Kyynärpäiden nivelrikon ennuste?

Elina334

4-vuotiaalla vehnäterrierillämme on todettu molemmissa kyynärissä dysplasia ja oikeassa jo tason 2 nivelrikko. Nyt alkanut ontua oikeaa jalkaa lisääntyvästi ja käytössä ovat tulehduskipulääkkeet ja tietysti pidetään enimmäkseen levossa. Omega3, glukosamiini, kondroitiini ja raakaruoka ovat kaikki käytössä. Haluaisin kuulla kokemuksia muilta nuoren koiran kyynärnivelrikon etenemisestä. Voiko koira elää pitkän, hyvän elämän huolimatta näin aikaisin ilmevistä oireista?

3

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minkäasteinen dysplasia? Toisaalta sillä ei ole enää merkitystä, jos noinkin on jo nivelrikkoa ja koira selvästi oireilee. Vähän on vitsit vähissä valitettavasti. Dysplasian kanssa vielä monikin pärjää, mutta rikot on paha juttu. Raakaruoka on ja ei, hyvä juttu...Riippuu mitä se on. Punainen liha kun saattaapi pahentaa myös koiralla nivelvaivoja ym.
      Nivelvalmisteet on hyvin yksilöllisiä, toisille toimii toinen, toisille taas toinen paremmin. Hyaluronihappo taitaa olla aika viimosempia juttuja, ja ainakin kuulemani mukaan monelle hyväksi. Akupunktio ja laser voi olla kokeilemisen arvoisia.
      Tuo enimmäkseen levossa on kaksipiippuinen juttu. Koska lihakset pitäisi olla mahdollisemman hyvässä kunnossa. Ne kun tukee luustoa, ja pitää pakkaa kasassa.
      Uiminen tai vesiallas voisi olla hyvää harjoitusta ainakin. Ja jumppari pitämään tarvittaessa huolta lihaksista myös.
      Viimiseen lauseeseen on vaikea vastata. Jos koira jo nyt ontuu eli kipuilee, niin ei hyvä juttu. Toki aikansa vie, että kaikki avutkin alkaa vaikuttaa, missä määrin sitten alkaakin.
      Tarvittaessa kannatta miettiä, jos ei riittävästi noistakaan apua saa, missä kulkee raja, riittävään hyvään elämänlaatuun, ja varsinkin, kun kivut on mukana kuviossa.
      Vaikeita päätöksiä, mutta valitettavasti niitäkin voi joutua eläinten kanssa tekemään, nuorenakin :(
      Tsemppiä.

    • tekonivelpuujalka

      jenkeis on 2 jalkasiakin koiria.

    • å2å0å1å0å

      Riippuu vakavuudesta, kaikki tapaukset erilaisia. Meillä 40 kg sekarotuinen koira, jolla nivelrikko. Ruokana clinivet, sen lisäksi effe balance öljy. Punainen liha kielletty. Alkuun annettiin pistoshoitotoja, nyt ollaan pärjätty ilman. 2 vuotta diagnoosista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      145
      2540
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2240
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      185
      2063
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      250
      1578
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      133
      1320
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1128
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      937
    9. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      912
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      894
    Aihe