Milloin kasvattajaksi?

Tarkempaaharkintaa

Mitä olette ko.rodun puitteissa mieltä koska on ihanteellista ryhtyä kasvattajaksi?
Tuntuisi että kasvattajat lisääntyy hirvittävää vauhtia ja taustaa ei juuri ole takana.
On huolestuttavaa että kasvattamaan fysikaltaan näinkin vaativaa rotua alkavat ihmiset 1-2 dogin omistaneena, usein omien koirien puutteille sokeutuneena, tekemään järjenvastaisia yhdistelmiä, joiden näkyville tuloksille saamme vain pyöritellä huolestuneena päitämme.
Kyllä, kokeneemmat tekevät myös virhe arvioita syystä tai toisesta mutta tehköön jonku siitä oman kirjoituksensa.

9

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvattajantieonpitkä

      Se on niin ihkuu olla kasvattaja. Olla muka jotain ja tehdä kyseenalaisia yhdistelmiä. Koska mä voin. Nöyryys, intohimo opetella uutta puuttuu sekä palava halu oikeasti parantaa rotua on absurdia käsitteitä.

    • SinisenivanhaltakärttyM

      Vain harvoilla ja valituilla on oikeus kasvattaa tanskandoggeja. Muut tekee väärin kaiken tietysti ja uusia kasvattajia ei kaivata rodun pariin. Perskules on vaikeampi vanhojen saada pentunsa myytyä jos uusia nuoria innostuneita vaikkakaan ei vielä täysin oppineita kasvattajia kilpailemassa pennunostajista. Kaikki vanhat on myös olleet joskus uusia vailla kokemusta.
      Paljon kasvattaneet tai vain kennel nimen hankkineet Sinisetmustatharlekiinit ehkä kaikista suvaitsemattomampia vanhoja kasvattajia.

    • 1014

      Vaikea ulkopuolisena sanoa milloin jonkun pitäisi tehdä jotain. Eikä edes kiinnosta. Tästä on varmaan helppo päätellä, että en ole suomalainen.

    • Uusikasvattajako

      Eikö jokainen ole sen ekan pentueen joskus kasvattanut? Kuinka moni on silloin ollut jo oikea prokasvattaja? Onko kaikki "vanhat"kasvattajat tehneet vain täydellisiä linjoja? Eikö juuri näiden "vanhojen"kasvattajien takia rodun terveyskin ole nykyisessä tilassa?
      Milloin uusi innostunut saa sitten kasvattaa? Kuinka paljon tietoa pitää ensin hankkia? Kuka sen määrittää?
      Johan rotuyhdistys on tehnyt kennelnimenpuoltohakemuksesta moni sivuisen (suurimmalla osalla muita rotuja riittää, että on rotuyhdistyksen jäsen). Olenpa kuullut, että puoltamatta voidaan rotuyhdistyksessä jättää jopa siksi, että on aiemmin kasvattanut muutaman pentueen jotain muuta rotua.

    • Kasvattajantieonpitkää

      Kyllä uusia kasvattajia kaivataan, mutta ongelma lienee se että pentueita tehdessä toistetaan virheitä eli hakataan päätä seinään. Ei haluta myöntää että virheitä tehdään ja nähdään vain omat koirat vaaleanpunaistenlasien läpi. Ja ei vaivauduta keskustelemaan vanhojen kasvattajien kanssa, joilla voi oikeasti olla tietoa suvuista ja niissä mahdollisesti esiintyvistä sairauksista sekä luonteista. Kun niin halutaan pentuja. Mutta ai niin sairauksista ei saa puhua ääneen ku mun linjat on terveet ja sä yrität vaan mustamaalata tiettyä koiraa/sukua. Mitä sitten jos luonteet on huonoja, silmiä operoidaan ja pumppukin prakaa? Eihän tanskandogeilla selässä mitään ole.
      Onhan tää semmoinen villilänsi tää tanskandoggi kasvatus. Kaikki luulee tietävänsä mutta loppujen lopuksi ei kukaan tiedäkään, ei ainakaan myönnä. Ketään ei kiinnosta terve rotu vaa omaa napaa tuijottaen tehdään pentueita kilvan. Kun on niin ihkuu. Ja hei, olenhan kasvattaja niin kyllä mä tiedän. Älä tuu neuvoo.

    • vuolaastikasvattakukkaro

      Vanhoista kokeneista kasvattajista osa teettää pentueita pilvin pimein yhtälailla kuin osa uusista kasvattajista. Osa heistä taitaa elää koiristaan puristetuilla pentu tuloilla.
      Ei ole sopivaa tunkeutua markkinoille

    • Xigxlhxy

      Kyllä jokaisella tulee olla oikeus tehdä mitä tykkää ja kehittää omaa osaamistaan.Nöyryys kuitenkin hommassa tulee olla ja kriittisyys omaa kasvatustyötänsä kohtaan.Pennun ostajathan sen loppujen lopuksi päättää mistä pentunsa ottaa.

    • Oldbreed

      Aloittajalla taitaa olla pennut nurkassa vielä myymättä. Vanhanlinjan kasvattajat synty saappaat jalassa ja td takataskussa. Old breederin kasvatti mamma ja pappakoila. Tieto ja taito käsikädessä. Virheitä vältetty tietämällä td kansakunnan salaisuudet shampoota myöden. Nämä, nämä naiset ovat vain real td kasvattajia.. nekin ovat jo uhan alla.

    • Eihelevatunpappa

      Buahhaahhhaaaa:)))): Miks tänne ei saa itkunauru hymiöit:DDDDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe