttöjärjestelmää. Suomi on voimaton moisen korruptioon tottuneen firman kynsissä.
      Itse antaisin kuulua ja julkistaisin kaiken paskan mitä microsoft yrittää pakottaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      84
      2815
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      191
      2779
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      119
      2024
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      114
      1566
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1515
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      205
      1305
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      945
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      940
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      871
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      833
    Aihe