Joku kirjoitteli työnsaannin olevan Floridassa olevan helppoa, kunhan green card on taskussa. Oletetaan, että se on taskussa.
Kiinteistönvälitys suomalaisille sekä kaikki muu suomalaisten matkailuun liittyvä työ, au-pair suomalaisissa perheissä, luulen että siinä ne tyypillisimmät.
Mutta mitä muuta työtä mahtaa siis olla tarjolla henkilölle (jonka koulutuksesta ei varsinaisesti ole Floridassa hyötyä)?
Floridan työpaikat
6
337
Vastaukset
- Paraspaikkaolla
Hei,
Toita taalla on reilusti.
Ongelmana voi olla erillaiset lisenssit ym luvat.
Esim sairaala, hammashoitoalalla tulee olla lisenssit ja ne on osavaltiokohtaisia.
Suomalainen koulutus ei ole yleensa riittava taalla eli joutuu kaymaan lisaa kursseja.
Toita mihin taalla paasee: Myynti, edustus, rakennus, toimisto, vapaa-aika ym tyot.
palkat vaihtelee aika rajusti aina 8.00-50$ tunti ja isot yritykset tarjoaa todella hyvia bonuksia ym.
Vuokrat on korkeita mutta asunnot halpoja.
Itse toimin taalla yrittajana ja se lienee paras homma ameriikoissa :)
Tervetuloa maahan. - SonnyCrockett
Kiitos vastauksesta. Mainitsemistasi "myynti ja edustus", mitä ne ovat? Myös Euroopassa asti tunnettuja yrityksiä? Si hay que hablar español, se habla español eli olen jotenkin ajatellut, että joku Miamista käsin Etelä-Amerikkaan kauppaa tekevä yritys olisi minun tavoitteeni. Mutta se asia vaatii lisää selvittelyä.
Kauppakamarin mukaan suomalaisista Floridassa ovat Kone, Wärtsilä, Almaco ja vielä joku neljäs. StoraEnsokin oli, mutta heillä meni sisu kaulaan kai jo vuosia sitten. - Mistä_saan_GREENCARD
Joku neljäs?
- Kysyn_vain
Mistä koulutuksesta ei olisi hyötyä USA:ssa?
- yrittäjä2017
Terveysala konaisuudessaan jalaki. Tosin lähes kaikkeen täällä tarvitsee lisäkoulutusta koska eurooppalaiset koulutukset eivät suoraan kelpaa täällä. Joutuu siis lisäkouluttautumaan. Yrittäminen on täällä avainsana. Itse toimin yrittäjänä täällä.
- nonäin
Heh, heh, pappikin pääsi Floridaan töihin, lopulta. Meriiteillä, joilla Suomessa olisi hankalaa päästä edes seurakuntapastoriksi. Näin Floridassa huonompikin ihminen menee täydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4442989Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372235- 1292051
Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081304Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71285Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81036
- 561011
- 37765